Umožnil neslyšícím „poslouchat“ televizi. V Plzni dostal ocenění

  13:40aktualizováno  13:40
Uznávaný odborník v oboru umělé inteligence profesor Josef Psutka v sobotu převzal ocenění za svoji vědeckou práci. Autor počítačové technologie, která umožňuje neslyšícím sledovat titulky u živých televizních pořadů ČT, dostal Cenu města Plzně z rukou primátora Martina Baxy.

Ocenění spojené s padesátitisícovou odměnou v sobotu obdržely čtyři osobnosti. Zleva primátor Martin Baxa, Josef Psutka, František Frýda, Václav Malina a Jindřich Musil. | foto: Pavel NěmečekMAFRA

Plaketou města Plzně ocenil primátor také ředitele Západočeského muzea v Plzni Františka Frýdu, ředitele Západočeské univerzity v Plzni Jindřicha Musila a ředitele Galerie města Plzně Václava Malinu.

Josef Psutka je vedoucím Katedry kybernetiky Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni. Kromě jiného se v současnosti zabývá i neobyčejně zajímavým a užitečným projektem "Eliminace jazykových bariér handicapovaných diváků České televize". 

Projekt, který ČT podporuje, usiluje o zpřístupnění živých pořadů neslyšícím divákům prostřednictvím skrytých titulků vytvářených automatickým rozpoznáváním mluvené řeči. 

Experimentální vysílání titulků začalo již před čtyřmi roky v přenosech jednání Poslanecké sněmovny ČR. Postupně je titulkování rozšiřováno o další živé pořady, například Otázky Václava Moravce, Hyde park a další. 

"Cena města Plzně je oceněním nejen pro mě, ale pro celý kolektiv, který vedu. A vlastně i pro celou univerzitu, která vytváří vynikající podmínky pro naší práci. Ocenění si velmi vážím a moc za ně děkuji," řekl Psutka.

Cena města Plzně má podobu listiny opatřené znakem města a otiskem městské historické pečeti. Je spojena také s peněžitou odměnou ve výši 50 tisíc korun. 

Cenu převzal i odborník na středověké sklo

Plaketu s vyobrazením historické pečeti převzal ředitel Západočeského muzea v Plzni František Frýda. Patří k osobnostem, které se významně zasloužily o poznání starších dějin Plzně, zejména v období vrcholného středověku a renesance.

V 70. a 80. letech minulého století pod jeho vedením probíhal archeologický průzkum plzeňského podzemí a středověkých studní. Speciálním tématem, kterému se věnoval s souvislosti s četnými archeologickými nálezy, je středověké sklo. 

V této oblasti patří František Frýda k předním odborníkům. Jeho vědecké studie, týkající se zejména stanovení typologie českého středověkého skla, jsou oprávněně uznávány na mezinárodní úrovni. Je tajemníkem odborné skupiny pro dějiny skla České sklářské společnosti při Akademii věd ČR, působí rovněž jako externí vyučující na katedře archeologie Filozofické fakulty ZČU v Plzni.

Primátor ocenil také Jindřicha Musila, který od roku 1993 působí na Fakultě aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni a ředitele Galerie města Plzně Václava Malinu, který spojil celý svůj život s výtvarným uměním a s Plzní.

Nejčtenější

Bazény v Plzni zdraží vstup i kvůli lidem, kteří se jdou umýt a vyprat si

Po několikaměsíční rekonstrukci se v pondělí 31. října opět otevřel pro zájemce...

Dospělí návštěvníci plaveckých bazénů v Plzni na Slovanech a Lochotíně si od července připlatí. Úprava ceny má mimo...

Máme přetlak, někteří musejí z Plzně odejít, uvědomuje si Vrba

Plzeňský kouč Pavel Vrba během tréninku.

Krátký posezonní odpočinek si Pavel Vrba užil. Trenér fotbalistů Viktorie Plzeň ale musel přepnout z dovolenkového...

Třináctiletá otěhotněla na útěku z polepšovny, otce dítěte hledá policie

Ilustrační snímek

Na stůl klatovských policistů se dostal případ těhotné třináctileté dívky. Ta utekla z diagnostického ústavu v Plzni a...

Dívka vypadla z jedoucí dodávky a těžce se zranila. Osádku hledá policie

Policisté prošetřují nehodu v Plzni, při které se zranila dívka. Ta vypadla z...

Neobvyklou nehodu, při níž se vážně zranila dívka, vyšetřují policisté v Plzni. Podle svědků, kteří přivolali na pomoc...

Plzeňská posila a konkurent pro Limberského: Spoluhráči nejsou soupeři

Adam Hloušek (druhý zprava) a Radim Řezník na startu letní přípravy Viktorie...

Posledních sedm let strávil Adam Hloušek v zahraničí. Po angažmá v Norimberku, Stuttgartu a naposledy Legii Varšava se...

Další z rubriky

Ošetřovatelka opět řídila zdrogovaná, porušila dvouletou zkušební dobu

Ilustrační snímek

Pečovatelka z Plzeňska, která už jednou usedla za volant pod vlivem pervitinu, udělala stejný prohřešek znovu. Soud...

Třináctiletá otěhotněla na útěku z polepšovny, otce dítěte hledá policie

Ilustrační snímek

Na stůl klatovských policistů se dostal případ těhotné třináctileté dívky. Ta utekla z diagnostického ústavu v Plzni a...

V kontejneru vrněl vibrátor, žena kvůli neznámému zvuku volala strážníkům

Starší ženu vyděsil v Plzni zvláštní zvuk vycházející z kontejneru na odpad.

Na plzeňské strážníky se obrátila žena, kterou vyděsily vrnivé zvuky vycházející z kontejneru na komunální odpad....

Najdete na iDNES.cz