A už se ani nemohou vymlouvat na to, že nemají hotovost. Policisté totiž disponují platebními terminály.
Při kontrole řidiče zjistili koncem loňského roku klatovští strážníci, že dotyčný muž nezaplatil městu pokutu za dřívější přestupek. K zaplacení se neměl ani při kontrole.
„Neměl zájem, nebyl ochotný. Využili jsme oprávnění a odebrali mu z vozidla registrační značky. Až když nedávno městu uhradil dlužnou částku, registrační značky dostal zpátky,“ popsal vůbec první případ odebrání registračních značek z auta podle dva roky platného zákona šéf klatovských strážníků Luboš Steinbach.
Klatovští strážníci podle velitele řešili už víc šoférů, kteří městu dlužili na pokutách za předchozí dopravní přestupky spáchané na jeho území. „V naprosté většině případů stačí upozornění, co vše může následovat, pokud dluh z pokuty nevyrovnají. Většinou zaplatí hned na místě. Akceptujeme i případy, kdy je člověk vstřícný a domluví si třeba u vyšších částek splátkový kalendář na finančním odboru. Ten pak ale musí dodržovat,“ popsal velitel klatovských strážníků.
Zafungovala prevence a lidi pokuty zaplatili
V Plzni ani v Domažlicích zatím strážníci k zadržování registračních značek aut nepřikročili. Velitel domažlické městské policie Petr Kubal řekl, že zafungovala generální prevence v médiích a hodně lidí městu pokuty samo zaplatilo. „Řešíme jen případy ve vztahu k městu, a s takovým člověkem jsme se ještě nesetkali,“ objasnil Kubal, proč strážníci zatím nemuseli sundavat z auta ani jednu registrační značku.
Naopak téměř denně zastavují šoféry s nezaplacenými pokutami celníci. Ti vybírají nezaplacené sankce udělené státními orgány. Výjimečné podle Davida Nového z Celního úřadu Plzeňského kraje nejsou právě případy, kdy celníci z aut sundávají registrační značky.
„Téměř každý den v terénu narazíme na někoho, kdo má nějaký nedoplatek. Myslím, že oprávnění, která ze zákona máme, jsou účinným nástrojem, jak vymoci pokuty i od řidičů zahraničních kamionů. Když zjistíme, že například spediční firma nezaplatila i několik pokut, zastavená vozidla nejedou dál, dokud není částka vyrovnaná. Neříkám, že každý den odebíráme z vozidel značky do úschovy, ale jako nástroj pro vymáhání pohledávek státu je to velmi efektivní a často využívané,“ připustil celník.
Celníci v terénu mají zkušenosti, že hrozba znehybnění auta botičkou na místě kontroly nebo odebrání registračních značek přiměje i šoféra s několika nezaplacenými pokutami k rychlé reakci. Většinou vzápětí najde peníze nebo stále častěji vytáhne platební kartu a dluh u pokut srovná hned bezkontaktní platbou, aby mohl pokračovat v jízdě.
Stejně jako celníci, i hlídky dálniční policie a dopravních policistů ve všech okresech kraje jsou vybavené platebními terminály.
Lze platit i platební kartou
Krajská policejní mluvčí Michaela Raindlová popsala, že jako první měli terminály pro placení pokut kartami ve výbavě policisté z obou dálničních oddělení v kraji. Když je teď mají i policisté dopravní služby v okresech, hříšníci neuspějí s argumentací, že nemají na zaplacení pokuty dostatek peněz v hotovosti.
„Za prvních sedm měsíců letošního roku zjistili dopravní a dálniční policisté v Plzeňském kraji celkem 244 případů, kdy řidič nebo provozovatel vozidla neměl uhrazené dříve uložené pokuty. Ve 144 případech vše vyrovnali na místě prostřednictvím platební karty,“ popsala policistka Raindlová.
Celkem šlo o částku kolem půl milionu korun. Policisté také u šesti vozidel kvůli nevyrovnaným pokutám odebrali z vozidel registrační značky. V jednom případě auto znehybnili takzvanou botičkou.
Celníkům, policistům a strážníkům umožnil vybírání nezaplacených pokut zákon, který začal platit 1. ledna 2022. Mluvčí policejního prezídia Hana Rubášová loni upozornila na to, že se do problémů může dostat i šofér zastavený v půjčeném autě, pokud provozovatel vozu ignoruje vystavené pokuty.
„Policista, celník nebo strážník obecní policie může při kontrole motorového vozidla požadovat po řidiči uhrazení jeho vlastního nedoplatku i nedoplatku provozovatele vozidla. Jinak odmontuje registrační značky nebo zabrání odjezdu vozidla botičkou,“ popsala Rubášová. Auto může odjet až po vyrovnání všech dluhů.
Řidiči si prostřednictvím online ověřovače cPortál na webových stránkách celní správy mohou zjistit, jestli náhodou nezapomněli zaplatit nějakou dříve vyměřenou pokutu.
Celníci a policisté získali na přivaděči u Vysoké místo na kontroly aut (25. 4. 2024)