Na zpustlém území v Plzni mohou stát byty, plán hatí příjezdová cesta

  11:43aktualizováno  11:43
Pražská firma Retes má připravených 400 milionů korun na vybudování 150 bytů na zpustlém pozemku nedaleko Mlýnské strouhy poblíž centra Plzně. Projekt ale stojí kvůli problémům s příjezdovou komunikací.

Zarostlý pozemek s rezavým plotem sousedí se zvelebenou Mlýnskou strouhou v centru Plzně. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Přestože je místo mezi Mlýnskou strouhou a Tyršovou ulicí za bývalým kinem Hvězda v centru Plzně obklopeno třemi ulicemi - Pallovou, Tyršovou a Fügnerovou, nemůže se na střed města dopravně napojit. Proto je zde zatím území nikoho, kde roste plevel a rezavý plot stojí hned vedle vyšperkované Mlýnské strouhy, kterou město nedávno nákladně zrekonstruovalo.

Právě nemožnost dopravního napojení je důvod, proč zde nemůže začít růst komplex se 150 byty a nebytovými prostory.

Takhle by měla vypadat nová zástavba.

Takhle by měla vypadat nová zástavba.

Autory projektu jsou plzeňští architekti Václav Ulč a Eva Špelinová z atelieru AVE architekt, peníze na stavbu má připravené pražská firma Retes.

Přestože je Pallova ulice obslužnou komunikací, kudy jezdí na zarostlou a zpustlou plochu auta parkovat, tak město nesouhlasí s tím, aby komunikace sloužila jako příjezd k bytům.

Policii by příjezd přes Pallovku nevadil. "Pokud bude v bytovém komplexu zajištěno parkování a auta nebudou zaplňovat okolní ulice, tak s tím nemáme problém," uvedl vedoucí dopravního inspektorátu v Plzni Karel Machulda.

Architekt Václav Ulč potvrdil, že zde parkovací místa budou. Město ale s řešením nesouhlasí. "Protože je možné jiné napojení, tak průjezd Pallovou ulicí nepodporujeme," uvedla Stanislava Maronová z Útvaru koncepce a rozvoje plzeňského magistrátu.

Podle ní ale útvar dostavbu území podporuje a vidí připravovaný komplex jako ideální využití místa.

Ulč uvedl, že i když se nedaří nalézt optimální způsob dopravního napojení, přesto věří, že byty v této lokalitě jednou postaví.

"Jsme trpěliví, nikde si nestěžujeme, jen si myslíme své. Je to trochu jako v Kocourkově. Pallova ulice je přitom obslužná pro dva vedle stojící hotely Straka a Gondola, konají se tu i farmářské trhy, ale pro nás je průjezd zakázán," uvedl Ulč. Mrzí ho, že nikoho nezajímá takové území v centru, kam se stahují podivné živly.

"Je to škoda, byty už se mohly začít stavět, investorem je silná pražská firma se zahraniční spoluúčastí, chtějí zde investovat kolem 400 milionů korun, což by v době krize mohlo být vzpruhou pro stavební firmy," uvedl Ulč.

Navíc se stále mluví o oživení centra města, což podle architekta znamená především to, že tam lidé budou bydlet. "A my nabízíme postavení bytů za přijatelnou cenu, přitom o vysokém standardu. Majitelé budou na tomto rušném místě odcloněni od hluku a ve vnitrobloku budou mít k dispozici soukromou zahradu na střeše suterénního parkingu," popsal.

Město podle něj chce, aby se komplex napojil ze čtyřpruhu Tyršovy ulice. "To je zase obtížné z pohledu dopravní policie, takže jsme v patové situaci. Máme vymyšlené napojení z Fügnerovy ulice, tedy z nábřeží, nebo nějakou smysluplnou kombinací s Pallovou ulicí, kde by byl například jen výjezd hasičů a popelářů. Problém je, že ve Fügnerově ulici nemáme vlastní pozemky, patří městu a pražské firmě Glöckner. S tou jsme se zatím nedohodli," popsal Ulč.

Ateliér AVE má v Plzni ještě další projekty ve fázi přání. Výškový polyfunkční dům Ypsilonka v Černicích je připraven k výstavbě a taktéž zastavění rohového prostoru v Plzni na Belánce na Klatovské třídě, kde má vzniknout kancelářský objekt s několika byty orientovanými do vnitrobloku.

Nejčtenější

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Omilostněný vrah Kajínek dostal další pokutu, tentokrát za rychlou jízdu

Jiří Kajínek (25.5.2017)

Omilostněný vrah Jiří Kajínek dostal v Brně pokutu za rychlou jízdu. Vyplynulo to ze zprávy, která přišla na Krajský...

Herec Skamene získal pole a louky na Tachovsku jako restituční náhradu

Roman Skamene

Herec Roman Skamene a jeho příbuzná jsou definitivně vlastníky sedmi hektarů pozemků u dálnice D5 na Tachovsku, které...

Chovanec už nechce být poslancem, vadí mu podpora ČSSD současné vládě

Milan Chovanec (ČSSD)

Bývalý ministr vnitra Milan Chovanec se vzdá poslaneckého mandátu. Ze Sněmovny chce odejít do konce března po sjezdu...

Plzeň v Lize mistrů poprvé padla, v semifinále inkasovala šestkrát

Dimitrij Milčakov v bráně Plzně během Ligy mistrů zasahuje.

Konec neporazitelnosti v hokejové Lize mistrů zastihl Plzeň v prvním semifinálovém duelu. Západočeši ztratili utkání na...

Další z rubriky

Pád stromu zpozdil vlaky, kvůli těžkému sněhu na Špičáku nejezdí vleky

V pondělí ráno najel mezinárodní rychlík u České Kubice na Domažlicku na spadlý...

U České Kubice na Domažlicku ráno najel mezinárodní rychlík do spadlého stromu, nikdo se nezranil. Provoz na trati byl...

Gang vykrádal kamiony pomocí vozu s odklápěcí podlahou, říká žalobce

Před soudem stanuli čtyři muži obžalovaní, že vykrádali kamiony na...

Krajský soud v Plzni projednává případ čtyř cizinců, kteří jsou obžalovaní, že na parkovištích u českých dálnic dva...

Daroval krev už po čtyřsté. Bůh mě za to odměnil tím, že jsem zdravý

Jiří Čiháček z Klatov (vpravo) a Václav Pikeš ze Sušice jsou rekordními dárci...

Václav Pikeš ze Sušice a Jiří Čiháček z Klatov se sešli na transfuzním oddělení Klatovské nemocnice. Oba patří mezi...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz