Divočáci znovu ničí Borský park. Správci přiznávají, že neví, co s tím

  19:04aktualizováno  19:04
Trávníky v Borském parku na okraji Plzně rozrývají divočáci, kteří zde hledají potravu. Opakuje se tak situace z konce minulého roku. Správci městské zeleně připouštějí, že prasata představují problém, ale zároveň říkají, že neznají recept, jak je od návštěv parku odradit.
V uplynulých letech se divočáci často objevovali i v Plzni na Valše či v Liticích. Ilustrační snímek

V uplynulých letech se divočáci často objevovali i v Plzni na Valše či v Liticích. Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Správci zeleně mají obavy zejména z důsledků případného střetu divočáků se psy, se kterými lidé do parku chodí.

Petr Kuták ze Správy veřejného statku města Plzně, která se o park stará, uznává, že to s divočáky není snadné. „Mám s nimi problémy i v Luftově zahradě, kam chodí taky a jsou tam rozryté trávníky. Pohybují se údolím Radbuzy až k soutoku s Úhlavou. Je to problém a přiznávám, že nevím, co s tím. Odstřel ve městě nepřipadá v úvahu,“ prohlásil Petr Kuták. Tvrdí, že s divočáky jsou už potíže i na okrajích Prahy.

Divočáci devastují i Brdy

V brdských lesích se divočáci přemnožili a v některých obcích už proto funguje systém odměn za zastřelená divoká prasata, který má lovcům pokrýt náklady. Potvrzuje to například Jiří Pour z mysliveckého sdružení Severka Podmokly. „Lovci dostávají takzvané zástřelné, protože lov je náročný, a to i časově. Odstřely se dějí hlavně v noci. V dnešní době, kdy mají lovci svoji práci, nemohou být ob den vzhůru do šesti hodin ráno. Myslivec navíc musí zastřelený kus uložit, odvézt do výkupu a podobně.“  

Šéf správců městských lesů a zeleně Richard Havelka se domnívá, že jediné, co může pomoci příliv divokých prasat na kraj města zredukovat, je odstřel na honebních pozemcích.

„V parku to není možné a plašit je hlukem u obytné zóny taky nejde. Snažíme se zintenzivnit odlov v naší honitbě. Před čtrnácti dny byl už jeden hon a příští týden bude další,“ uvedl Havelka.

V uplynulých letech se divočáci často objevovali v plzeňských čtvrtích Valcha nebo Litice. Ve snaze omezit jejich výskyt na Valše nechali zástupci města vyčistit od porostů okolí tamního Lučního potoka. Právě po tomto zásahu se divočáci objevili o pár kilometrů dál v Borském parku.

Havelka připustil, že se mohlo jednat o reakci zvířat na to, že na Valše ztratila místo, kde se mohla ukrýt. „Ale hlavně migrují za potravou. Spadaly žaludy, takže předpokládáme, že to by je mohlo stáhnout do lesa,“ konstatoval Havelka. Nicméně právě žaludů najdou divočáci hodně i v Borském parku.

Havelka tvrdí, že divočákům nelze v přístupu do parku zabránit například použitím pachových ohradníků. „To je vhodné pro ochranu komunikací, ale v případě parku si to neumím představit. Je tam příliš průchozích linií. U divočáků navíc tahle odpuzovadla moc nefungují,“ řekl Havelka.

Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice zvířat prohlásil, že divoká prasata jsou nejchytřejší zvířata v lese. To, že se dostala do Borského parku, považuje za přímý důsledek toho, co se odehrálo u Lučního potoka na Valše. „Není to o tom, že by se prasata náhle přemnožila,“ uvedl.

Makoň také zdůraznil, že při setkání s divočákem člověku v podstatě nic nehrozí. Upozornil, že divoká prasata špatně vidí, ale dobře cítí a slyší.

„Nevěřím historkám, že někde někoho napadla. To se může stát, jen když je to zvíře sražené autem nebo postřelené. Divočák, dokud může, tak se lidem vyhne. Jakmile zjistí, že je blízko člověk, snaží se zmizet. Ovšem nebezpečné může být takové setkání pro psy. Prase se psa v parku bát nebude, ale jeho majitele nenapadne,“ řekl Makoň.

A jak se chovat, pokud už se někdo přímo s kancem setká? Stačí prý promluvit, zakřičet. „Nebo zatleskat, zadupat, posvítit mobilem, dát najevo, že jste člověk, aby vás prase identifikovalo,“ konstatoval Makoň.

Autoři: ,

Nejčtenější

To byla předem připravená poprava, říká otec dívky zavražděné spolužákem

Tereza, kterou zavraždil její bývalý spolužák, se nechala těsně před...

Před necelými dvěma měsíci zavraždil bývalý spolužák osmnáctiletou Terezu z Plzeňska. Policistům nezapíral. Udělal to...

Plzeň - Olympiakos 0:0, v bitvě o Ligu mistrů měli blíž ke gólu domácí

Plzeňský útočník Michael Krmenčík (vpravo) se žene za balonem v utkání 2....

Jen gól chyběl plzeňským fotbalistům v úvodní bitvě o Ligu mistrů. V prvním zápase 2. předkola doma remizovali s...

Spartu čeká Trabzonspor, Jablonec může jít na Wolverhampton

Sparťanský útočník Benjamin Tetteh se pere o míč v utkání 2. předkola Evropské...

Prvním soupeřem sparťanských fotbalistů v kvalifikaci o Evropskou ligy je Trabzonspor. Rozhodl o tom los 3. předkola v...

S vlakem se srazilo páté auto za šest dnů. Klid byl jen ve středu

Při srážce vlaku s osobním autem u Nýřan na Plzeňsku se vážně zranili dva muži....

Drážní inspekce eviduje od soboty už pět střetů aut s vlaky na přejezdu. Nehoda tohoto druhu se stala každý den,...

Na přehradě Hracholusky nalezli utonulého chlapce

Vodní záchranná služba na přehradě Hracholusky.

Záchranáři na přehradě Hracholusky na Tachovsku našli utonulého chlapce, který dnes odpoledne zmizel pod vodou při...

Další z rubriky

I řešení autobusové zastávky je výzva, říká architekt oceněné stavby

Architekt Bohuslav Strejc u dřevěného pláště oceněné přístavby u základní školy...

První úspěch přesahující hranice Plzeňského kraje má na svém kontě tým lidí z ateliéru projectstudio8. Jejich přístavba...

Muž chtěl v kempu za rozbitý mobil upálit spící mladíky, dostal podmínku

Miroslav Kozler byl přesvědčený o tom, že mu mladíci rozbili mobil. Pod autem,...

Za žhářský útok ve vodáckém kempu nedaleko Dolan na Plzeňsku potrestal krajský soud dvaapadesátiletého Miroslava...

Podlesníky, pivovarský guláš a jelení steak. Ochutnejte krajové speciality

Pivovarský guláš se dříve připravoval z koňského masa, dnes vítězí hovězí.

Chcete-li hodovat jako kdysi šlechta, dejte si kvalitní kus jeleního masa. Vyrazit pro něj můžete i ke středočeským...

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?

Najdete na iDNES.cz