Uvažovalo se o akvaparku, na Borských polích ale bude obchod s nábytkem

  18:30aktualizováno  18:30
Zastupitelé Plzně rozhodli o prodeji posledního volného městského pozemku v průmyslové zóně Borská pole. Na téměř pětihektarové ploše má vyrůst obchodní dům Sconto nábytek.

Borská pole, Sukova a Folmavská ulice v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Za pozemek radnice inkasuje zhruba sto milionů korun. Zástupci opoziční TOP 09 kritizovali vedení radnice, že prodejem připraví Plzeň o pozemek, který mohlo využít pro stavbu akvaparku.

Zástupci vedení města tvrdili, že pro to jsou vhodnější jiná místa a že neví, že by veřejnost takové zařízení požadovala. Připomínali, že také není v dohledu investor, který by takový projekt chtěl uskutečnit.

Pozemek na Borských polích patřil k několika místům, kde politici v minulosti vybudování vodního ráje zvažovali. Myšlenku na jeho stavbu už řadu let oživují zejména před volbami. Naposledy to bylo před těmi krajskými v říjnu. Po teoretických a neurčitých proklamacích však v posledních dvaceti letech nikdy nedošlo k žádnému konkrétnímu posunu.

„Ten pozemek byl nejvýhodnější možnost k vybudování akvaparku. Vy to chcete prodat nábytkářské firmě. Ukazujete, jak se stavíte k tomu, po čem lidi volají,“ prohlásil Petr Suchý z TOP 09.

„Úplně jste zavrhli možnost prověření pozemku pro stavbu akvaparku a neuvěřitelně spěcháte na prodej,“ připojil se jeho kolega Michal Vozobule.

Radní Helena Matoušová z ODS tvrdila, že na prodeji není nic neobvyklého a že nezaznamenala velkou touhu veřejnosti po akvaparku. Připomněla, že pro takovou akci také nyní chybí investor: „Nezaznamenala jsem žádnou relevantní nabídku na stavbu.“

Matoušová sdělila, že z jejího pohledu je prodej pozemku logický. „Investor chce postavit prodejnu v zóně, kde to nikomu nevadí,“ konstatovala radní.

Naopak zastupitel KSČM Václav Štekl se myšlenky na stavbu vodního ráje zastával. „Zaregistroval jsem u veřejnosti potřebu akvaparku. Byl bych opatrný a zatím bych tu lokalitu nenechal zastavit,“ argumentoval. Marně.

K politikům, kteří akvapark v minulosti slibovali, patří i primátor Plzně Martin Zrzavecký z ČSSD. Tvrdí, že stavět v současné době samostatně pouze akvapark je ekonomicky neprůchodné, tedy ztrátové.

Domnívá se, že vybudování akvaparku měli prosazovat zástupci radnice při budování velkých obchodních center, aby byl projekt ekonomicky udržitelný. Rozhodnutí prodat pozemek na prodejnu nábytku pokládá za správné.

Obdoba akvaparku může vzniknout na Slovanech

Primátor si myslí, že menší obdoba akvaparku může vzniknout úpravou bazénu na Slovanech nebo případně jako projekt soukromého investora při využití jiné lokality.

Stavba OD Sconto Plzeň - Borská pole na pozemku poblíž obchodních center Decathlon a Bauhaus, kde se o akvaparku uvažovalo, má vznikat po etapách.

Ta první zahrne výstavbu obchodního domu, veškeré technické infrastruktury, dopravní napojení, parkoviště a napojení na technickou infrastrukturu, připravena bude dostavba třetího podlaží, vybudován bude sklad.

O územní rozhodnutí musí kupující požádat nejpozději do 31. prosince 2017, o stavební povolení do 31. prosince 2018, první etapa musí být dokončena nejpozději do 30. června 2025. V případě, že kupující poruší podmínky, stanovilo mu město pokuty.

Stavba bude zahrnovat nové chodníky, cyklostezky a veřejnou zeleň podél místních komunikací U Letiště, Folmavská, Stavební a Stavbařská.

Nejčtenější

To byla předem připravená poprava, říká otec dívky zavražděné spolužákem

Tereza, kterou zavraždil její bývalý spolužák, se nechala těsně před...

Před necelými dvěma měsíci zavraždil bývalý spolužák osmnáctiletou Terezu z Plzeňska. Policistům nezapíral. Udělal to...

Spartu čeká Trabzonspor, Jablonec může jít na Wolverhampton

Sparťanský útočník Benjamin Tetteh se pere o míč v utkání 2. předkola Evropské...

Prvním soupeřem sparťanských fotbalistů v kvalifikaci o Evropskou ligy je Trabzonspor. Rozhodl o tom los 3. předkola v...

Spolujezdec umíral, opilý řidič ale sháněl doktora pro psa, říká obžaloba

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ šestatřicetiletého Alexandra Černého, který podle obžaloby loni na...

S vlakem se srazilo páté auto za šest dnů. Klid byl jen ve středu

Při srážce vlaku s osobním autem u Nýřan na Plzeňsku se vážně zranili dva muži....

Drážní inspekce eviduje od soboty už pět střetů aut s vlaky na přejezdu. Nehoda tohoto druhu se stala každý den,...

Liberec - Plzeň 1:2, góly až po půli, výhru zařídili Pernica s Kopicem

Taras Kačaraba (nahoře) z Liberce brání Michaela Krmenčíka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté vyhráli i druhý zápas v novém ligovém ročníku. V páteční předehrávce 2. kola Fortuna ligy si tři...

Další z rubriky

Plzeň kvůli suchu nemusí tolik sekat, luční kvítí dostalo šanci rozkvést

Je sucho a tráva neroste. Díky tomu, že se trávníky méně sekají, dostaly šanci...

Trávníky v Plzni jsou na některých místech plné kvetoucích rostlin. Za záplavy chrp, vlčích máků nebo třezalky...

Výletní loď na Hracholuskách zkrátila trasu, přehrada má málo vody

Kvůli nedostatku vody museli provozovatelé lodní dopravy na přehradě...

Hladina na přehradě Hracholusky na Plzeňsku poklesla za poslední měsíc o 17 centimetrů. Z tohoto důvodu museli...

Noční požár v Plzni zničil několik bytů, hasiči evakuovali sedmdesát lidí

Hasiči bojovali s požárem panelového domu na plzeňském sídlišti Vinice. Plameny...

Kvůli požáru muselo v noci opustit své domovy sedmdesát lidí z panelového domu v Brněnské ulici v Plzni. Hořet začalo v...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG – AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz