Poslední studie bezdomovectví se v Plzni dělala před čtyřmi roky. Tehdy žilo na ulici přes 200 lidí. Toto číslo se ale neustále zvyšuje. (Ilustrační snímek)

Poslední studie bezdomovectví se v Plzni dělala před čtyřmi roky. Tehdy žilo na ulici přes 200 lidí. Toto číslo se ale neustále zvyšuje. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Štěrba, MF DNES

Bezdomovce vyzpovídají tazatelé. Mají zjistit, které služby jim chybí

  • 4
Desítky tazatelů vyjdou během února do ulic Plzně. Mají za úkol vyzpovídat zdejší bezdomovce, kteří za vyplnění dotazníku dostanou stravenku. Tak bude vypadat výzkum, který chystají pracovníci Katedry sociologie Filozofické fakulty ZČU. Studie by měla odhalit, jak využívané a užitečné jsou sociální služby města.

Katedra zahájila přípravné práce již loni na podzim, hlavní část výzkumu se však odehraje během února. V jeden den na různých místech Plzně.

"V terénu budeme mít několik desítek tazatelů, jejichž cílem bude vyzpovídat převážnou většinu lidí bez domova, mezi něž jsou počítáni nejen lidé žijící přímo na ulici, ale i ti na noclehárnách nebo v azylových domech," přibližuje Jan Váně, vedoucí katedry sociologie.

Bezdomovectví v Plzni

Studie bezdomovectví se v Plzni naposledy dělala před čtyřmi lety. Tehdy počet lidí žijících na ulici mírně přesáhl hranici dvou set. Tato studie se zaměřovala především na sociodemografické charakteristiky, letošní výzkum má především pomoci připravit městu strategii řešení tohoto fenoménu pro další roky.

Snahou je v maximální míře se vyhnout duplicitním rozhovorům, tedy tomu, aby jednoho člověka zpovídali dva různí tazatelé. S bezdomovci tazatelé absolvují zhruba čtvrthodinový rozhovor, motivací k účasti bude stravenka.

"Je to reciproční záležitost, my od nich něco potřebujeme," zdůvodňuje tento krok Váně.

Zkušenosti ukazují, že se do výzkumu lidé bez domova bez problémů zapojují. "Samozřejmě pokud by nám někdo odpovídat nechtěl, nebudeme jej nutit. Započítáme jej však do celkového čísla," říká Jan Váně.

Výzkumníci mají již nyní vytipovaných několik lokalit, v nichž se bezdomovci zdržují. Informace mají od městské policie, sociálních pracovníků, ale i přímo od bezdomovců.

"V žádném případě ale tato místa nebudeme zveřejňovat, tato skupina se v poslední době stává častěji terčem násilí," konstatuje Váně.

Studie, jejíž výsledky by měly být k dispozici během března, bude zjišťovat, jak jsou využívané a užitečné sociální služby města. "Součástí bude také analýza potřeb, která má zjistit, jestli jim ve spektru služeb něco chybí," dodává Jan Váně.

"My víme, jaké služby nabízíme, jak fungují a kdo je využívá. Už ale nevíme, jestli je využívá celá cílová skupina, pro niž jsou určené, zda si tato skupina představuje pomoc takto nebo kolik je těch, kteří o žádnou takovou pomoc nestojí," říká vedoucí sociálního odboru plzeňského magistrátu Alena Hynková s tím, že další otázkou je, o jakou pomoc by bezdomovci stáli.

Město podle Hynkové nyní čeká na doporučení, jak postupovat v budoucnu, protože bezdomovců stále přibývá.

"Nárůst není patrný jen v Plzni, týká se i dalších měst. A jakmile se začne ještě redukovat doplatek na bydlení, nevěříme, že se to do jejich celkového počtu nepromítne," obává se Hynková.