Průvodkyně lékárny U Bílého jednorožce Martina Salvová | foto: Ladislav Vaindl, 5plus2.cz

Klatovská lékárna po staletí ukrývala vzácné malby, zdobí stěny i skříň

  • 0
V klatovské lékárně U Bílého jednorožce se našly vzácné barokní malby. Restaurátoři je objevili pod poslední nátěrovou vrstvou nábytku a také na stěnách místnosti, která kdysi sloužila jako laboratoř.

„Nacházejí se na některých místech nábytku pod poslední hnědou nátěrovou vrstvou. Zatím se objevily na jedné ze skříní. Uvidíme, zda budou podobně vyzdobené i další kusy,“ řekla průvodkyně Martina Salvová.

Nábytek opustil brány lékárny kvůli rekonstrukci vůbec poprvé od 17. století, kdy byl vyroben. „Přece jen po těch stovkách let už bylo dřevo vespodu poněkud ztrouchnivělé. Nábytek se proto dočkal odborných restaurátorských prací, očisty a truhlářského zpevnění,“ dodala Salvová. V rukou restaurátorů jsou už i nalezené malby.

Na nábytku dříve žádné stopy maleb zaznamenány nebyly, odhalit se je podařilo až během prvního restaurování.

Barokní lékárna v Klatovech

„V barokní době byl nábytek obrazy zdoben často. Vše muselo být hodně barevné a zdobené. Obvykle byl pozlacen a opatřen bohatou polychromií, tak aby nevypadal jako nějaký obyčejný kousek dřeva,“ prozrazuje Martina Salvová.

V současné době restaurátorské práce pokračují. „Zatím ještě nevíme, co na obrazech je. Například v muzeu Jindřichohradecka je podobný lékárenský nábytek ozdoben květinovými a zvířecími motivy a také malbami krajin,“ podotýká.

Opravy mobiliáře by měly skončit v listopadu, poté se opět vrátí do Klatov. „Spolu s ním sem zpět nastěhujeme i některé exponáty, které jsou po dobu rekonstrukce uloženy v depozitáři,“ konstatuje Salvová.

Barokní malby se našly na nábytku a na stěnách přípravny

Bývalá klatovská lékárenská laboratoř, nazývaná též přípravna, je jediná svého druhu v Česku. Běžně je tady možné vidět různé ruční a mechanické přístroje a nástroje k přípravě léků, mastí a čípků. „V kompletním stavu je podobná místnost pouze v Klatovech, nikde jinde,“ potvrzuje průvodkyně.

Malby ovšem odborníci při rekonstrukci nenašli pouze na nábytku, objevili je totiž také na stěnách místnosti. „Jde zřejmě o pozdně barokní výmalby, které už nesou i znaky zdobnějšího rokoka. Autor je vyobrazil na špaletách okna. Odkryty byly jen na jedné straně. Předpokládá se ale, že výjev pokračoval i na druhé straně a nad oknem,“ sděluje průvodkyně.

Malba zachycuje andílka a květinové motivy. „Původně byly vidět pouze fragmenty. Tak jsme si například mysleli, že postava v ruce drží rybu. Po úpravách se zjistilo, že jde o mísu,“ doplnila Salvová.