Z interhotelu bude ubytovna, místní se bojí přílivu dělníků z ciziny

  13:11aktualizováno  13:11
Občané Babylonu u Domažlic se obávají, že z bývalého Interhotelu Praha vznikne ubytovna pro zahraniční dělníky. Ubytovací zařízení se má otevřít v nejbližších dnech. Provozovatelka nemovitosti ujišťuje, že objekt bude sloužit jako ubytovna hotelového typu.

Ve vesnici Babylon u Domažlic se třemi stovkami obyvatel se rozšířila zpráva, že v jednom z největších místních ubytovacích zařízení - bývalém Interhotelu Praha - vznikne ubytovna pro zahraniční dělníky a do obce přijde více lidí, než tam žije obyvatel.

Provozovatelka hotelu, který první hosty přivítá v příštích dnech, to odmítá a hovoří o ubytování hotelového typu, a ne o nízkonákladové službě pro agenturní pracovníky.

„Bylo by velkou chybou, kdyby se turistické centrum Babylon, kde je velká chatová oblast, oblíbený rybník s atrakcemi nebo kemp s chatkami, hotely i penziony změnilo v nebezpečnou zónu plnou zahraničních dělníků, kde by se místní báli jít na procházku a turisté by sem přestali jezdit,“ líčí starosta Babylonu Pavel Bambásek.

Od majitele bývalého Interhotelu Praha se prý starosta dověděl jen to, že nemovitost pronajal.

„Dostalo se k nám i to, že firma Evobus Holýšov rozšiřuje výrobu a že by v Babylonu měli být ubytovaní zaměstnanci. Do firmy jsem volal, ale informace jsem nezískal,“ popsal starosta s povzdechnutím, že obec nemá žádné páky, jak otvírání ubytoven zastavit.

Hotel zažil zřejmě nejlepší časy ještě v minulém režimu. Po roce 1989 se střídali jeho majitelé, před zhruba deseti lety nemovitost koupila známá řeznická rodina Brejchů. Chvíli ji provozovala, ale nyní už je zhruba sedm let zavřená.

Fotogalerie

Ve chvíli, kdy se někdejší hotel začal opravovat, místní zbystřili a začali se bát cizinců. „Hotel měl kapacitu asi 140 lidí, ale v některých ubytovnách to chodí tak, že je na pokoji třeba šest lidí. Obávám se stejně jako někteří místní toho, aby tam nebydlelo víc lidí, než má Babylon obyvatel,“ popsal starosta.

Blažena Rejzková, provozovatelka ubytovny Praha, jak se zařízení nově jmenuje, uvedla, že nehodlá provozovat nízkonákladovou ubytovnu pro cizince, ale ubytovnu hotelového typu, ve které hygienici schválili 105 míst.

„Nedávno jsem tu měla zástupce personální agentury, který mi nabízel, že přiveze palandy namísto postelí a na patro umístí 50 lidí namísto hygienou schválených 38. Odmítla jsem to. Chceme udržet styl bývalého hotelu, který si pamětníci pamatují pod názvem Interhotel Praha,“ popsala Rejzková.

Připomněla, že pokud ubytovnu Praha budou dlouhodobě využívat pracovní agentury, které zaměstnávají české lidi v Bavorsku či jinde v Německu, přivítá to. „Ubytovávají je i některé hotely či penziony v okolí,“ přiblížila.

Protože je ubytovna kousek od rybníku Babylon a u cyklostezky, která vede z Domažlic do Německa, doufá, že přiláká i cyklisty a třeba i houbaře.

„Věřím, že i starší generace si nás najde. Budou nás brát jako retro a zavzpomínají třeba na léta, kdy tu byl Interhotel Praha a jezdili sem jako mladí na dovolenou. Vnitřek jsme totiž z velké části zachovali,“ sdělila.

Objekt je podle Rejzkové vhodný i k organizování školení či srazů různých spolků, třeba automotoklubu nebo svazu invalidů.

„Snad se podaří tuto aféru uklidnit. Nemám v úmyslu obci škodit, naopak se domnívám, že obec by mohla časem profitovat z nás,“ podotkla podnikatelka.

Petr Brejcha z rodiny majitelů sdělil, že dlouho přemýšlel, co s hotelem udělá. „Měl jsem nabídky na pronájem na klasické ubytovny, jaké jsou pro agenturní zaměstnance při dálnici D5 na Tachovsku. To ale není směr, kterým jsem se chtěl dát,“ sdělil Brejcha s tím, že věří provozovatelům, že jeho vizi naplní.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Případy tří penalt a jednoho souboje. Když faulovaný ochotně padá

Plzeňský brankář Aleš Hruška inkasuje z penalty, kterou zahrával ruský útočník...

Když fotbalová Slavia před pěti lety prožívala nejhorší období v samostatné české historii, v 73 zápasech za sebou...

Další z rubriky

Miliony na vodovod a kanalizaci v kraji nestačí, splašky tečou i do řek

Ilustrační snímek

V Plzeňském kraji je na vodovod a kanalizaci napojeno 85 procent obyvatel. To řadí tuto oblast na poslední místo v...

Za cestopisy bych dal nevím co, psal Ježíškovi desetiletý Miroslav Zikmund

Miroslav Zikmund v roce 1928.

Slavný cestovatel a plzeňský rodák Miroslav Zikmund dnes slaví sté narozeniny. Svoji touhu poznávat svět nezapřel už...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Najdete na iDNES.cz