Terminál ušetří kilometry přes Plzeň, některé autobusové spoje posílí

  13:39aktualizováno  13:39
Nový autobusový terminál u hlavního vlakového nádraží v Plzni začne fungovat 9. prosince. Určen bude pro spoje z Rokycan, Radnicka a z části severního a jižního Plzeňska. Díky tomu nebudou muset zajíždět na centrální autobusové nádraží a tím se sníží náklady. Některé linky proto posílí.

Práce na novém autobusovém terminálu u hlavního vlakového nádraží v Plzni finišují. (13. 11. 2018) | foto: Martin Polívka, MF DNES

Po vystoupení z autobusu na novém terminálu u Šumavské ulice lidé vejdou do jednoho z dvojice podchodů a do čtyř minut budou stát na vlakovém nástupišti.

Přestup mezi vlaky a meziměstskými autobusy bude od 9. prosince nejméně čtyřikrát rychlejší než při nynějším přejíždění 3,5kilometrové vzdálenosti tramvajemi mezi centrálním autobusovým a hlavním vlakovým nádražím.

„Z jižního Plzeňska budou na nový terminál pokračovat spoje projíždějící Losinou nebo Starým Plzencem. Protože po Plzni najedou méně kilometrů, ušetřené peníze kraj využije na posílení některých linek. Ve směru z Plzně do Chválenic bude ve špičce interval 30 minut. Stejný interval se nám podařilo ve špičce zajistit i pro spoje do Zruče-Sence, kam pojedou o víkendu autobusy každé dvě hodiny,“ řekl Martin Fencl, dopravní specialista ze společnosti Poved, která organizuje regionální dopravu v Plzeňském kraji.

Kromě posilování některých linek organizátoři veřejné dopravy použijí ušetřené kilometry i na speciální linku. „V létě bude novinkou přímý spoj, který bude denně jezdit z Plzně přes Sušici a Horskou Kvildu až na Kvildu,“ přiblížil Fencl.

Fotogalerie

Stavbaři v těchto dnech finišují s dodělávkami autobusového terminálu mezi Šumavskou ulicí a vlakovým nádražím. Pro veřejnou dopravu se okolí vlakového nádraží stane asi nejdůležitějším přestupním uzlem mezi městskou a meziměstskou dopravou.

„Nový autobusový terminál bude dokončen 8. prosince, o den později začne sloužit cestujícím,“ uvedla mluvčí plzeňské radnice Eva Barborková.

Na novém terminálu je devět odjezdových stanovišť pro autobusy a jedno stání pro výstup ze spojů, které tu budou končit. V prvním roce provozu budou cestující nastupovat jen na šesti stanovištích, všechna jsou směrem k vlakovým kolejím.

Na terminál budou zajíždět dvě autobusové linky z Rokycan, další z Radnicka a z části severního a jižního Plzeňska. Budou to autobusy, které přijíždějí zejména od Bílé Hory, Doubravky a Slovan.

Nástupiště terminálu

  • č. 1 linky přes Losinou na jižní Plzeňsko a Sušicko
  • č. 2 linky přes Zruč-Senec do Nadryb a Liblína
  • č. 3 linky přes Starý Plzenec a Letkov do Šťáhlavic, Mladého Smolivce nebo Příbrami
  • č. 4 linky přes Kyšice, Chrást a Rokycany
  • č. 5 linky přes Kozolupy na Tachovsko
  • č. 6 linky přes Třemošnou, Plasy a Kralovice

Nově se počítá i s tím, že budou v terminálu končit linky MHD 35 a 57.

„Od roku 2020 budou na terminál zajíždět všechny páteřní linky kromě linek ze severního Plzeňska. Ty začnou na terminál jezdit až po dostavbě přeložky silnice kolem Boleveckého rybníka Plaská – Na Roudné,“ uvedli zástupci společnosti Poved na svých stránkách.

Vysvětlují to tím, že nyní by autobusy nabíraly v kolonách na Jateční třídě v době dopravních špiček velká zpoždění.

Doslova dopravní revoluce čeká od 9. prosince Rokycansko. Protože v té době už bude u Plzně bez omezení průjezdný nejdelší železniční tunel v České republice, hlavní zátěž mezi Plzní a Rokycany převezmou vlaky.

V Rokycanech budou lidé přestupovat mezi vlaky a autobusy, z nichž většina bude začínat nebo končit na tamním autobusovém nádraží.

Po otevření tunelu pojedou rychlíky mezi Plzní a Rokycany 11 minut, osobní vlaky zhruba 16 minut. Mezi oběma městy přibudou další osobní vlaky.

Plánovači dopravy spočítali, že autobus potřebuje na zdolání trasy mezi oběma městy minimálně dvakrát tolik času než vlak. Výjimkou budou jen vybrané autobusy ze Strašic a spoje z Radnicka, které dojedou až do Plzně.

Nový terminál budou pro své dvě linky používat i plzeňské dopravní podniky. Konečnou na něm budou mít linky 35 a 57 z Křimic, Malesic nebo Města Touškova, které dosud končí ve stanici U Ježíška.

„Konečná zastávka U Ježíška je od Hlavního nádraží poměrně vzdálena, není u ní k dispozici zázemí pro řidiče, chybí také toalety. Proto byla navržena změna konečné obou linek. Ze zastávky Mrakodrap pojedou autobusy MHD Americkou třídou a skončí na novém autobusovém terminálu,“ popsal schválenou změnuPetr Náhlík, náměstek primátora pro oblast dopravy.

Součástí terminálu je i trolejbusová točna. Kromě odstavování vozidel by od druhé poloviny příštího roku mohla sloužit jako místo, ze kterého budou jezdit v dopravních špičkách posilové trolejbusy zejména směrem na Borská pole.

Nový autobusový terminál v Plzni začne fungovat v prosinci (28. srpna 2018)

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Straka vzpomíná: Na Dopitu jsem neměl, nejchytřejší byl ale Alby

Martin Straka v diskuzi s Jiřím Dopitou

Jako centr se na buly extrémně zaměřoval. Moc dobře věděl, jak důležitá herní situace to v hokeji je. Právě úspěšnost...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Další z rubriky

Úřady nespolupracují, Plzeň se pro řidiče stala labyrintem plným uzavírek

Dopravní komplikace přineslo uzavření Rooseveltova mostu v Plzni. Jeho opravy...

V Plzni je několik rozsáhlých uzavírek, které značně komplikují dopravu. Dalo se situaci předejít a jednotlivé opravy...

Ženu na procházce někdo střelil do nohy, místní vidí problém ve střelnici

Policista se při střelbě na střelnici na Mělnicku omylem postřelil do nohy....

Ženu v Chotěšově na Plzeňsku někdo střelil do nohy. Incident se stal v neděli a policisté případ prověřují jako těžkou...

Muži vytáhli souseda z domu a zbili ho, motivem byla patrně odplata

Ilustrační snímek.

Útok na muže v Němčicích na Klatovsku vyšetřuje policie. Skupina agresorů se dobývala k němu do domu, když jim otevřel,...

Adecco spol. s r.o.
Zámečník - mzda až 50.000 Kč

Adecco spol. s r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 27 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz