Terminál ušetří kilometry přes Plzeň, některé autobusové spoje posílí

  13:39aktualizováno  13:39
Nový autobusový terminál u hlavního vlakového nádraží v Plzni začne fungovat 9. prosince. Určen bude pro spoje z Rokycan, Radnicka a z části severního a jižního Plzeňska. Díky tomu nebudou muset zajíždět na centrální autobusové nádraží a tím se sníží náklady. Některé linky proto posílí.

Práce na novém autobusovém terminálu u hlavního vlakového nádraží v Plzni finišují. (13. 11. 2018) | foto: Martin Polívka, MF DNES

Po vystoupení z autobusu na novém terminálu u Šumavské ulice lidé vejdou do jednoho z dvojice podchodů a do čtyř minut budou stát na vlakovém nástupišti.

Přestup mezi vlaky a meziměstskými autobusy bude od 9. prosince nejméně čtyřikrát rychlejší než při nynějším přejíždění 3,5kilometrové vzdálenosti tramvajemi mezi centrálním autobusovým a hlavním vlakovým nádražím.

„Z jižního Plzeňska budou na nový terminál pokračovat spoje projíždějící Losinou nebo Starým Plzencem. Protože po Plzni najedou méně kilometrů, ušetřené peníze kraj využije na posílení některých linek. Ve směru z Plzně do Chválenic bude ve špičce interval 30 minut. Stejný interval se nám podařilo ve špičce zajistit i pro spoje do Zruče-Sence, kam pojedou o víkendu autobusy každé dvě hodiny,“ řekl Martin Fencl, dopravní specialista ze společnosti Poved, která organizuje regionální dopravu v Plzeňském kraji.

Kromě posilování některých linek organizátoři veřejné dopravy použijí ušetřené kilometry i na speciální linku. „V létě bude novinkou přímý spoj, který bude denně jezdit z Plzně přes Sušici a Horskou Kvildu až na Kvildu,“ přiblížil Fencl.

Fotogalerie

Stavbaři v těchto dnech finišují s dodělávkami autobusového terminálu mezi Šumavskou ulicí a vlakovým nádražím. Pro veřejnou dopravu se okolí vlakového nádraží stane asi nejdůležitějším přestupním uzlem mezi městskou a meziměstskou dopravou.

„Nový autobusový terminál bude dokončen 8. prosince, o den později začne sloužit cestujícím,“ uvedla mluvčí plzeňské radnice Eva Barborková.

Na novém terminálu je devět odjezdových stanovišť pro autobusy a jedno stání pro výstup ze spojů, které tu budou končit. V prvním roce provozu budou cestující nastupovat jen na šesti stanovištích, všechna jsou směrem k vlakovým kolejím.

Na terminál budou zajíždět dvě autobusové linky z Rokycan, další z Radnicka a z části severního a jižního Plzeňska. Budou to autobusy, které přijíždějí zejména od Bílé Hory, Doubravky a Slovan.

Nástupiště terminálu

  • č. 1 linky přes Losinou na jižní Plzeňsko a Sušicko
  • č. 2 linky přes Zruč-Senec do Nadryb a Liblína
  • č. 3 linky přes Starý Plzenec a Letkov do Šťáhlavic, Mladého Smolivce nebo Příbrami
  • č. 4 linky přes Kyšice, Chrást a Rokycany
  • č. 5 linky přes Kozolupy na Tachovsko
  • č. 6 linky přes Třemošnou, Plasy a Kralovice

Nově se počítá i s tím, že budou v terminálu končit linky MHD 35 a 57.

„Od roku 2020 budou na terminál zajíždět všechny páteřní linky kromě linek ze severního Plzeňska. Ty začnou na terminál jezdit až po dostavbě přeložky silnice kolem Boleveckého rybníka Plaská – Na Roudné,“ uvedli zástupci společnosti Poved na svých stránkách.

Vysvětlují to tím, že nyní by autobusy nabíraly v kolonách na Jateční třídě v době dopravních špiček velká zpoždění.

Doslova dopravní revoluce čeká od 9. prosince Rokycansko. Protože v té době už bude u Plzně bez omezení průjezdný nejdelší železniční tunel v České republice, hlavní zátěž mezi Plzní a Rokycany převezmou vlaky.

V Rokycanech budou lidé přestupovat mezi vlaky a autobusy, z nichž většina bude začínat nebo končit na tamním autobusovém nádraží.

Po otevření tunelu pojedou rychlíky mezi Plzní a Rokycany 11 minut, osobní vlaky zhruba 16 minut. Mezi oběma městy přibudou další osobní vlaky.

Plánovači dopravy spočítali, že autobus potřebuje na zdolání trasy mezi oběma městy minimálně dvakrát tolik času než vlak. Výjimkou budou jen vybrané autobusy ze Strašic a spoje z Radnicka, které dojedou až do Plzně.

Nový terminál budou pro své dvě linky používat i plzeňské dopravní podniky. Konečnou na něm budou mít linky 35 a 57 z Křimic, Malesic nebo Města Touškova, které dosud končí ve stanici U Ježíška.

„Konečná zastávka U Ježíška je od Hlavního nádraží poměrně vzdálena, není u ní k dispozici zázemí pro řidiče, chybí také toalety. Proto byla navržena změna konečné obou linek. Ze zastávky Mrakodrap pojedou autobusy MHD Americkou třídou a skončí na novém autobusovém terminálu,“ popsal schválenou změnuPetr Náhlík, náměstek primátora pro oblast dopravy.

Součástí terminálu je i trolejbusová točna. Kromě odstavování vozidel by od druhé poloviny příštího roku mohla sloužit jako místo, ze kterého budou jezdit v dopravních špičkách posilové trolejbusy zejména směrem na Borská pole.

Nový autobusový terminál v Plzni začne fungovat v prosinci (28. srpna 2018)

Autor:

Nejčtenější

Někteří přijdou s rakovinou penisu pozdě, úd už se rozpadá, říká lékařka

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu

Nádory varlat jsou mnohem nebezpečnější než rakovina prostaty. Karcinom penisu je vysoce agresivní, proto se musí...

Nepohodlného svědka hodil do septiku, za vraždu dostal muž 28 let

Za vraždu Dominika P. a pohlavní zneužití nezletilé dívky si Jaromír Šmídek...

Krajský soud v Plzni poslal na 28 let do vězení Jaromíra Šmídka ze Sokolovska. Ten je obžalovaný, že loni v lednu hodil...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad Třincem 4:3 a v...

Bolelo mě, že se na něj zapomínalo, říká neteř upáleného dělníka

Pietní setkání k uctění památky Josefa Hlavatého, který se v roce 1969 upálil...

Josef Hlavatý, dělník plzeňského pivovaru, byl v lednu 1969 po studentovi Janu Palachovi druhým člověkem, který se v...

Počasí ochromilo Plzeň, přes hodinu nejezdily autobusy ani trolejbusy

Silnice v Plzni ráno pokryla ledovka. Dopravní policisté řešili asi patnáct...

Rozmarné počasí si ráno nepěkně pohrálo s motoristy v Plzni. Na některých silnicích se vytvořilo náledí, na které...

Další z rubriky

Železná Ruda chce vozit lyžaře skibusem, centrum by se zbavilo aut

Sněhová nadílka přilákala na Železnorudsko davy běžkařů. V neděli ale horská...

Vedení radnice v Železné Rudě na Klatovsku usiluje, aby po městě jezdil skibus. Ten by zdarma dopravoval lyžaře do...

Bolelo mě, že se na něj zapomínalo, říká neteř upáleného dělníka

Pietní setkání k uctění památky Josefa Hlavatého, který se v roce 1969 upálil...

Josef Hlavatý, dělník plzeňského pivovaru, byl v lednu 1969 po studentovi Janu Palachovi druhým člověkem, který se v...

Nepohodlného svědka hodil do septiku, za vraždu dostal muž 28 let

Za vraždu Dominika P. a pohlavní zneužití nezletilé dívky si Jaromír Šmídek...

Krajský soud v Plzni poslal na 28 let do vězení Jaromíra Šmídka ze Sokolovska. Ten je obžalovaný, že loni v lednu hodil...

Advantage Consulting, s.r.o.
PŘÍPRAVÁŘ STAVEB

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 25 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz