Busta připomněla plzeňského policistu, který ukryl Kubiše a Gabčíka

  8:46aktualizováno  8:46
Jméno policejního inspektora Václava Krále, který v Plzni za války ukrýval parašutisty Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše před atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha, dosud znalo jen pár zasvěcených. Od úterý jeho hrdinství připomíná busta u domu v ulici Pod Záhorskem, kde bydlel.

Václav Král ukrýval výsadkáře v domě v ulici Pod Záhorskem v Plzni. Teď je na domě jeho pamětní deska. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeňskou adresu Václava Krále dostali na palubě letadla startujícího z Anglie v závěru prosince 1941 parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš jako místo, kde po vysazení nad českým územím určitě najdou pomoc. V obývacím pokoji bytu ve druhém patře domu a v chatě u radobyčického mlýna se pak několik týdnů ukrývali.

Pár dnů po atentátu na Heydricha se další z parašutistů Karel Čurda šel udat. Už druhý den, 17. června 1942, přijelo k domu Králových gestapo.

"Dva gestapáci stáli u branky do zahrady domu jakousi stráž pro případ, že by někdo z té rodiny chtěl utéct. Další dva pak odváděli Václava, jeho manželku Pavlu i sedmnáctiletou dceru Helenku. Nikdo z nich se už do domu nikdy nevrátil," vypráví současný spolumajitel domu Pavel Bukovský, jak mu vše popsala žena, která událost viděla na vlastní oči.

V úterý, přesně 72 let po zatýkání, se u domu shromáždili mladí muži v historických vojenských uniformách. Hrdinství inspektora Václava Krále tu nově připomíná jeho busta.

"Byl to hrdinný čin celé rodiny, nikdo z nich nikdy nikoho neprozradil. Právě odhalený reliéf je plastový, není z bronzu. Jsme, bohužel, realisté," naznačil lochotínský starosta Miroslav Brabec, jak ochránit pomníček před sběrači kovů.

Záměr vybudovat pamětní desku zpočátku narážel na velký problém - dlouho nikdo neměl fotografii Václava Krále, podle které by se dala jeho podobizna udělat. Jednou z mála dostupných byl snímek rozesmátého inspektora s přáteli na břehu boleveckého rybníka. Až loni se podařilo získat jeho vážný portrét.

Spolumajitel někdejšího domu Králových Aleš Bukovský říká, že od svého dědečka, který za války patřil k vedoucím odbojářům na železnici, o odboji slyšel mnohokrát.

Atentát na Heydricha

Atentát na Heydricha provedli výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík 27. května 1942 v Praze-Libni. Byli kvůli tomu speciálně vycvičeni ve Velké Británii. Heydrich zemřel 4. června 1942 v nemocnici Na Bulovce.

"Byl zavřený v Drážďanech a jako jednomu z mála vězňů se mu podařilo utéct. Celý život jsme od něj poslouchali o odboji a snažíme se na to navazovat. Proto jsme se rozhodli, že tu vybudujeme pomník, na který bude navazovat i hradba, aby místo bylo reprezentativní. Když jsme zeď u vchodu budovali, rozhodli jsme se, že na jejím čestném místě uděláme památník inspektoru Královi, který se podílel na ukrývání Kubiše s Gabčíkem," vysvětlil Aleš Bukovský.

Za pomoc českým parašutistům, kteří při operaci Anthropoid v Praze zabili říšského protektora, popravili Němci v kraji desítky lidí.

Mezi prvními byla rodina Václava Stehlíka z Rokycan, v jehož železničním domku našli Gabčík s Kubišem pomoc. Právě cestou ke Královým do Plzně.

Autor:

Nejčtenější

Místo pikniku ženu brutálně znásilnili. Polskému páru hrozí zpřísnění trestů

Ilustrační snímek

Třiadvacetiletá Alexandra B. z Řecka si vyrazila s polským párem, se kterým pracovala v plzeňské firmě, do lesa na...

Ztište hudbu, vyzval partu muž. Po útoku náctiletého má trvalé následky

Ilustrační snímek

Policisté vypátrali sedmnáctiletého mladíka, který začátkem roku v jedné z plzeňských ulic zaútočil na kolemjdoucího...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Spolujezdec umíral, on sháněl pomoc pro psa. Řidič dostal šest let vězení

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou Alexandra Černého, který loni pod vlivem alkoholu a...

Fotbalové Česko vykročilo do evropského suterénu. Lepší je i Andorra

Hráči Plzně po ztraceném postupu.

Teď to mrzí. Štve. Ale bohužel bude hůř, protože pohárový koeficient, ze kterého těžil český fotbal, padá ke dnu. Měly...

Další z rubriky

Pandu na útěku viděli lidé v lese, zoo nabízí za informace permanentku

V plzeňské zoologické zahradě postrádají samce pandy červené. Utekl z...

Pandu červenou, která je už přes týden na útěku z plzeňské zoo, poprvé někdo spatřil. Lidé ji viděli v lesním porostu...

Koupil zdevastovaný zámek a opravuje ho, bojuje ale s památkáři

Václav Kule koupil v Chocenicích na Plzeňsku polorozpadlý zámek. Postupně jej...

Václav Kule si před třemi lety koupil památkově chráněný zámek v Chocenicích na Plzeňsku. Od té doby z vlastních zdrojů...

Policisté obvinili myslivce, který na honu střelil kolegu do břicha

Lovci přijeli z celého Rakouska, jeden prý byl až z kraje nedaleko Dolomit.

Kriminalisté obvinili z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti myslivce, který na sklonku loňského roku při honu u...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz