Pro lidi s Alzheimerem v Plzni chybí lůžka, nemocných bude přibývat

  19:03aktualizováno  19:03
V plzeňských domovech se zvláštním režimem, kde žijí zejména lidé s Alzheimerovou chorobou, chybí až 200 lůžek. Jednou z možností, jak současnou kapacitu 262 lůžek zvýšit, by mohlo být využití Fodermayerova pavilonu fakultní nemocnice v Plzni-Doudlevcích.

Sbírková a informační kampaň České alzheimerovské společnosti na pomoc lidem postiženým syndromem demence. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Podle vedoucí sociálního odboru magistrátu Aleny Hynkové bude potřeba míst v těchto speciálních zařízeních nadále vzrůstat. 

Nyní je v Plzni zhruba 19 procent osob starších 65 let, v roce 2011 to bylo přesně 31 246. Do roku 2030 vzroste číslo na víc než 40 tisíc.

„Můžeme odhadnout, jak vzroste počet nemocných s Alzheimerovou chorobou. V roce 2030 by jich mohlo být na 2 600 starších 80 let oproti 1 224 v roce 2011,“ konstatuje Hynková.

V současnosti pojmou plzeňské domovy se zvláštním režimem 262 klientů. V budoucnu by mohlo kapacitu navýšit například využití prostor ve Fodermayerově pavilonu fakultní nemocnice. Rozhodujícím kritériem však budou finance, vše je tedy zatím ve stadiu úvah.

Ne všichni nemocní Alzheimerem však mají o ubytování v domovech se zvláštním režimem zájem. Od prvních příznaků do posledního stadia uběhne většinou několik let.

Na začátku choroby může být to, že člověk nemůže najít cestu domů, ptá se svého okolí na stále stejné věci nebo je mylně přesvědčený, že danou věc už udělal.

Dny paměti informovaly o Alzheimerově nemoci

V takovém případě by měl vyhledat odborného lékaře. Čím včasnější je diagnostika a čím dříve je zahájena léčba, tím lépe. Nemoc se nedá vyléčit, její postup se dá ale výrazně zpomalit.

Alzheimerovu chorobu dokáže potvrdit magnetická rezonance či speciální testy. Součástí jednoho z nich je i deset otázek zaměřených na orientaci. Nemocní základní otázky na datum či na to, v jakém se nacházejí městě, zodpovědět nedovedou. Chybují alespoň v části.

V Domově svatého Aloise v Plzni to nezvládne ani jediný. Problém jim činí všechny otázky, jsou však už ve středně těžké až těžké fázi choroby.

„Máme tady třeba i klienty, u nichž byste na první pohled nepoznali, že jsou nemocní. Na otázku, jak se jim daří, odpovědí, že se mají dobře a že jsou spokojení,“ říká vedoucí domova Lenka Dejmková a dodává, že se pravda vyjeví například při otázce, co bylo k obědu. „Oběd? Ten jsme dneska neměli.“

Celý tento týden se konaly Dny paměti, které mají zvýšit osvětu o Alzheimerově chorobě. Více se o ní dočtěte například na internetových stránkách České alzheimerovské společnosti zde. 

Nejčtenější

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Straka vzpomíná: Na Dopitu jsem neměl, nejchytřejší byl ale Alby

Martin Straka v diskuzi s Jiřím Dopitou

Jako centr se na buly extrémně zaměřoval. Moc dobře věděl, jak důležitá herní situace to v hokeji je. Právě úspěšnost...

Měla Plzeň kopat na Slavii penaltu? Nešlo o tak závažný zákrok, řekl sudí

Fotbalový sudí Miroslav Zelinka během ligového utkání Slavie proti Plzni.

Plzeňský stoper Jakub Brabec klečel na zemi a zoufale gestikuloval. „Faul, vždyť mě zezadu stáhl.“ Jeho spoluhráči se...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Další z rubriky

Smrt pacientky při nehodě opilý řidič sanitky nezavinil, rozepnula si pás

Nepřipoutaná žena zemřela v sanitce, řidič nadýchal

Opilý řidič sanitky, který před rokem havaroval u Kralovic na Plzeňsku, dostal u soudu za řízení pod vlivem návykové...

Rodiče mi nedovolovali kýče. Teď jsem jim za to vděčná, říká výtvarnice

Výtvarnice Renáta Fučíková vystavuje v současné době v pražské Ville Pellé....

Je přední českou výtvarnicí. Na kontě má knihy pro děti a mládež, navrhuje poštovní známky, spolupracuje s německou...

Poslíček s pizzou usnul v nastartovaném autě, nadýchal přes tři promile

Rozvozce pizzy usnul v Plzni za volantem. Opilý šofér nadýchal 3,19 promile...

Více než tři promile alkoholu nadýchal šofér rozvážející v Plzni pizzu. Strážníci ho našli spícího uvnitř vozidla,...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz