Najednou vyšla rána, hájí se drogový boss. Podle žalobce družku popravil

  9:41aktualizováno  14:18
Krajský soud v Plzni začal projednávat vraždu ženy, která se stala před rokem v Rokycanech. Obžalovaný je kosovský Albánec Albert Aliu, který podle spisu po hádce prostřelil hlavu své družce sedící v autě. Útoku tehdy přihlížel malý syn zavražděné. Muži už dříve trestanému za obchodování s drogami hrozí až osmnáct let vězení.

Příbuzní zastřelené ženy dnes na obžalovaného čekali na chodbě soudu a křičeli na něj, že je vrah.

Albert Aliu před začátkem hlavního líčení žádal soudce, aby byla z jednací síně vykázána veřejnost. Soud ale jeho žádosti nevyhověl. Hlavní líčení bylo krátce po zahájení na deset minut přerušeno na žádost obžalovaného s tím, že se mu udělalo špatně.

Po přestávce Aliu soud přesvědčoval, že výstřel z jeho zbraně vyšel nešťastnou náhodou. 

„Najednou vyšla rána. Uviděl jsem kouř. Pak jsem se vrátil zpátky do auta. Přijel jsem k tchánovi a řekl mu, že jsem asi zranil družku. Nevím, o čem jsme se spolu bavili. Vzal mi klíče od auta. Sedl jsem si ale do druhého a jel do Plzně. Po cestě jsem vyhodil zbraň i telefon,“ vypověděl Aliu.

Dodal, že kdyby chtěl partnerku opravdu zabít, mohl to udělat už dávno předtím. Nedokázal ale vysvětlit, proč ten večer jezdil po Rokycanech a proč jel k továrně, kde se vražda stala.

„Já ani nevím, proč jsem tam jel. Uviděl jsem auto, které patřilo kamarádce mé družky. Zajel jsem tam. Když jsem viděl družku na sedadle spolujezdce, vystoupil jsem ze svého auta a šel k ní. Jen jsem jí chtěl říct, že se druhý den odstěhuju do Prahy,“ prohlásil před soudem muž.

Fotogalerie

Jedním dechem dodal, že měl v plánu se za dva týdny z Prahy zase vrátit.
Podle něj hádky s partnerkou nebyly nic mimořádného. Stejně tak prý bylo běžné že se na několik dnů stěhovala ke své matce.

„Mnohokrát jsme se předtím pohádali. Kdybych věděl, že se něco stane, tak bych zbraň vůbec nevytáhl,“ tvrdí souzený.

Zbraň si podle svých slov pořídil jen na svoji ochranu, když po večerech chodil po Rokycanech.

„Nedaleko bydliště její matky bydlí i muž, se kterým mi byla nevěrná. On mě před dětmi napadl velkým nožem, nebo spíš mačetou. Provokoval mě. Pistole byla jen na moji obranu. Prosil jsem družku, abychom nechodili tam, kde byl ten muž,“ prohlásil Aliu.

Vražda se stala loni 18. října kolem 22. hodiny před vjezdem do firmy v Kotelské ulici v Rokycanech. Sedmatřicetiletá žena tehdy čekala v autě před továrnou na příchod kamarádky.

Střela ženě poranila obličej a krční páteř, po 11 dnech zemřela

„Obviněný přistoupil k vozidlu, otevřel přední dveře u spolujezdce a po krátké slovní rozepři s poškozenou vytáhl z kapsy bundy samonabíjecí pistoli. Tu si předtím opatřil na blíže nezjištěném místě a neměl oprávnění k jejímu držení. Namířil na hlavu poškozené a jednou vystřelil. Střela ženě poranila obličej a krční páteř,“ uvedl státní zástupce a čin označil jako popravu.

Zraněnou ženu se snažili zachránit lékaři neurologické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni. Po jedenácti dnech hospitalizace ale pacientka zemřela.

Ze spisu vyplývá, že Aliu po střelbě někomu řekl, aby zavolal záchranku. Sám pak skočil do superbu, kterým k továrně přijel, a jel do domu nedaleko rokycanského vlakového nádraží, kde žil otec jeho partnerky. Tomu řekl, že ženu „asi zastřelil“.

„Zrovna jsem se chystal spát, když přiběhl na schody a říkal: ‚Andreji, Andreji, zastřelil jsem dceru.‘ Vzal jsem klíče od auta a jel na to místo. Viděl jsem ji, jak leží na zemi,“ popsal hrůzné okamžiky otec zemřelé.

Aliu pak odjel z Rokycan směrem na Plzeň jiným autem. Cestou podle své výpovědi volal policistovi ze specializovaného odboru, kterého znal z minulosti, a tomu oznámil, že „je asi vrahem“.

Utýral ji, říká otec postřelené z Rokycan (21. 10. 2018)

Cestou z auta vyhodil pistoli a mobil. Dojel až do plzeňské čtvrti Lochotín, kde bydlí jeho příbuzní. Odtamtud se znovu pokoušel kontaktovat policistu, pak ho před panelákem zatkli kriminalisté.

Aliu při výsleších tvrdil, že ženu nechtěl zabít ani na ni vystřelit. Opakoval, že kohoutek zbraně zmáčkl nešťastnou náhodou, v rozrušení a nevědomě. 

Pozůstalí požadují jako náhradu nemajetkové újmy 10,5 milionu korun.

Albert Aliu má kriminální minulost. V srpnu 2017 mu soud v Lounech za dobré chování ve vězení prominul třetinu desetiletého trestu za obchodování s drogami. Kosovský Albánec byl členem mezinárodního gangu drogových překupníků.

Před nástupem do výkonu trestu se skrýval a soud na něj vydal zatykač. Policisté ho zadrželi několik měsíců poté při automobilové honičce na plzeňské dálnici. Aliu tvrdí, že všechen svůj majetek přepsal na družku. Odhadem to bylo kolem 20 milionů.

Hlavní líčení je naplánované na několik dní, dále bude pokračovat výslechy svědků.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Limberskému jsem půjčoval na hazard, tvrdí obžalovaný z oklamání fotbalistů

Dvě ikony plzeňského fotbalu, David Limberský a Vladimír Darida, se staly obětí milionových podvodů. Podle obžaloby...

Nejsem gambler. I kdybych hrál, nepůjčoval bych si, hájí se Limberský

Před plzeňským krajským soudem vypovídal fotbalista David Limberský, kterého podle spisu obchodník s luxusními vozy...

Kometa si poradila s Plzní, Gulašova rekordní střelecká série skončila

Deset zápasů se vstřeleným gólem. Na této hodnotě se zastavila rekordní série útočníka Milana Gulaše. Hokejisté Komety...

Do Úhlavy se dostala nebezpečná látka, Plzeň zásobuje náhradní zdroj

Do řeky Úhlavy, která zásobuje Plzeň pitnou vodou, se dostala vysoce toxická chemická látka. Prostředek na impregnaci...

Na Čapí hnízdo se premiéra neptejte, výhrůžky studentům prověří inspekce

Hejtmanství nechá prověřit incident spojený s návštěvou premiéra Andreje Babiše na plzeňské průmyslové škole...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Radikální řešení zachránilo vzácné varhany, vrátil se jim původní zvuk

Jedinečným varhanám v Korandově sboru v Plzni osud během jejich téměř devadesátileté historie příliš nepřál. Nikdo je...

Odvážných, kteří podepsali Chartu 77, bylo v Plzeňském kraji málo

Před listopadem 1989 nebylo v západních Čechách mnoho lidí, kteří podepsali Chartu 77. Pamětníci odhadují, že v Plzni...

Cestu přes centrum Plzně nově urychlí sdílené koloběžky

Kromě kol mohou lidé pro cestování po Plzni nově využívat sdílených koloběžek. K dispozici je zatím pět stanovišť v...

Posvětili vznik průmyslové zóny a teď litují, bojí se přílivu cizinců

Zatímco v době ekonomické krize byly výrobní haly postavené na zelené louce požehnáním v boji s nezaměstnaností, dnes...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz