Aktivisté, kteří odmítají obchodní dům Corso, podali žalobu k soudu

  11:51aktualizováno  11:51
Aktivisté, kteří usilují o referendum proti stavbě obchodního centra Corso Americká v Plzni, podali žalobu ke krajskému soudu. Reagují tak na nedávné rozhodnutí plzeňských zastupitelů, kteří plebiscit nevyhlásili. O referendu teď rozhodne soud, který případně určí i jeho termín.

Aktivisté posbítali tisíce podpisů lidí, kteří žádají referendum. Teď kvůli němu podali i žalobu k soudu. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Referendum zastupitelé na začátku září odmítli a to i přesto, že se pod petici podepsalo  téměř 20 tisíc Plzeňanů, kteří hlasování požadovali. "Zastupitelé jednali v rozporu se zákonem. Přípravnému výboru tak nezbyla jiná možnost než se domáhat vyhlášení místního referenda soudem," uvedl Martin Marek, mluvčí a zmocněnec přípravného výboru

Žalobu na vyhlášení místního referenda v Plzni podal přípravný výbor v pátek 5. října datovou schránkou prostřednictvím advokátní kanceláře Šikola & partneři, která žalobu zpracovala.

"Jsme přesvědčeni, že zastupitelé odmítli vzít na sebe politickou zodpovědnost a rozhodnout o vyhlášení referenda, což může vycházet i z toho, že Rada města Plzně předložila referendum k hlasování ve formě, která není v souladu se zákonem o místním referendu. Přestože zastupitelé věděli, že náš návrh je oprávněný, rozhodli se zachovat pasivně a vyhlášení referenda ponechat na soudu," myslí si člen petičního výboru Petr Vaněk.

Přípravný výbor v žalobě požaduje vyhlášení referenda o obou navržených otázkách, a to v termínu prezidentských voleb 11. a 12. ledna 2013. "Od počátku chceme, aby se referenda v Plzni mohlo zúčastnit co nejvíce občanů města, proto navrhujeme spojení referenda s termínem prezidentských voleb," doplnil Vaněk.

Soud by měl rozhodnout do 5. listopadu

Termín místního referenda s konečnou platností určí soud, který o žalobě přípravného výboru rozhodne do 30 dnů, tedy nejpozději 5. listopadu.

Soud také zhodnotí hlasovatelnost jednotlivých otázek. Nebude však při svém rozhodování zvažovat hypotetické ekonomické dopady referenda na městský rozpočet. "Taková úvaha nepřísluší ani soudu ani zastupitelům, ale výlučně občanům, kteří budou v následném referendu hlasovat," vysvětlil Marek.

Přípravu žaloby ke Krajskému soudu v Plzni svěřil podle něj přípravný výbor referenda advokátní kanceláři, aby tak zajistil co nejkvalitnější a právně nezpochybnitelnou verzi.

Přípravný výbor vyzve podporovatele referenda k dobrovolnému finančnímu příspěvku na úhradu nákladů na žalobu, která přišla na 20 tisíc korun. "Příspěvek bude možno poukázat na transparentní účet kampaně," dodal Marek.

Obchodní komplex Corso má vzniknout na místě někdejšího Domu kultury Inwest. Ten těžká technika během několika měsíců srovnala se zemí. Na jeho bourání se můžete podívat v článku zde.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

I kdyby byl na hrotu Kane, bylo by to houby platné, řekl Trpišovský

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský udílí pokyny svým svěřencům během zápasu...

Tah s Peterem Olayinkou místo Milana Škody na hrotu útoku slávistickému trenérovi Jindřichu Trpišovskému nevyšel,...

Další z rubriky

Plzeň přidá cyklistům stovky metrů tras, postaví i lávku přes Radbuzu

Nová cyklistická lávka přes Mži u Radčické ulice v Plzni

Příznivci cyklistiky v Plzni se letos dočkají nových úseků cest. Radnice nechá upravit další část komunikace, která...

Parky v Plzni dlouhodobě vysychají, v kondici je mají udržet nové vrty

Plzeňské parky na Borech a Lochotíně dlouhodobě vysychají. Zachránit je mají...

Borský a Lochotínský park v Plzni bude zavlažovat voda ze dvou nových vrtů. Jejich vybudování souvisí mimo jiné s tím,...

Ženu soudí za bodnutí manžela dýkou. Říkal, že jsem nepotřebná, hájí se

Žena z Plzeňska se přiznala, že po předchozí hádce dvakrát bodla dýkou svého...

Až deset let za mřížemi hrozí devětačtyřicetileté ženě z Plzeňska, která je obžalovaná, že po hádce dvakrát bodla dýkou...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRODUKTOVÝ MANAŽER – AUTOMATIZACE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz