Aktivisté, kteří odmítají obchodní dům Corso, podali žalobu k soudu

  11:51aktualizováno  11:51
Aktivisté, kteří usilují o referendum proti stavbě obchodního centra Corso Americká v Plzni, podali žalobu ke krajskému soudu. Reagují tak na nedávné rozhodnutí plzeňských zastupitelů, kteří plebiscit nevyhlásili. O referendu teď rozhodne soud, který případně určí i jeho termín.

Aktivisté posbítali tisíce podpisů lidí, kteří žádají referendum. Teď kvůli němu podali i žalobu k soudu. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Referendum zastupitelé na začátku září odmítli a to i přesto, že se pod petici podepsalo  téměř 20 tisíc Plzeňanů, kteří hlasování požadovali. "Zastupitelé jednali v rozporu se zákonem. Přípravnému výboru tak nezbyla jiná možnost než se domáhat vyhlášení místního referenda soudem," uvedl Martin Marek, mluvčí a zmocněnec přípravného výboru

Žalobu na vyhlášení místního referenda v Plzni podal přípravný výbor v pátek 5. října datovou schránkou prostřednictvím advokátní kanceláře Šikola & partneři, která žalobu zpracovala.

"Jsme přesvědčeni, že zastupitelé odmítli vzít na sebe politickou zodpovědnost a rozhodnout o vyhlášení referenda, což může vycházet i z toho, že Rada města Plzně předložila referendum k hlasování ve formě, která není v souladu se zákonem o místním referendu. Přestože zastupitelé věděli, že náš návrh je oprávněný, rozhodli se zachovat pasivně a vyhlášení referenda ponechat na soudu," myslí si člen petičního výboru Petr Vaněk.

Přípravný výbor v žalobě požaduje vyhlášení referenda o obou navržených otázkách, a to v termínu prezidentských voleb 11. a 12. ledna 2013. "Od počátku chceme, aby se referenda v Plzni mohlo zúčastnit co nejvíce občanů města, proto navrhujeme spojení referenda s termínem prezidentských voleb," doplnil Vaněk.

Soud by měl rozhodnout do 5. listopadu

Termín místního referenda s konečnou platností určí soud, který o žalobě přípravného výboru rozhodne do 30 dnů, tedy nejpozději 5. listopadu.

Soud také zhodnotí hlasovatelnost jednotlivých otázek. Nebude však při svém rozhodování zvažovat hypotetické ekonomické dopady referenda na městský rozpočet. "Taková úvaha nepřísluší ani soudu ani zastupitelům, ale výlučně občanům, kteří budou v následném referendu hlasovat," vysvětlil Marek.

Přípravu žaloby ke Krajskému soudu v Plzni svěřil podle něj přípravný výbor referenda advokátní kanceláři, aby tak zajistil co nejkvalitnější a právně nezpochybnitelnou verzi.

Přípravný výbor vyzve podporovatele referenda k dobrovolnému finančnímu příspěvku na úhradu nákladů na žalobu, která přišla na 20 tisíc korun. "Příspěvek bude možno poukázat na transparentní účet kampaně," dodal Marek.

Obchodní komplex Corso má vzniknout na místě někdejšího Domu kultury Inwest. Ten těžká technika během několika měsíců srovnala se zemí. Na jeho bourání se můžete podívat v článku zde.

Nejčtenější

Bazény v Plzni zdraží vstup i kvůli lidem, kteří se jdou umýt a vyprat si

Po několikaměsíční rekonstrukci se v pondělí 31. října opět otevřel pro zájemce...

Dospělí návštěvníci plaveckých bazénů v Plzni na Slovanech a Lochotíně si od července připlatí. Úprava ceny má mimo...

Máme přetlak, někteří musejí z Plzně odejít, uvědomuje si Vrba

Plzeňský kouč Pavel Vrba během tréninku.

Krátký posezonní odpočinek si Pavel Vrba užil. Trenér fotbalistů Viktorie Plzeň ale musel přepnout z dovolenkového...

Třináctiletá otěhotněla na útěku z polepšovny, otce dítěte hledá policie

Ilustrační snímek

Na stůl klatovských policistů se dostal případ těhotné třináctileté dívky. Ta utekla z diagnostického ústavu v Plzni a...

Dívka vypadla z jedoucí dodávky a těžce se zranila. Osádku hledá policie

Policisté prošetřují nehodu v Plzni, při které se zranila dívka. Ta vypadla z...

Neobvyklou nehodu, při níž se vážně zranila dívka, vyšetřují policisté v Plzni. Podle svědků, kteří přivolali na pomoc...

Plzeňská posila a konkurent pro Limberského: Spoluhráči nejsou soupeři

Adam Hloušek (druhý zprava) a Radim Řezník na startu letní přípravy Viktorie...

Posledních sedm let strávil Adam Hloušek v zahraničí. Po angažmá v Norimberku, Stuttgartu a naposledy Legii Varšava se...

Další z rubriky

Ošetřovatelka opět řídila zdrogovaná, porušila dvouletou zkušební dobu

Ilustrační snímek

Pečovatelka z Plzeňska, která už jednou usedla za volant pod vlivem pervitinu, udělala stejný prohřešek znovu. Soud...

Třináctiletá otěhotněla na útěku z polepšovny, otce dítěte hledá policie

Ilustrační snímek

Na stůl klatovských policistů se dostal případ těhotné třináctileté dívky. Ta utekla z diagnostického ústavu v Plzni a...

V kontejneru vrněl vibrátor, žena kvůli neznámému zvuku volala strážníkům

Starší ženu vyděsil v Plzni zvláštní zvuk vycházející z kontejneru na odpad.

Na plzeňské strážníky se obrátila žena, kterou vyděsily vrnivé zvuky vycházející z kontejneru na komunální odpad....

Najdete na iDNES.cz