Hluk a nepořádek. Byznys s ubytováním dělníků rozjeli i majitelé domků

  5:13aktualizováno  5:13
Agenturní pracovníci už nežijí jen v ubytovnách, ale nocleh jim nabízejí i majitelé bytů a rodinných domů. Často načerno bez zdanění příjmů. V bytech pro tříčlennou rodinu se tísní i dvanáct lidí. Množí se stížnosti na hluk a nepořádek. V Plzeňském kraji jsou problémy zejména v oblastech s průmyslovými zónami.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MAFRA

Například v Tachově existují už desítky bytů, ve kterých žijí agenturní pracovníci. Ubytování zájemcům nabízejí i vlastníci rodinných domů.

„Jestliže se tady nějaký barák opravuje nebo prodává, bohužel je skoro jasné, co z něj bude. Vždycky se najde někdo, kdo chce vydělávat, takže přeplatí ostatní solidní zájemce,“ řekl tachovský starosta Ladislav Macák.

Počet cizinců ve městě podle něj stále narůstá, tudíž sílí i potřeba vytvořit pro ně zázemí. „Protože nejsou nikde hlášeni, nevíme, kolik jich u nás ve skutečnosti je. Neplatí za odpad ani další služby. Kromě toho se zhoršuje bezpečnost ve městě. Jedná se o potyčky nebo drobné krádeže v obchodech,“ doplnil.

Velké komplikace nastávají rovněž v momentě, kdy cizinci ztratí zaměstnání. Z ubytovny, bytu či rodinného domu je vyhodí a stávají se z nich bezdomovci.

„Pokud je sem agentura přivezla, měla by za ně nést zodpovědnost. Nenechávat je na ulici, ale odvézt je zpátky,“ zdůraznil Macák.

Byznys s ubytováním kvete rovněž ve Stříbře s přibližně 7 800 obyvateli. „Odhadujeme, že další zhruba dva tisíce lidí sem přijíždí za prací. Jednak na ně nedostáváme žádné peníze, jednak se část z nich vlastně nelegálně zdržuje v soukromých bytech. To ale nemůžete jen tak zkontrolovat. A pokud zazvoníte a vidíte uvnitř deset lidí, majitel vám řekne, že jsou u něj jenom na návštěvě,“ vylíčil starosta Stříbra Václav Votava.

Podle něj se situace v posledních letech zhoršuje. Na Tachovsku chybí zaměstnanci, a tak firmy stále častěji sahají po výpomoci z ciziny.

Kvůli lepší bezpečnosti plánuje město posílit počet strážníků. „Chceme, aby sloužili nonstop a dohlíželi na veřejný pořádek. Je to ale i záležitostí státních policistů, kterých je nedostatek. Nicméně je nutné říct, že některé potíže způsobují také naši lidé,“ uvedl.

V Nýřanech se podobně jako v Tachově pronajímají cizincům rodinné domy. „Není dobré, když se z místa stane jenom noclehárna, kde se často mění obyvatelé. Popelnice jsou přeplněné, takže se kolem hromadí odpadky. Stížnosti na určité lokality přibývají, a tak je předáváme policii,“ řekla místostarostka Pavlína Caisová.

Činžovní dům fungující neoficiálně jako ubytovna se nachází i přímo v centru Plzně. „Víme, že prostory využívají zahraniční pracovníci. Podobné je to třeba v sídlištích na Doubravce, Lochotíně nebo v Lobzích. V každém paneláku bychom našli alespoň jednu takovou bytovou jednotku,“ konstatoval radní pro bezpečnost Martin Zrzavecký.

Zmínil, že kriminalita v Plzni, na které měli podíl cizinci, se oproti loňskému roku mírně snížila.

Oslovení radní se shodují, že popsanou situaci nemohou téměř vůbec ovlivnit. Podobně je tomu v případě ubytoven. Zástupci krajské metropole jednají na celostátní úrovni a snaží se zajistit pro města a obce větší pravomoci.

V kraji může být až 51 tisíc zahraničních dělníků

„Kontroly můžou provádět cizinecká police, hygiena, hasiči nebo živnostenský úřad. Ale naše prostředky jsou velmi malé. Chceme mít například možnost zařízení, ve kterých se opakovaně budou porušovat pravidla, zakázat,“ nastínil Zrzavecký.

Prezident Asociace pracovních agentur (APA) Radovan Burkovič sdělil, že v Plzeňském kraji se může pohybovat v průměru 51 tisíc zahraničních pracovníků.

Přesná čísla však krajská pobočka úřadu práce nemá, potvrdil mluvčí Tomáš Moravec.

Burkovič zdůraznil, že číslo je v reálu ještě vyšší, protože do tuzemska přijíždějí lidé kvůli zaměstnání i načerno.

Pronajímání bytů či rodinných domů se podle prezidenta APA děje zpravidla ilegálně. „Češi zjistili, že se jedná o výhodný byznys. Ze svých nemovitostí v zapadlých nebo hůře dostupných oblastech mají najednou zisk. Dříve takovou možnost neměli. Většinou ale nepřiznávají daň z příjmů. Dají k dispozici svou nemovitost, přestěhují se jinam, třeba na chatu, a měsíčně jim pak v kapse přistanou pěkné peníze navíc,“ vylíčil.

Na jedné posteli se střídají i dva lidé

Úroveň nabízeného ubytování se značně liší. „Existují případy, kdy se na jedné posteli střídají dva lidé, každý má přitom jinou směnu, aniž by se měnily lůžkoviny,“ dodal Burkovič. Vyjma jednotlivců se v pronajímání prostor angažují přímo agentury.

Na krajský finanční úřad se s podněty obracejí desítky obyvatel ročně. Kromě nich o pomoc žádají též instituce. V září to byl například druhý plzeňský městský obvod.

„Občané si stěžují na hluk a nepořádek v okolí dvou rodinných domů, ve kterých majitelé ubytovávají cizince. Podnět prověřujeme z hlediska zdanění příjmů vlastníka nemovitosti,“ sdělila mluvčí finančního úřadu Michaela Hošťálková.

Ze zkušenosti odborníků vyplývá, že podobná podezření se obvykle potvrdí. „Zatímco pokud jde o nespokojené sousedy, vždy záleží na okolnostech případu,“ uzavřela Hošťálková.

Ve vyhořelé ubytovně v Plzni našli torzo lidského těla (12. 9. 2018)

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Straka vzpomíná: Na Dopitu jsem neměl, nejchytřejší byl ale Alby

Martin Straka v diskuzi s Jiřím Dopitou

Jako centr se na buly extrémně zaměřoval. Moc dobře věděl, jak důležitá herní situace to v hokeji je. Právě úspěšnost...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

Další z rubriky

Zloděj vezl auto přes hranici obsazenou policií, naboural další tři vozy

Muž ukradl v Německu BMW a ujížděl s ním do České republiky. Policisté ho...

Špatný den na krádež auta si vybral třiadvacetiletý cizinec. V Německu odcizil BMW a ujížděl před policisty do Čech. Na...

Muži vytáhli souseda z domu a zbili ho, motivem byla patrně odplata

Ilustrační snímek.

Útok na muže v Němčicích na Klatovsku vyšetřuje policie. Skupina agresorů se dobývala k němu do domu, když jim otevřel,...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

Najdete na iDNES.cz