Hluk a nepořádek. Byznys s ubytováním dělníků rozjeli i majitelé domků

  5:13aktualizováno  5:13
Agenturní pracovníci už nežijí jen v ubytovnách, ale nocleh jim nabízejí i majitelé bytů a rodinných domů. Často načerno bez zdanění příjmů. V bytech pro tříčlennou rodinu se tísní i dvanáct lidí. Množí se stížnosti na hluk a nepořádek. V Plzeňském kraji jsou problémy zejména v oblastech s průmyslovými zónami.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MAFRA

Například v Tachově existují už desítky bytů, ve kterých žijí agenturní pracovníci. Ubytování zájemcům nabízejí i vlastníci rodinných domů.

„Jestliže se tady nějaký barák opravuje nebo prodává, bohužel je skoro jasné, co z něj bude. Vždycky se najde někdo, kdo chce vydělávat, takže přeplatí ostatní solidní zájemce,“ řekl tachovský starosta Ladislav Macák.

Počet cizinců ve městě podle něj stále narůstá, tudíž sílí i potřeba vytvořit pro ně zázemí. „Protože nejsou nikde hlášeni, nevíme, kolik jich u nás ve skutečnosti je. Neplatí za odpad ani další služby. Kromě toho se zhoršuje bezpečnost ve městě. Jedná se o potyčky nebo drobné krádeže v obchodech,“ doplnil.

Velké komplikace nastávají rovněž v momentě, kdy cizinci ztratí zaměstnání. Z ubytovny, bytu či rodinného domu je vyhodí a stávají se z nich bezdomovci.

„Pokud je sem agentura přivezla, měla by za ně nést zodpovědnost. Nenechávat je na ulici, ale odvézt je zpátky,“ zdůraznil Macák.

Byznys s ubytováním kvete rovněž ve Stříbře s přibližně 7 800 obyvateli. „Odhadujeme, že další zhruba dva tisíce lidí sem přijíždí za prací. Jednak na ně nedostáváme žádné peníze, jednak se část z nich vlastně nelegálně zdržuje v soukromých bytech. To ale nemůžete jen tak zkontrolovat. A pokud zazvoníte a vidíte uvnitř deset lidí, majitel vám řekne, že jsou u něj jenom na návštěvě,“ vylíčil starosta Stříbra Václav Votava.

Podle něj se situace v posledních letech zhoršuje. Na Tachovsku chybí zaměstnanci, a tak firmy stále častěji sahají po výpomoci z ciziny.

Kvůli lepší bezpečnosti plánuje město posílit počet strážníků. „Chceme, aby sloužili nonstop a dohlíželi na veřejný pořádek. Je to ale i záležitostí státních policistů, kterých je nedostatek. Nicméně je nutné říct, že některé potíže způsobují také naši lidé,“ uvedl.

V Nýřanech se podobně jako v Tachově pronajímají cizincům rodinné domy. „Není dobré, když se z místa stane jenom noclehárna, kde se často mění obyvatelé. Popelnice jsou přeplněné, takže se kolem hromadí odpadky. Stížnosti na určité lokality přibývají, a tak je předáváme policii,“ řekla místostarostka Pavlína Caisová.

Činžovní dům fungující neoficiálně jako ubytovna se nachází i přímo v centru Plzně. „Víme, že prostory využívají zahraniční pracovníci. Podobné je to třeba v sídlištích na Doubravce, Lochotíně nebo v Lobzích. V každém paneláku bychom našli alespoň jednu takovou bytovou jednotku,“ konstatoval radní pro bezpečnost Martin Zrzavecký.

Zmínil, že kriminalita v Plzni, na které měli podíl cizinci, se oproti loňskému roku mírně snížila.

Oslovení radní se shodují, že popsanou situaci nemohou téměř vůbec ovlivnit. Podobně je tomu v případě ubytoven. Zástupci krajské metropole jednají na celostátní úrovni a snaží se zajistit pro města a obce větší pravomoci.

V kraji může být až 51 tisíc zahraničních dělníků

„Kontroly můžou provádět cizinecká police, hygiena, hasiči nebo živnostenský úřad. Ale naše prostředky jsou velmi malé. Chceme mít například možnost zařízení, ve kterých se opakovaně budou porušovat pravidla, zakázat,“ nastínil Zrzavecký.

Prezident Asociace pracovních agentur (APA) Radovan Burkovič sdělil, že v Plzeňském kraji se může pohybovat v průměru 51 tisíc zahraničních pracovníků.

Přesná čísla však krajská pobočka úřadu práce nemá, potvrdil mluvčí Tomáš Moravec.

Burkovič zdůraznil, že číslo je v reálu ještě vyšší, protože do tuzemska přijíždějí lidé kvůli zaměstnání i načerno.

Pronajímání bytů či rodinných domů se podle prezidenta APA děje zpravidla ilegálně. „Češi zjistili, že se jedná o výhodný byznys. Ze svých nemovitostí v zapadlých nebo hůře dostupných oblastech mají najednou zisk. Dříve takovou možnost neměli. Většinou ale nepřiznávají daň z příjmů. Dají k dispozici svou nemovitost, přestěhují se jinam, třeba na chatu, a měsíčně jim pak v kapse přistanou pěkné peníze navíc,“ vylíčil.

Na jedné posteli se střídají i dva lidé

Úroveň nabízeného ubytování se značně liší. „Existují případy, kdy se na jedné posteli střídají dva lidé, každý má přitom jinou směnu, aniž by se měnily lůžkoviny,“ dodal Burkovič. Vyjma jednotlivců se v pronajímání prostor angažují přímo agentury.

Na krajský finanční úřad se s podněty obracejí desítky obyvatel ročně. Kromě nich o pomoc žádají též instituce. V září to byl například druhý plzeňský městský obvod.

„Občané si stěžují na hluk a nepořádek v okolí dvou rodinných domů, ve kterých majitelé ubytovávají cizince. Podnět prověřujeme z hlediska zdanění příjmů vlastníka nemovitosti,“ sdělila mluvčí finančního úřadu Michaela Hošťálková.

Ze zkušenosti odborníků vyplývá, že podobná podezření se obvykle potvrdí. „Zatímco pokud jde o nespokojené sousedy, vždy záleží na okolnostech případu,“ uzavřela Hošťálková.

Ve vyhořelé ubytovně v Plzni našli torzo lidského těla (12. 9. 2018)

Nejčtenější

Místo pikniku ženu brutálně znásilnili. Polskému páru hrozí zpřísnění trestů

Ilustrační snímek

Třiadvacetiletá Alexandra B. z Řecka si vyrazila s polským párem, se kterým pracovala v plzeňské firmě, do lesa na...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Spolujezdec umíral, on sháněl pomoc pro psa. Řidič dostal šest let vězení

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou Alexandra Černého, který loni pod vlivem alkoholu a...

PONEDĚLNÍK: Přichází Vrbův pád, nebo Plzeň zase zvedne?

Plzeňský trenér Pavel Vrba pozoruje utkání třetího předkola Evropské ligy v...

Vypadli z předkola Ligy mistrů i Evropské ligy a v domácí soutěži tápou. Naposledy jen remizovali v Teplicích, hra...

Fotbalové Česko vykročilo do evropského suterénu. Lepší je i Andorra

Hráči Plzně po ztraceném postupu.

Teď to mrzí. Štve. Ale bohužel bude hůř, protože pohárový koeficient, ze kterého těžil český fotbal, padá ke dnu. Měly...

Další z rubriky

Muflon zamotaný do pletiva dlouho bojoval o život, i přes pomoc uhynul

Muflona, který se zamotal do drátěné oplocenky, se nepodařilo zachránit.

Možná i několik dní trpěl muflon, který uvázl v drátěném plotě v polesí Zábělá v Plzni. Ještě živé zvíře našli houbaři,...

Policisté vyřešili záhadnou nehodu u Plas, auto srazil ze silnice kamion

Mrtvou ženu v autě našli dnes po poledni pracovníci drah v Plasích na Plzeňsku.

Nejdřív srážka s kamionem, jehož řidič dál pokračoval v cestě. Pak asi půl kilometru trvající nekontrolovaná jízda...

Na plzeňském Létofestu zahrají Wanastowi Vjecy, Mig 21 i Mandrage

Trutnoff 2014: MIG 21 (Jiří Macháček)

Sezona letních hudebních festivalů se pomalu blíží ke konci. Nejméně jedna velká akce se ale v Plzni ještě uskuteční....

Advantage Consulting, s.r.o.
ZKUŠENÝ KONSTRUKTÉR

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz