Dvanáct roků Michal Brummel postupně opravoval dům po svém strýci. Ve středu se budova v Husově ulici 58 slavnostně otevřela a bude přístupná pro veřejnost.
Ten dům je výjimečný. Ve dvacátých letech minulého století byl totiž přestavěn podle projektu světově proslulého architekta Adolfa Loose.
V budově je nyní k vidění nejrozsáhlejší ukázka Loosovy práce, která po něm v Plzni, kde architekt několik roků působil, zůstala.
Loosovy interiéry jsou nejen vysoce ceněny odborníky, ale jsou také označovány za turistickou atrakci a návštěvníky ze zahraničí skutečně přitahují.
Michal Brummel dům získal v devadesátých letech v restituci. Tvrdí, že pro rozhodnutí budovu rekonstruovat a zpřístupnit veřejnosti bylo klíčové to, že v roce 2001 navštívil zrekonstruovanou slavnou Müllerovu vilu v Praze.
„Byla Loosem stavěna ve stejné době jako dům v Husově ulici. Uvědomil jsem si tehdy poprvé kulturně-historický význam interiéru a navázal spolupráci s kurátorkou vily a s uznávanými restaurátory,“ vysvětloval Michal Brummel.
Majitel domu v Husově ulici 58 tvrdí, že je po letech prací na obnově budovy spokojen. Zdůrazňuje, že interiér je výjimečný tím, že je vybavený věcmi, které v bytě byly v době, kdy byl podle Loose zařízen. Nábytek a další předměty jsou i stejně umístěné jako kdysi. „Cenné na domě je, že mobiliář a většina ostatních předmětů jsou původní,“ říká Michal Brummel.
Zrekonstruovaný dům si ve středu poprvé prohlédl i Markus Kristan, kurátor Loosova archivu z muzea Albertina ve Vídni. Ten oceňoval, že byl dům nejenom obnoven, ale také otevřen pro veřejnost. „Máme tři hlavní města Loosovy tvorby. Vídeň, Paříž a Plzeň. Takže Plzeň je v dobré společnosti,“ prohlásil.
Brummelův dům v Plzni |
Náměstek primátora Plzně Martin Baxa řekl, že Loosovy interiéry v Plzni se nyní stanou významným turistickým cílem, protože se spouští systém jejich pravidelných prohlídek.
Město od dubna nabídne zájemcům dva prohlídkové okruhy zaměřené na Loosovy interiéry. První okruh návštěvníky zavede do dvougeneračního apartmá v Brummelově domě v Husově ulici.
V rámci druhého okruhu si budou moci prohlédnout ložnici a salon s jídelnou v bývalém bytě manželů Krausových v Bendově ulici a salon s jídelnou v někdejším bytě doktora Vogla na Klatovské třídě.
„Komentované prohlídky se budou konat každý čtvrtek, sobotu a neděli několikrát denně,“ sdělila Zuzana Koubíková, ředitelka organizace Plzeň-Turismus.
Vstupenky bude možné zakoupit předem v informačním centru na náměstí Republiky. Od pondělí 30. března bude možný i nákup přes internet prostřednictvím rezervačního systému na www.visitplzen.eu.
Za prohlídku Brummelova domu dospělí zaplatí 240 korun a u druhého okruhu bude vstupné 180 korun.