Čtvrtek 24. září 2020, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 24. září 2020 Jaromír

Škola je odkladištěm problémových dětí, tvrdí odborníci. Ředitelka to odmítá

  5:19
Šestnáctá základní škola v centru Plzně je zařízení, kde převažují romské a problémové děti. Jeho ředitelka odmítá, že by škola sloužila jako odkladiště takových žáků. Odborníci ji ale považují za typický příklad segregace. Školu by zrušili a děti rozmístili do jiných zařízení.

Problémová škola v Plzni | foto: iDNES.cziDNES.cz

Společnost Tady a teď dlouhodobě pracuje se sociálně vyloučenými lidmi. Věnuje se klukům a holkám, kteří mají potíže s učením. Rodiče jim s probíranou látkou neporadí, sami jí totiž nerozumějí.

Zaměstnanci i dobrovolníci organizace chodí za klienty přímo domů. Aktuálně pomáhají třiceti žákům ze 16. ZŠ.

„Úroveň výuky je nízká. Nemyslím tím kvalitu samotných kantorů, ale výsledky dětí v porovnání s ostatními školami. Škola je v nesmírně těžké situaci a učit tady musí být náročné,“ uvedl ředitel Tady a teď Miroslav Gažák.

Doučování považuje sice za dobrý, ale nedostačující nástroj. Podle jeho názoru je potřeba věc řešit systémově.

„Zařízení už si nemůže samo pomoct. Dokud zřizovatel nebo politická reprezentace situaci za problém neoznačí, nelze očekávat změnu k lepšímu,“ doplnil Gažák.

S uvedeným souhlasí kolega z další plzeňské sociální služby, jenž si nepřál být jmenován, ale redakce jeho totožnost zná.

„Nemluvíme o kvalitě učitelů, ale o systému, který bohužel vznikl. Okolní školy už si zvykly, že pokud se objeví problémový žák, Rom nebo cizinec, automaticky ho posílají sem. Jednak tady mají volnou kapacitu, jednak je výuka pomalejší. Je velká šance, že se jedinec chytí,“ nastínil.

Kdy je škola segregovaná

  •  Má-li více než 50 % romských žáků.
  •  V Plzeňském kraji je sedm vzdělávacích zařízení s odhadovaným třetinovým a vyšším podílem romských žáků. Celkově jde o 582 dětí. Informace vycházejí z výzkumu, který provádělo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR v roce 2017/2018.
  • V pěti zařízeních tvoří Romové více než polovinu žáků (z toho v jednom případě 75 % a v druhém dokonce 90 %. Jde ovšem o malé školy, do každé chodí zhruba 30 dětí).

Roli hraje i fakt, že se škola nachází v Resslově ulici nedaleko centra města a je blízko sociálním bytům a ubytovnám. Odborník tvrdí, že dětem vůbec neprospívá, pokud zůstávají v takovém prostředí.

„Šance na zlepšení je mizivá, když se pohybují mezi kamarády, kteří jsou stejně jako oni společensky vyloučení,“ upozornil. Segregace je podle něj natolik silná, že by doporučil zařízení zrušit a žáky rovnoměrně umístit jinam.

Podle poslední zveřejněné výroční zprávy chodilo v roce 2016/2017 do této školy na 350 žáků. Zhruba čtvrtinu tvořili cizinci. Nejčastěji to byli Slováci, Vietnamci a Rumuni.

Od září do června odtud odešlo 56 chlapců a děvčat a 61 jich přišlo. Integrovaných žáků, tedy dětí s vývojovými poruchami učení, chování, sociálně znevýhodněných, s lehkým mozkovým postižením a dalších, bylo 39.

Z 31 deváťáků jich 12 už nepokračovalo ve studiu. Jedenáct ukončilo vzdělání v nižším ročníku. Počet zameškaných hodin celkem přesáhl 3,5 tisíce.

Ředitelka 16. ZŠ Eva Peisarová odmítá, že by se u nich vyskytovalo větší množství romských či problémových žáků.

„Nemůžeme posuzovat postavení rodiny ve společnosti. Není to naše právo,“ zdůraznila. Výchovná poradkyně Ivana Vočadlová dodala, že nikoho nehodnotí podle barvy pleti či způsobu bydlení.

„Ostatně Romové tady vůbec žádní nejsou. Všichni mají českou národnost,“ podotkla. Za segregované zařízení se jednoznačně nepovažují.

Peisarová i Vočadlová rovněž rozporují nižší kvalitu výuky. „Rozhodně není horší. Možná jsme vstřícnější a máme mateřský přístup. Dětem se snažíme pomoci a práci děláme srdcem. Doučujeme je, věnujeme se jim ve volném čase,“ sdělila výchovná poradkyně.

Ta tvrdí, že prostředí je zde stejné jako na jiných školách. Pro některé žáky je podle ní setrvání na 16. ZŠ dokonce přínosnější. „Jinde se pak stávají terčem šikany, takže se k nám vracejí,“ konstatovala.

Za velkou migrací stojí podle obou oslovených kantorek především časté stěhování rodičů za prací či lepším bydlením. Vysoký podíl absolventů, kteří už dál nestudují nebo ani nedojdou do posledního ročníku, byl výjimečný.

„Přišlo k nám osm Vietnamců, kteří měli velkou jazykovou bariéru. Nakonec předčasně odešli, proto číslo tak vyskočilo,“ zdůvodnila Vočadlová. Loni už to bylo pět žáků z třiadvaceti, kteří nikam nenastoupili. Dalších pět zase odešlo v nižším ročníku.

Počty dětí, které loni nepokračovaly ve studiu, se podle šéfky školského odboru plzeňského magistrátu Dagmar Škubalové zásadně neliší od ostatních škol. Některé lokality jsou na tom z hlediska statistických údajů ještě hůře.

Stav na 16. ZŠ nepovažuje zřizovatel za nestandardní. „Jsme rádi, že tady školu máme. V minulosti ji prověřovala inspekce a v souvislosti se segregací žádné nedostatky neshledala,“ řekla.

Citovaná výroční zpráva se však výslovně o žácích z romských rodin, kteří mají potíže s výukou, zmiňuje. Informuje o jejich častých absencích i nespolupráci rodičů, kteří své potomky nepodporují v učení a plnění úkolů.

16. Základní škola v Plzni v Resslově ulici

25. října 2018

  • Nejčtenější

Bohemians - Plzeň 1:4, hladká výhra Viktorie, trefil se i Ondrášek

Fotbalisté Plzně se vítězně naladili na čtvrteční zápas třetího předkola Evropské ligy se SönderjyskE. Ve čtvrtém kole...

V Plzni hořel opuštěný areál. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Hasiči z celé Plzně bojovali s rozsáhlým požárem opuštěného areálu v Přeštické ulici nedaleko zimního stadionu. Byl...

Plzeň čeká Beer Ševa, či Motherwell, Liberec půjde na APOEL, nebo Mostar

České fotbalové kluby v kvalifikaci o Evropskou ligu dopředu vědí, jaké překážky je čekají na cestě do základní...

Hasič ujel nevěstě ze svatby, doutnalo osm metrů čtverečních hrabanky

Milan Albrecht z Borovna na Plzeňsku je hasičem tělem i duší. Že nejde jen o planá slova, dokázal v den, kdy se ženil....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tichý asfalt už není tichý. Zvuk víc tlumí i záplata na křižovatce

Premium Před sedmi roky položili silničáři tichý asfalt na frekventované Rokycanské třídě v Plzni ve směru k dálnici D5. Zhruba...

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  • Další z rubriky

V plzeňské věznici uhořel trestanec, patrně i přes zákaz kouřil v posteli

Kriminalisté vyšetřují smrt muže v plzeňské borské věznici. Tragédie, při níž vězeň uhořel v cele, se stala v noci na...

Vrah majitele autodopravy si odsedí 16 let, soud jeho odvolání zamítl

Vrchní soud v Praze zamítl odvolání Romana Vladaře odsouzeného za vraždu s rozmyslem k 16 letům vězení. Bývalý...

Hasič ujel nevěstě ze svatby, doutnalo osm metrů čtverečních hrabanky

Milan Albrecht z Borovna na Plzeňsku je hasičem tělem i duší. Že nejde jen o planá slova, dokázal v den, kdy se ženil....

Turistka na Šumavě spadla ze srázu, lékař i hasiči pro ni museli pěšky

Na Šumavě nedaleko Ostrého se před polednem zranila turistka z Německa, která spadla ze čtyřmetrového srázu. Pomoc se k...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nový šéf pojmenoval hlavní cíle Škody: Hyundai, Kia, Ford, Opel a Francouzi

„Značka je na tom velmi dobře a má skvělou pověst. Tu si vypracoval tým, který může být náležitě hrdý,“ prohlásil...