RECENZE: Kouzlo 4D. Svěží komedie plná satiry a inteligentního humoru

  9:54aktualizováno  9:54
Chcete podniknout vtipnou sondu do mezilidských vztahů? Užít si kouzel a čar? A především - dobře se pobavit? Pak nová hra Antonína Procházky Kouzlo 4D, která měla premiéru v plzeňském Komorním divadle, je přesně to pravé.

Antonín Procházka, autor a představitel hlavní role v nové komedii plzeňského divadla J. K. Tyla Kouzlo 4D. | foto: DJKT

Desátá, jubilejní komedie plzeňského dramatika publikum nezklamala. Vnesla do jeho řad veselí a uvolnění během prvních okamžiků a je zřejmé, že výtečná crazy komedie Ve státním zájmu má v novém kouzelnickém titulu výborného nástupce. Kouzlo 4D je osvěžující hra plná vtipu, inteligentního přímočarého humoru nesklouzávajícího ke zbytečné laciné podbízivosti, přinášející zábavu a uvolnění. Je plná satiry a ironie týkající se mezilidských vztahů, občas prošpikované trefnou narážkou na nešvary současné společnosti.

Fotogalerie

Komediální zápletka této dobře vystavěné hry se točí kolem kouzelníka Felixe. Zahrál si jej autor i režisér hry Antonín Procházka a dal tomuto mágovi, jenž využívá záblesky své dohasínající slávy, správnou dávku jisté životní rezignace smíšené s rozhodnutím udělat něco se svým životem a vystoupat znovu na vrchol.

Prvním krokem k tomu má být vyřešení ochabujícího vztahu ke své ženě Vandě (výtečná Štěpánka Křesťanová), která nemá pro kouzelnický život svého muže příliš mnoho pochopení a tedy nesdílí ani jeho nadšení s iluzionistickým trikem o mizení ve čtvrté dimenzi. Právě ten se Felixovi vymkne nečekaně z rukou, což má nepředvídané následky, a divák se může těšit na rozuzlení i zodpovězení otázky, zda a jak se rozvířené časoprostory uklidní. Než k tomu dojde, užijete si celou řadu gagů, vtipu a skvělých hereckých výkonů.

Procházka šil role na míru svému hereckému ansáblu

Kouzlo 4D přivádí na scénu celou řadu lehce zparodovaných lidských typů, které výborně, se šarmem a chutí zahráli členové plzeňské činohry. Však jim Antonín Procházka napsal hru šitou na míru a všichni svou šanci využili měrou vrchovatou včetně šestileté Viktorky, dcerky manželů Antonína Procházky a Štěpánky Křesťanové.

Kouzlo 4D - Zdeněk Rohlíček (Igor), Monika Švábová (Judita)

Kouzlo 4D - Zdeněk Rohlíček (Igor), Monika Švábová (Judita)

Úžasný byl Zdeněk Mucha jako roztržitý geniální vědec Hubert žijící jen ve svém světě fyzikálních zákonů. K nepoznání proměněná Monika Švábová v roli jeho ženy Judity opět potvrdila, že i komediální role je její parketou. Dobrým příslibem pro plzeňskou činohru je Kamila Kikinčuková obsazená do role jejich dcery Aurélie, zapálené "spasitelky světa". Zdeněk Rohlíček jako její snoubenec Igor je zdánlivě rozpačitý, upřímný mladík, který, zdá se, neumí do pěti počítat, ale co se z něj nakonec vyklube...!

A ještě jednu originální roli připravil Antonín Procházka pro Michala Štěrbu, a to postavu Oskara, najímaného "rozeštvávače" partnerských vztahů.

Pomíjivé světlo ramp, v němž dobře vyniknou úspěchy i pády, zdařile zachycuje jednoduchá scéna Petra Kastnera, která se rychle a nápaditě mění přesně v duchu celé komedie. V sál, Felixovu maringotku i pokoj dobře situovaných manželů Huberta a Judity. Jednotlivé postavy zdařile charakterizují kostýmy Šárky Hejnové.

Kouzlo 4D je komedie, která má spád, humor, dobře vypointovanou zápletku a vtipné rozuzlení. Dobře pobaví a je přesně tím tipem představení, které nabízí nekomplikované uvolnění, dobrou kvalitní zábavu a žádoucí odreagování. Napsat v dnešní době dobrou komedii, navíc ze současnosti, není nic jednoduchého. A Antonín Procházka potvrdil, že právě to je jeho doménou. O to cennější jeho Kouzlo 4D je, že komedií má plzeňská činohra ve svém repertoáru jako šafránu. Diváci by si ji tedy neměli nechat ujít.

Autor:

Nejčtenější

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeňský klub čeká na výsledky vyšetřování. Podle svědků boural Krmenčík

Plzeňský útočník Michael Krmenčík je rozmrzelý, neuspěl proti Bohemians.

Pražští policisté vyšetřují dopravní nehodu z pondělního rána, kdy řidič narazil do několika zaparkovaných aut. Poničil...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Kardinála Berana chtěla StB natočit při flirtování, dali mu afrodiziaka

Smutné výročí, kardinál Josef Beran zemřel před padesáti lety. Snímek je z...

Kardinála Josefa Berana věznili nacisté i komunisté. Plzeňského rodáka a uznávaného duchovního StB neustále sledovala,...

Další z rubriky

Zlatého ledňáčka si z festivalu Finále odvezli tvůrci snímku Domestik

Sošku za nejlepší celovečerní hraný a animovaný film získalo drama Adama...

Přes čtrnáct tisíc diváků navštívilo letošní 32. ročník filmového festivalu Finále v Plzni. O Zlaté ledňáčky bojovalo...

VIDEO: Desítky stepařů v Plzni předvedly svoji show, lákají na festival

Stepařský flash mob na náměstí Republiky v Plzni a stepování pod širým nebem je...

Nečekaná podívaná se v pátek odpoledne naskytla lidem na náměstí Republiky v Plzni. Více než stovka tanečníků tady pod...

Slavnosti svobody symbolicky zahájí Sabaton s akademickým sborem

Kapela Sabaton v Plzni

Slavnosti svobody v Plzni odstartuje švédská metalová kapela Sabaton. Spolu s Českým akademickým sborem zahraje a...

Najdete na iDNES.cz