Divadelní hra Palubní deník v Plzni připomene Hanzelku a Zikmunda

  12:59aktualizováno  12:59
Hru Městského divadla Zlín nazvanou Palubní deník Hanzelky a Zikmunda uvede v úterý Divadlo J. K. Tyla v Plzni. Právě v tento den totiž uplyne 66 let od okamžiku, kdy cestovatelé Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka vystoupili na africkou horu Kilimandžáro.

Plzeňský rodák Miroslav Zikmund oslaví v únoru 95. narozeniny. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Výstup na Kilimandžáro byl součástí první společné výpravy Hanzelky a Zikmunda do Jižní Ameriky a Afriky. Život těchto dvou cestovatelů je plný zajímavých okamžiků.

Hanzelka se, stejně jako Zikmund, narodil krátce po vzniku první republiky, seznámili se před jejím rozpadem. Na svou první cestu vyrazili z demokratického Československa, vraceli se už ale do totalitního státu.

Středobodem jejich života se stal rok 1968. Divadelní inscenace se pokouší i na tento dramatický zlomový čas v životě obou cestovatelů reagovat.

"Dostali se na index, najednou nemohli publikovat a vystupovat ve veřejném životě. Jako by si prožili dva životy, jeden před rokem 1968 a druhý po něm," zamýšlí se dramaturg Vladimír Fekar, který životní příběh cestovatelů sepsal podle jejich deníků.

V první části se divák dozví o zásadních životních momentech obou mužů, a to těch, které předcházely jejich společným cestám, ale i těch cestovatelských.

"Hledali jsme v jejich životě magii toho, jak může být vztah k domovu a přátelství opakovaně pokoušen a prověřován a také konfrontován s ostatními osudy, které jsou podobné i nepodobné zároveň. S Hanzelkou a Zikmundem prožijeme několik osudových setkání, například s hudebním skladatelem a dobrodruhem Eduardem Ingrišem a Štefou Příkazským, lidovým zpěvákem a posledním lužickým gajdošem, který žil v Argentině," přiblížil Fekar.

Druhá polovina hry se nese ve znamení zastaveného času, do kterého je normalizační období uvrhlo. Hanzelka a Zikmund to snášejí těžce. Trpí nečinností, marně se snaží najít práci. Zikmundovi nakonec není přiznán ani důchod.

V roce 1989 se atmosféra opět uvolní a cestovatelé mohou zase veřejně vystupovat, tvořit a psát, ale Hanzelkovi už brání v dalších cestách a práci zdravotní problémy. Od jeho smrti uplyne v únoru už jedenáct let.

Zlínští divadelníci na inscenaci úzce spolupracovali s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně, díky čemuž se mohou diváci těšit také na dobové materiály. A díky firmě DAE EU na Novojičínsku a originálnímu nápadu scénografa Petra B. Nováka se na jevišti objeví také model legendární Tatry 87, v níž Hanzelka se Zikmundem procestovali svět.

Do příprav Palubního deníku se zapojil i sám Miroslav Zikmund, který v únoru oslaví 95. narozeniny a žije právě ve Zlíně.

Inscenace Palubní deník

"Žasnu nad tím. Před 25 lety by mě nenapadlo, že místo výslechu na StB, dejme tomu za vydanou samizdatovou knížku, se osud naší dvojice promítne na scénu tehdejšího Divadla pracujících, u něhož jsme si tehdy kladli otázku, jestli tam vůbec mohou ti, co nepracují. Pro mne je vznik inscenace úžasnou satisfakcí. A to si dovolím tvrdit i za Jirku Hanzelku," pozastavoval se plzeňský rodák Miroslav Zikmund ještě před premiérou hry.

Představení mělo premiéru loni v březnu, v hlavních rolích se představili Pavel Vacek, Zdeněk Lambor, Radoslav Šopík a Luděk Randár.

Režie se ujal Petr Štindl, který si tohoto úkolu opravdu vážil: "Hanzelka a Zikmund jsou značka, podobně jako Voskovec a Werich nebo Laurin a Klement."

Hra začíná v plzeňském divadle v úterý v 19 hodin, k dispozici jsou ještě poslední volné lístky.

Nejčtenější

To byla předem připravená poprava, říká otec dívky zavražděné spolužákem

Tereza, kterou zavraždil její bývalý spolužák, se nechala těsně před...

Před necelými dvěma měsíci zavraždil bývalý spolužák osmnáctiletou Terezu z Plzeňska. Policistům nezapíral. Udělal to...

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Spolujezdec umíral, opilý řidič ale sháněl doktora pro psa, říká obžaloba

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ šestatřicetiletého Alexandra Černého, který podle obžaloby loni na...

S vlakem se srazilo páté auto za šest dnů. Klid byl jen ve středu

Při srážce vlaku s osobním autem u Nýřan na Plzeňsku se vážně zranili dva muži....

Drážní inspekce eviduje od soboty už pět střetů aut s vlaky na přejezdu. Nehoda tohoto druhu se stala každý den,...

Další z rubriky

Divadelníci se rozloučí operou Nabucco, na scéně budou babylonské věže

Divadlo J. K. Tyla si tentokrát připravilo pro Noc s operou inscenaci Nabucco....

Více než čtyři sta účinkujících předvede své umění během velkolepého představení v rámci Noci s operou. Plzeňské...

Tisíce lidí v černém zaplnily Plzeň. Vyprodaný Metalfest je v plném proudu

V Plzni začal již tradiční festival s názvem Metalfest. Akce byla již dlouho...

Tisíce lidí v černém oblečení v pátek zaplnily Plzeň. Začal zde totiž desátý ročník oblíbené akce Metalfest. Vystoupili...

Plzeňské divadlo uvede punkrockový muzikál s hity kapely Green Day

Green Day

Divadlo J. K. Tyla v Plzni si na nadcházející sezonu připravilo osvědčené kusy od věhlasných autorů, ale i české...

Advantage Consulting, s.r.o.
MATERIAL PLANNER

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 37 000 - 37 000 Kč

Najdete na iDNES.cz