Divadelní hra Palubní deník v Plzni připomene Hanzelku a Zikmunda

  12:59aktualizováno  12:59
Hru Městského divadla Zlín nazvanou Palubní deník Hanzelky a Zikmunda uvede v úterý Divadlo J. K. Tyla v Plzni. Právě v tento den totiž uplyne 66 let od okamžiku, kdy cestovatelé Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka vystoupili na africkou horu Kilimandžáro.

Plzeňský rodák Miroslav Zikmund oslaví v únoru 95. narozeniny. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Výstup na Kilimandžáro byl součástí první společné výpravy Hanzelky a Zikmunda do Jižní Ameriky a Afriky. Život těchto dvou cestovatelů je plný zajímavých okamžiků.

Hanzelka se, stejně jako Zikmund, narodil krátce po vzniku první republiky, seznámili se před jejím rozpadem. Na svou první cestu vyrazili z demokratického Československa, vraceli se už ale do totalitního státu.

Středobodem jejich života se stal rok 1968. Divadelní inscenace se pokouší i na tento dramatický zlomový čas v životě obou cestovatelů reagovat.

"Dostali se na index, najednou nemohli publikovat a vystupovat ve veřejném životě. Jako by si prožili dva životy, jeden před rokem 1968 a druhý po něm," zamýšlí se dramaturg Vladimír Fekar, který životní příběh cestovatelů sepsal podle jejich deníků.

V první části se divák dozví o zásadních životních momentech obou mužů, a to těch, které předcházely jejich společným cestám, ale i těch cestovatelských.

"Hledali jsme v jejich životě magii toho, jak může být vztah k domovu a přátelství opakovaně pokoušen a prověřován a také konfrontován s ostatními osudy, které jsou podobné i nepodobné zároveň. S Hanzelkou a Zikmundem prožijeme několik osudových setkání, například s hudebním skladatelem a dobrodruhem Eduardem Ingrišem a Štefou Příkazským, lidovým zpěvákem a posledním lužickým gajdošem, který žil v Argentině," přiblížil Fekar.

Druhá polovina hry se nese ve znamení zastaveného času, do kterého je normalizační období uvrhlo. Hanzelka a Zikmund to snášejí těžce. Trpí nečinností, marně se snaží najít práci. Zikmundovi nakonec není přiznán ani důchod.

V roce 1989 se atmosféra opět uvolní a cestovatelé mohou zase veřejně vystupovat, tvořit a psát, ale Hanzelkovi už brání v dalších cestách a práci zdravotní problémy. Od jeho smrti uplyne v únoru už jedenáct let.

Zlínští divadelníci na inscenaci úzce spolupracovali s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně, díky čemuž se mohou diváci těšit také na dobové materiály. A díky firmě DAE EU na Novojičínsku a originálnímu nápadu scénografa Petra B. Nováka se na jevišti objeví také model legendární Tatry 87, v níž Hanzelka se Zikmundem procestovali svět.

Do příprav Palubního deníku se zapojil i sám Miroslav Zikmund, který v únoru oslaví 95. narozeniny a žije právě ve Zlíně.

Inscenace Palubní deník

"Žasnu nad tím. Před 25 lety by mě nenapadlo, že místo výslechu na StB, dejme tomu za vydanou samizdatovou knížku, se osud naší dvojice promítne na scénu tehdejšího Divadla pracujících, u něhož jsme si tehdy kladli otázku, jestli tam vůbec mohou ti, co nepracují. Pro mne je vznik inscenace úžasnou satisfakcí. A to si dovolím tvrdit i za Jirku Hanzelku," pozastavoval se plzeňský rodák Miroslav Zikmund ještě před premiérou hry.

Představení mělo premiéru loni v březnu, v hlavních rolích se představili Pavel Vacek, Zdeněk Lambor, Radoslav Šopík a Luděk Randár.

Režie se ujal Petr Štindl, který si tohoto úkolu opravdu vážil: "Hanzelka a Zikmund jsou značka, podobně jako Voskovec a Werich nebo Laurin a Klement."

Hra začíná v plzeňském divadle v úterý v 19 hodin, k dispozici jsou ještě poslední volné lístky.

Nejčtenější

Někteří přijdou s rakovinou penisu pozdě, úd už se rozpadá, říká lékařka

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu

Nádory varlat jsou mnohem nebezpečnější než rakovina prostaty. Karcinom penisu je vysoce agresivní, proto se musí...

Nepohodlného svědka hodil do septiku, za vraždu dostal muž 28 let

Za vraždu Dominika P. a pohlavní zneužití nezletilé dívky si Jaromír Šmídek...

Krajský soud v Plzni poslal na 28 let do vězení Jaromíra Šmídka ze Sokolovska. Ten je obžalovaný, že loni v lednu hodil...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad Třincem 4:3 a v...

Bolelo mě, že se na něj zapomínalo, říká neteř upáleného dělníka

Pietní setkání k uctění památky Josefa Hlavatého, který se v roce 1969 upálil...

Josef Hlavatý, dělník plzeňského pivovaru, byl v lednu 1969 po studentovi Janu Palachovi druhým člověkem, který se v...

Počasí ochromilo Plzeň, přes hodinu nejezdily autobusy ani trolejbusy

Silnice v Plzni ráno pokryla ledovka. Dopravní policisté řešili asi patnáct...

Rozmarné počasí si ráno nepěkně pohrálo s motoristy v Plzni. Na některých silnicích se vytvořilo náledí, na které...

Další z rubriky

Opera Nabucco se vrátila do Plzně, režisér hledal inspiraci až v Iráku

Po jedenácti letech se opera Giuseppeho Verdiho Nabucco vrátila do Divadla J....

Po jedenácti letech se na jeviště Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni vrátila opera italského skladatele Giuseppe...

Do terénu vyráží maskovaná, kvůli fotkám si obléká rybářské kalhoty

Taťána Typltová ráda fotí zvířata a přírodu. Kvůli dobrému snímku je ochotná i...

Fotografka Taťána Typltová nejraději fotí zvířata a českou krajinu. Do terénu se pečlivě maskuje, aby co nejvíce...

Zachytili dobré věci, které republika dala světu. Třeba Ferdu Mravence

Studentka Eva Bartošová je jednou z autorek ilustrací v knize Dobrých 100. (18....

K výročí vzniku Československa vyšla kniha s názvem Dobrých 100. Studenti plzeňské umělecké fakulty do ní ilustrovali...

Najdete na iDNES.cz