Expozici v galerii Vestředu ukazuje kreativní ředitelka Jana Trávníčková.

Expozici v galerii Vestředu ukazuje kreativní ředitelka Jana Trávníčková. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Nová galerie ukáže díla studentů umění a zve na přednášky osobností

  • 0
Studentská galerie "Vestředu" začala fungovat v Martinské ulici v centru Plzně. Provozují ji studenti Fakulty umění a designu Západočeské univerzity, kteří dosud neměli mnoho možností prezentovat svá díla veřejnosti. Teď je zde k vidění výstava prací ze sochařského ateliéru nazvaná Tabula Rasa.

S nápadem založit galerii přišli čtyři studenti, mezi nimi i Jana Trávníčková. Zašli na magistrát a společně vytipovali vhodný prostor v Martinské 3. A zároveň požádali o grant Nadaci Vodafone.

Uspěli a získali peníze na sedmi až osmiměsíční festival, během něhož se v prostorách nové galerie prezentují různé obory vyučované na fakultě. Poté by si na sebe galerie ráda vydělala sama, třeba prodejem designových výrobků. Roční nájem ve výši 25 tisíc hradí společnost Plzeň 2015.

Galerie nazvaná Vestředu odkazuje kromě polohy v centru města na to, že většina akcí se tu koná ve středu. Tedy v den, který byl tradičně v Plzni zaměřen na studentské akce.

Provoz byl zahájen 20. listopadu, zprvu v poměrně náročných podmínkách. "Původně se mělo otvírat už v září, kvůli neshodám s bývalým nájemcem jsme to museli odložit. Museli jsme ho na vlastní náklady vystěhovat," líčí začátky kreativní ředitelka galerie Jana Trávníčková.

"Nebyla tam elektřina, na začátku jsme jeli na generátor. Musela se rekonstruovat podlaha. Začátky byly těžké," přiznává.

Program i chod galerie zajišťují studenti zcela sami. Přednášku už zde měl Aleš Najbrt, debatovali tu Milena Dopitová s Jiřím Machalickým.

Až do 9. března je v galerii k vidění výstava Tabula Rasa, která představuje díla sochařského ateliéru.

Následovat bude expozice zaměřená na konceptuální umění. Tu doplní 12. března a přednáškou přední česká umělkyně Kateřina Šedá, držitelka Ceny Jindřicha Chalupeckého pro umělce do 35 let.

Galerie je otevřena kromě pondělí od 10 do 18.00. Vstup je zdarma, na přednášky se platí zhruba 50 korun.

"Jsem z toho nadšený, pro nás je tahle forma podpory nejpříjemnější. Podpoříme něco, co vzniklo tady u nás, co žije vlastním životem, oživuje Plzeň a přináší obrovskou přidanou hodnotu," hodnotí programový ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Sulženko, podle něhož energie studentů už dokázala přitáhnout do Plzně opravdu zajímavá jména umělecké scény.