Do Plzně se vrátil hrabivý charismatický dědek, Moliérův Lakomec

  14:46aktualizováno  14:46
Po dlouhých pětašedesáti letech se na repertoár Velkého divadla v Plzni vrátilo Moliérovo dílo plné komediálních a důvtipných zápletek spojených s posedlostí ziskem. Lakomec měl premiéru v pondělí večer.

Lakomec to je důvtip, zábava i pohled do lidské duše. V hlavní roli Harpagona Pavel Pavlovský (vlevo) a Viktor Vrabec jako Anselm. | foto: Pavel Křivánek

Harpagon, šedesátiletý vdovec, lichvář a necitelný lakomec. Muž, který je pro peníze schopen obětovat vše, ztráta bohatství pro něj představuje ztrátu smyslu bytí a ztrátu zdravého rozumu. Postava z nejoblíbenější a současně nejhranější komedie Jeana Baptista Moliéra Lakomec se usídlila na scéně Velkého divadla. Premiéra hry v režii Jana Buriana a s Pavlem Pavlovským v hlavní roli a v novém překladu Vladimíra Mikeše se uskutečnila v pondělí v 19 hodin.

"Moliére ukazuje zhoubnost toho, co se vzpírá přírodě, přirozenosti a zdravému rozumu. Přináší pohled na život jedné rodiny, pozornost však zaměřuje především na zobrazení dominantní vášně hlavní postavy. Harpagon je neskutečně aktivní, ale cílem je jen bohatství samo," nastínila charakter dramaturgyně plzeňské činohry Marie Caltová.

Moliére nemoralizuje, ale pobaví

Pod směšným povrchem komického jednání se ve skutečnosti skrývá tragický tón osamoceného života bez lásky a schopnosti užívat si života. Harpagonova posedlost ziskem vzbuzuje nenávist a posměch - emoce o to větší, čím více v jejím jménu manipuluje s lidskými osudy. 

"Důsledky jsou fatální. Lidé v jeho blízkosti musí pokřiveně jednat, aby přežili. Každý pokus o vyslovení pravdy je potrestán, a proto vítězí pokrytectví. Polehčující okolností je láska, pro niž pokrytecké eskapády podstupují. Naštěstí ani v Lakomci neztratil Moliére schopnost napsat vděčné komediální situace. Nevystupuje pouze jako moralista, zůstává humoristou poučeným commedií dell'arte a starofrancouzskou fraškou. Lakomec je tak výpovědí o stavu lidského ducha a současně skýtá skvělou zábavu," dodala dramaturgyně.

Dnešní Harpagoni kradou, Lakomec hrál s otevřenými kartami

Pro Pavla Pavlovského je Harpagon v jeho sedmačtyřicetileté kariéře další z řady výrazných hereckých příležitostí. "Myslím, že je to neuvěřitelně aktuální postava. Dnes je spousta Harpagonů, kteří ´hrabou pod sebe´ a ještě ke všemu kradou. Ale Harpagon nekrade. Šmelí, vyhrožuje, kalkuluje, ale hraje s otevřenými kartami. Ta role je krásná. Harpagon je charismatický dědek. Je to v každém případě osobnost - i když svého druhu. A já osobnostem chci rozumět. Nemohl bych Harpagona hrát, kdybych se ho nesnažil pochopit a obhájit," řekl Pavel Pavlovský.

V roli Harpagonova syna Klenta, který je pravým opakem svého otce, vystoupí Zdeněk Rohlíček, jeho milou Marianou je nová členka plzeňské činohry Kamila Kikinčuková. Elišku, Harpagonovu dceru, ztvární Markéta Frösslová, jejím milým Valérem, Harpagonovým sluhou, bude Jan Maléř a starého boháče Anselma ztvární Viktor Vrabec.

Scénu pro novou inscenaci Lakomce navrhl Karel Glogr, kostýmy Dana Svobodová. Atmosféru Lakomce dokreslí scénická hudba Petra Maláska.

"Říká se, že dobrá komedie se může změnit v tragédii. V Lakomci by stačilo, aby sluha nenašel Harpagonův poklad a aby Valér a Mariana nebyli bohatými dědici - život všech by mohl skončit v troskách," podotkla Marie Caltová.

Autoři:

Nejčtenější

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeňský klub čeká na výsledky vyšetřování. Podle svědků boural Krmenčík

Plzeňský útočník Michael Krmenčík je rozmrzelý, neuspěl proti Bohemians.

Pražští policisté vyšetřují dopravní nehodu z pondělního rána, kdy řidič narazil do několika zaparkovaných aut. Poničil...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Kardinála Berana chtěla StB natočit při flirtování, dali mu afrodiziaka

Smutné výročí, kardinál Josef Beran zemřel před padesáti lety. Snímek je z...

Kardinála Josefa Berana věznili nacisté i komunisté. Plzeňského rodáka a uznávaného duchovního StB neustále sledovala,...

Další z rubriky

Zlatého ledňáčka si z festivalu Finále odvezli tvůrci snímku Domestik

Sošku za nejlepší celovečerní hraný a animovaný film získalo drama Adama...

Přes čtrnáct tisíc diváků navštívilo letošní 32. ročník filmového festivalu Finále v Plzni. O Zlaté ledňáčky bojovalo...

Rodiče mi nedovolovali kýče. Teď jsem jim za to vděčná, říká výtvarnice

Výtvarnice Renáta Fučíková vystavuje v současné době v pražské Ville Pellé....

Je přední českou výtvarnicí. Na kontě má knihy pro děti a mládež, navrhuje poštovní známky, spolupracuje s německou...

Humor má v sobě vždycky mít ostrost a vyhraněnost, říká herec Neužil

Filmový festival Finále v Plzni navštívil herec Václav Neužil. Diváci ho v...

Jednou z hereckých osobností, které navštívily plzeňský filmový festival Finále, je Václav Neužil. Rodák z krajské...

Najdete na iDNES.cz