Šílený vědec Jiří Langmajer láká na masožravou Adélu na komorní scénu

  7:24aktualizováno  7:24
Plzeňské Komorní divadlo láká publikum na adaptaci slavného filmu Adéla ještě nevečeřela. Roli degenerovaného hraběte, zloducha Ruperta von Kratzmara hraje slavný plzeňský rodák, Jiří Langmajer.

Jiří Langmajer (Rupert von Kratzmar), Stanislava Topinková Fořtová (Hraběnka Thunová) a Jana Tesařová (Bianka) v představení Adéla ještě nevečeřela, které uvádí plzeňské Komorní divadlo. | foto: P. Křivánek DJKT

Uhlazený, blazeovaný, americký detektiv Nick Carter přijíždí do Prahy, aby s neomylností sobě vlastní vyřešil zapeklitý případ. Ale ono není všechno tak jednoduché, v Čechách je všechno jiné než v Americe, především česká národní povaha a odlišný způsob policejního vyšetřování.

Ano, hádáte správně. Řeč je o slavném filmu Adéla ještě nevečeřela, dnes již vlastně o filmové klasice scénáristů Jiřího Brdečky a Oldřicha Lipského, pojednávající o masožravé rostlině, šíleném vědci a nezbytném kriminálním případu. Muzikálová podoba tohoto snímku měla premiéru v sobotu 12. května na scéně Komorního divadla v Plzni.

Hudbu inspiroval Gershwin i Michal David

Muzikál Adéla ještě nevečeřela podle slavné filmové předlohy napsali Radek Balaš společně s hudebním skladatelem Ondřejem Brouskem. Západočeská metropole je po Slováckém divadle v Uherském Hradišti a pražském Divadle Brodway třetím městem, kde je jejich Adéla inscenována.

Divadlo J. K. Tyla v Plzni ji uvádí v režii a choreografii samotného libretisty a textaře Radka Balaše, pro kterého je tento titul po Pokrevních bratrech, Špatně placené procházce a Knize džungle čtvrtou spoluprácí s plzeňským muzikálovým souborem. Scénu pro novou inscenaci navrhl Jaroslav Milfajt a kostýmy Roman Šolc. O dirigentskou taktovku se budou střídat Jan Kučera a Jiří Petrdlík.

Jaká je muzikálová podoba tak dobře známého filmového hitu? "Ondřej Brousek již v Knize džungle dokázal, že broadwayský hudební styl mu není cizí. V hudbě k Adéle se inspiroval nejlepšími americkými muzikálovými skladateli, například G. Gershwinem či L. Bernsteinem, k nimž přidal citace z českého hudebního divadla od staropražských šantánů a kabaretů přes Osvobozené divadlo, Semafor až k Michalu Davidovi," přibližuje hudební stránku dramaturg plzeňského muzikálového souboru Jiří Untermüller.

Langmajer si roli v rodné Plzni užívá

Jestliže lákavý je pro diváky známý titul sám o sobě, pak neméně slibné je i obsazení. Zloducha a šíleného vědce Ruperta von Kratzmara hraje jeden z nejpopulárnějších současných českých herců, představitel velkých charakterních rolí, původem Plzeňák, Jiří Langmajer.

Tuto postavu ztvárnil již v pražském Divadle Broadway a byl za ni nominován na Cenu Thálie 2008. Muzikálových produkcí má ovšem Jiří Langmajer za sebou celou řadu, od té poslední uplynula zhruba jeden a půl roku dlouhá pauza, kterou ukončila plzeňská nabídka. Jiří Lagmajer ji přijal, přestože nemá času nazbyt.

"Jako plzeňský rodák jsem nemohl dostat lepší nabídku, než se sem vrátit v inscenaci, kterou znám, v roli, která je už v podstatě hotová a já si ji tady s velkou chutí a mezi tou spoustou mladých a nadaných lidí budu moci zahrát. Zatím se tady cítím moc dobře," říká Jiří Langmajer.

V roli Nicka Cartera alternují dva noví členové muzikálového souboru Jozef Hruškoci a Martin Hubeňák a komisařem Ledvinou, českým protipólem aktivního amerického detektiva, bude Bronislav Kotiš. Postava Albína Bočka je příležitostí pro Jiřího Untermüllera a role jeho dcery Květušky pro Soňu Borkovou.

V dalších rolích vystupuje například Stáňa Topinková Fořtová, Roman Krebs, Jan Kaštovský, Radek Štědronský Shejbal a řada dalších. Hlas masožravé Adéle propůjčila Leona Černá.

Adéla je letošní muzikálovou tečkou sezony

Uvedením Adély pokračuje dramaturgie plzeňského muzikálu v pravidelném uvádění hudebně divadelních adaptací českých filmových hitů, jakými byla například Pytlákova schovanka, Šakalí léta, Škola základ života. Stále je ještě na repertoáru vynikající Limonádový Joe, diváky dobře baví Fantom Morrisvillu, Noc na Karlštejně otevírala v Plzni letošní sezonu.

Adéla je zatím posledním takovou adaptací a také poslední muzikálovou premiérou v této sezoně. Jak se tato tečka vydařila, posoudí publikum v Komorním divadle.

Autoři:

Nejčtenější

Máme přetlak, někteří musejí z Plzně odejít, uvědomuje si Vrba

Plzeňský kouč Pavel Vrba během tréninku.

Krátký posezonní odpočinek si Pavel Vrba užil. Trenér fotbalistů Viktorie Plzeň ale musel přepnout z dovolenkového...

Nemám sílu ukázat, co umím, lituje fotbalový záložník Vůch

Egon Vůch

Už odehrál lepší utkání. Přátelák proti Viktorii Plzeň však měl pro Egona Vůcha jiný význam. Na trávníku se...

Třináctiletá otěhotněla na útěku z polepšovny, otce dítěte hledá policie

Ilustrační snímek

Na stůl klatovských policistů se dostal případ těhotné třináctileté dívky. Ta utekla z diagnostického ústavu v Plzni a...

Dívka vypadla z jedoucí dodávky a těžce se zranila. Osádku hledá policie

Policisté prošetřují nehodu v Plzni, při které se zranila dívka. Ta vypadla z...

Neobvyklou nehodu, při níž se vážně zranila dívka, vyšetřují policisté v Plzni. Podle svědků, kteří přivolali na pomoc...

Plzeňská posila a konkurent pro Limberského: Spoluhráči nejsou soupeři

Adam Hloušek (druhý zprava) a Radim Řezník na startu letní přípravy Viktorie...

Posledních sedm let strávil Adam Hloušek v zahraničí. Po angažmá v Norimberku, Stuttgartu a naposledy Legii Varšava se...

Další z rubriky

VIDEO: Desítky stepařů v Plzni předvedly svoji show, lákají na festival

Stepařský flash mob na náměstí Republiky v Plzni a stepování pod širým nebem je...

Nečekaná podívaná se v pátek odpoledne naskytla lidem na náměstí Republiky v Plzni. Více než stovka tanečníků tady pod...

Film o vraždě kupce natáčeli na Šumavě, předlohou byl skutečný příběh

Filip Sýkora je režisérem snímku Clamor. Film je o vraždě židovského...

Režisér Filip Sýkora z Klatov se inspiroval kriminálním příběhem ze staré Šumavy a natočil o něm film. Vrací se k...

Na vyprodaný Metalfest míří tisíce lidí, amfiteátrem zaduní Powerwolf

Kapela Powerwolf

Sezona hudebních festivalů v Plzeňském kraji začíná. První velkou akcí je Metalfest, který v lochotínském amfiteátru v...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz