Policie stále vyšetřuje únik statisíců z Kulturního centra. Informace tají

  16:20aktualizováno  16:20
Loni v srpnu podala tehdejší primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková podnět na policii, že se v městské příspěvkové organizaci Kulturní centrum děje něco nekalého. Policie ani po roce nedospěla do stavu, kdy by mohla informovat veřejnost o tom, co se stalo v instituci s mnohamilionovým rozpočtem.

Ředitelka Kulturního centra Romana Vojířová skončila ve funkci loni na začátku října. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Vyšetřování údajných machinací s fakturami v Kulturním centru Pardubice bude slavit první výročí. Bylo to na konci loňských prázdnin, když vyšetřovatelé dostali od šéfky města, tehdejší primátorky Štěpánky Fraňkové, soubor podezřelých faktur, který omylem unikl z počítače vedení centra.

Pokud je seznam pravý, pak spřátelení podnikatelé fakturovali centru smyšlené práce za pronájem techniky nebo za poradenskou činnost. Vedení centra by se tak dařilo vyvádět z pokladny statisíce korun ročně. Jenomže policie i po roce mlčí.

„Mohu potvrdit pouze to, že případ je stále v prověřování, doposud nebyl nikdo obviněn. V této fázi vám opravdu nemohu poskytnout žádné další, ani dílčí informace,“ uvedla policejní mluvčí Eva Maturová.

Kauza Kulturního centra

Zaměstnanci objevili na počítačové síti soubory se stovkami faktur. Ty se na volně přístupnou síť dostaly zřejmě omylem, původně byly umístěné pouze na stanici náměstka Michala Straška. Byly na nich faktury, ze kterých je patrné, že centrum platilo za služby, které nikdy nedostalo nebo za nezvykle vysoké ceny. Například mezi nimi byly desetitisícové faktury za ozvučení na vernisážích, přestože tam nakonec žádné nebylo.

O průběhu vyšetřování v městské organizaci, kam z městské kasy teče ročně kolem osmnácti milionů korun, není informován ani primátor Martin Charvát.

„Zajímáme se o to, ale žádné výstupy nemáme. Naposledy jsme se ptali někdy na jaře, ale pouze jsme dostali informaci, že vyšetřování pokračuje,“ sdělil primátor.

Policie udržuje absolutní embargo na jakékoliv údaje, přestože podle informovaných zdrojů by mělo být celé vyšetřování uzavřené během několika dnů. A obvinění by mohla být předána snad již tento týden. „Tuto informaci nemůžeme potvrdit ani vyvrátit,“ řekla pouze mluvčí Maturová.

Vyšetřování se přitom týkalo zejména tří osob: bývalé ředitelky kulturního centra Romany Vojířové, jejího bývalého náměstka Michala Straška a „spřáteleného“ podnikatele Lumíra Sokola, jednatele společnosti Falcon Products International. Kulturní centrum je přitom takřka po celý uplynulý rok bez ředitele. Rada města jmenovala dočasným šéfem kulturního centra zaměstnance Tomáše Urbana.

Romana Vojířová na svou funkci loni rezignovala, ten samý den nastoupila na nemocenskou a je stále v pracovní neschopnosti. Michal Strašek kulturní centrum opustil loni v říjnu. Uvedl tehdy, že důvodem jeho výpovědi není policejní vyšetřování. „Dostal jsem lepší nabídku, což je jediný důvod mé výpovědi, kvůli vyšetřování neodcházím,“ řekl Strašek.

Podle informací MF DNES to byl přitom právě Michal Strašek, kdo spustil roční sled policejních výslechů a vyšetřování. Na vnitřní počítačové síti se totiž podle některých lidí z centra objevily důkazy v podobě souborů. Tak jako každý elektronický soubor, i tyto nesly identifikátory, ze kterých bylo jasné, že vznikly na počítači Straška.

Následně se data dostala do rukou primátorky Štěpánky Fraňkové, která už několik hodin po jejich obdržení celou věc předala policii.

Od té doby uplynul rok, aniž by daňoví poplatníci měli jedinou informaci, co se v městské organizaci vlastně dělo s „jejich“ miliony.

Autor:

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Neoprávněný vyhazov primáře přijde nemocnici na 11 milionů

Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice...

František Liška byl sedm let primářem chrudimské porodnice jen na papíře. Pracoval v Kolíně a soudil se s nemocnicí, že...

Další z rubriky

Pár ukradl lahev. Muž utekl, ale pak se vrátil „zachránit“ chycenou ženu

Strážníci dvojici zadrželi na zastávce MHD

U dvou podobných případů zasahovali minulý týden pardubičtí strážníci. Scénář byl vždy takový, že v obchodním domě u...

Město stálo na místě, změním to, říká starosta Moravské Třebové

Starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop.

Nový starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop ze sdružení Srdcem Třebováci má dlouhé vlasy, je mu čtyřicet let a občas ho...

Nehoda čtyř aut blokovala tah na Moravu, silnici zasypaly součástky

Řidiči vyvázli s lehkými zraněními.

Hromadná nehoda dvou osobních a dvou nákladních aut blokovala několik hodin dopravu v Opatovci na Svitavsku. Silnici...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz