Neděle 24. ledna 2021, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 24. ledna 2021 Milena

Pardubice začínají v počtu obyvatel dohánět Hradec, periferii se ale nedaří

  8:39
Pardubice se mohou v dohledné době stát nejlidnatějším městem východních Čech. Zatímco na začátku devadesátých let měl Hradec Králové více než sto tisíc obyvatel a Pardubice se tomuto číslu nikdy ani nepřiblížily, nyní už mají obě krajská města skoro stejný počet lidí.

Pardubice v posledních letech zažívají růst obyvatel. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Zatímco Pardubice pomalu rostou, Hradec obyvatele postupně ztrácí.

„Nejvíce obyvatel ve městě žilo v roce 1990, kdy populace dosáhla čísla 101 302 – Stotisícový Hradec,“ stojí na webu hkcity.cz, na kterém jsou podrobné statistiky vývoje počtu obyvatel ve městě na Labi.

„V budoucnu se dají očekávat dvě varianty, buď se trend poklesu zastaví a obyvatelstvo se podaří udržet na přibližně stejné úrovni či jeho populace bude postupně narůstat, nebo pokles bude pokračovat dál podobným tempem a Hradec bude mít kolem roku 2025 méně než 90 tisíc obyvatel,“ doplňují svůj odhad autoři textu. A statistky dávají za pravdu spíše druhé variantě.

Naopak Pardubice se oklepaly ze ztrát, kdy jim v 90. letech migrací a odpojením obcí Spojil (v roce 1991) a Srnojedy (v roce 1993) ubyly zhruba čtyři tisíce lidí. 

Od nového milénia jim totiž obyvatelé postupně přibývají a nyní jsou podle Českého statistického úřadu za Hradcem Králové jen o zhruba 1 200 lidí.

Více pracovních příležitostí přitáhne více lidí

Důvody opačných trendů v obou blízkých městech je prostá - práce.

Vývoj počtu obyvatel Pardubic a Hradce Králové

Rok 1990

Pardubice           94 610
Hradec Králové  101 302

Rok 2010

Pardubice            90 077
Hradec Králové   94 493

Rok 2020

Pardubice             91 727
Hradec Králové    92 939

Průměrný věk obyvatel

Pardubice             43,3 roků
Hradec Králové    44,4 roků

                           Zdroj: ČSÚ

V Pardubicích hned v několika průmyslových zónách vyrostlo poměrně dost velkých továren, které potřebují dohromady tisíce zaměstnanců včetně těch z ciziny.

Za zmínku jistě stojí i stále lepší dopravní napojení na Prahu, díky kterému už není nezbytně nutné při zaměstnání v hlavním městě měnit bydliště. Vlak doveze zájemce do Libně za méně než hodinu. Také dostavba dálnice zkrátila vzdálenost mezi Pardubicemi a Prahou.

Jako třetí důvod je dobré zmínit i stále více možností sehnat ubytování. V Pardubicích se momentálně dokončily či jsou těsně před dostavbou stovky bytů ve čtvrti Na Spravedlnosti. 

Další projekt se staví na místě bývalé tiskárny ve Smilově ulici. Domy rostou pod Vinicí nebo na Cihelně, celý nový satelit už vzniká nedaleko plochodrážního stadionu ve Svítkově, firma Black Bird chce postavit celou čtvrť u bývalého vojenského prostoru Červeňák.

Svou roli může hrát i to, že radní už několik let celkem úspěšně lákají mladé lidi na systém dotovaných startovacích bytů, o které je velmi velký zájem. 

„Projekt startovacího bydlení pro mladé měl jednu hlavní vizi, a to nalákat mladé, ekonomicky aktivní lidi do Pardubic. Na základě dat, která máme díky vyplněným žádostem i dotazníkovému šetření k dispozici, můžeme nyní potvrdit, že tento cíl se nám daří naplňovat, což je pro Pardubice a místní firmy jistě pozitivní zpráva,“ uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký zvolený za ČSSD.

To všechno dohromady znamená, že zřejmě během relativně krátké doby Pardubice Hradec Králové přeskočí a budou útočit na metu sto tisíc lidí. A to bude mít pozitivní dopad na jejich možnosti. Budou totiž dostávat na základě rozpočtového určení daní více peněz od státu.

Problémové regiony leží hlavně na východě kraje

Správní obvody ORP Pardubického kraje.

Správní obvody ORP Pardubického kraje.

Nejproblémovějšími lokalitami v Pardubickém kraji jsou správní obvody šesti měst. Patří mezi ně Třemošnice, Králíky, Chvaletice, Svitavy, Jevíčko a Moravská Třebová. Trojice obcí na Svitavsku je na tom nejhůř. 

Vyplývá to ze Strategie rozvoje Pardubického kraje 2021-2027. Dokument nutný pro čerpání dotací z eurofondů by měli schválit krajští zastupitelé ještě letos.

Ze srovnání šestadvaceti správních obvodů vychází nejhůře Moravská Třebová, v jejímž správním obvodu je mimo jiné nejvyšší podíl nezaměstnaných lidí. Následuje Jevíčko a Svitavy.

Na opačné straně žebříčku jsou Pardubice s Chrudimí a Holicemi.

Autoři dokumentu, který by mohl sloužit i jako podklad pro rozhodování krajských politiků, hodnotili správní obvody obcí podle sedmi kritérií. Vedle odlivu lidí, stáří obyvatel, počtu pracovních míst a podílu nezaměstnaných a podnikatelů zohlednili i bytovou výstavbu a množství lidí v exekuci.

Ze srovnání vyplývá, že největší podíl lidí v exekuci je ve Svitavách a okolí, nejstarší obyvatelé jsou na Třemošnicku, nejméně se podniká na Moravskotřebovsku. Nejvíce obyvatel v letech 2013 až 2018 přibylo v Přelouči a v Lázních Bohdanči, naopak největší odliv lidí zažilo Králicko.

Problémovým regionům krajští politici částečně pomáhají rozdělováním dotací či investicemi. Například na Králicko šly peníze do oprav silnic i na podporu cestovního ruchu v Dolní Moravě.

Strategie na 229 stránkách analyzuje data ze všech oblastí kraje od zdravotnictví, cestovního ruchu po dopravu. Návrhy a doporučení pro politiky jsou formulovány velmi obecně. Pořízení dokumentu stálo bezmála sedm set tisíc korun, hlavní část zaplatí Unie a stát, podíl kraje činí 34 tisíc korun.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.

  • Nejčtenější

Pohřešovanou dívku z Chrudimi policisté našli. Je bez zranění a v pořádku

Pohřešovanou třináctiletou dívku z Chrudimi policisté v sobotu večer našli. Dívka, kterou rodina postrádala od...

Nadměrný náklad se zasekl na D35 u Opatovic, technici přestavují svodidla

Tři německé kamiony s nadměrným nákladem komplikují od ranních hodin dopravu na dálnici D35 u Opatovic nad Labem ve...

Podnikatel Dědek se pře s městem, chce nahradit výpadek příjmů kvůli covidu

Lídři pardubické radnice vedou už několik týdnů složitá a vypjatá jednání s majitelem Dynama Petrem Dědkem. Jde o to,...

Camara dvěma góly dokončil parádní otočku. Pardubice vyhrály ve Varech

Pardubičtí hokejisté prohrávali na ledě Karlových Varů 0:2, pak ještě 1:3, ale v předehrávce 38. kola extraligy nakonec...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svitavy zbudovaly očkovací centrum za 15 tisíc, teď je inspirací pro ostatní

Jen tři dny stačily ve Svitavách k přeměně multifunkčního centra Fabrika na očkovací centrum. Tam, kde si jindy lidé...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

Majitel arény krizi ustál, pardubické letiště i MHD hodně tratily

Na firmách patřících městu Pardubice je zjevné, jak zvláštní je dopad koronakrize na ekonomiku. Zatímco Rozvojový fond,...

Podnikatel Dědek se pře s městem, chce nahradit výpadek příjmů kvůli covidu

Lídři pardubické radnice vedou už několik týdnů složitá a vypjatá jednání s majitelem Dynama Petrem Dědkem. Jde o to,...

Stíhání je účelové, tvrdí členové Greenpeace souzení za poškození elektrárny

Okresní soud v Pardubicích začal projednávat případ pěti členů hnutí Greenpeace, kteří v říjnu 2016 vylezli na věž...

Chrudim chystá změnu vyhlášky kvůli nutriím, opozice se jich chce zbavit

Pokud by svah pod Myší dírou v Chrudimi zaplnili potkani, město by je nechalo ihned vyhubit. Jde ale o nutrie, oblíbené...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...