Táborníci na Kozlově: Zima je, až když je dvacet stupňů pod nulou

  8:08aktualizováno  8:08
Více než třicítka trampů a členů Klubu českých turistů rozbila své stanové ležení u rozhledny a chaty Maxe Švabinského na Kozlově nad Českou Třebovou. Přečkali tu i noc z pátku na sobotu, která byla z nejmrazivějších v této zimě.

Zimní táborníci na Kozlově. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Jet na vandr v zimě? Pro mnoho lidí nemyslitelné. U České Třebové se však sešla skupina nadšenců, která táboření ve sněhu a mrazu vyhledává.

Hlavní organizátor František Uma ze Svinné u České Třebové uspořádal letos dvaadvacátý ročník akce, při níž účastníci na Kozlově strávili dvě noci. Sám tu první zakončil ve stanu jen v tričku a maskáčových kalhotách. Pak stejně jako další účastníci zamířil přes tábořiště u kozlovské rozhledny do základny, dřevěné boudy u chaty Maxe Švabinského.

Tam už řada nocležníků hodovala u horkých čajů, silných káv s rumem, slivovice, buchet a domácích uzenin přivezených ze všech koutů České republiky.

Někteří šli spát až ve tři ráno. Vždyť se s mnohými spolutáborníky neviděli celý rok. Dorazili lidé z Děčína, Havlíčkova Brodu, Veselí nad Moravou, Bohumína, Ostravy či Pardubic.

Fotogalerie

„To není ještě pořádná zima. Zima je, až když je dvacet pod nulou,“ říká Antonín Vranečka, který přijel z Horní Datyně na FrýdeckoMístecku. Má za sebou spoustu zimních táboření v drsnějších podmínkách.

„Jezdím na tyhle táboření čtyřicet, skoro padesát let. Asi nejdrsnější jsou táboření Klondyke v Beskydech, to se táboří vždy ve výšce kolem tisíce metrů nad mořem, není tam voda ani se tam nedá dojet autem. Tam bývá i k minus dvacítce,“ popisuje matador.

S nadsázkou mluví o letošní zimě také další účastníci. „V tomhle vedru se nedá ani spát,“ směje se Liduška z Poličky, přezdívaná Paleček, u kafe a kusu uzeného masa. Kozlov je podle ní skvělý, protože vždycky je tam na zimní táboření sníh, mráz a modrá obloha.

Sama poznala na zimním táboření i dobrého kamaráda, kvůli němuž začala tábořit v zimě pravidelně. „Potkali jsme se na Sněžném, tam slovo dalo slovo a od té doby se jí nemůžu zbavit. Máme takové víkendové manželství,“ říká Míra „Rybízek“ Kment z Krnova, který pořádá zimní táboření v Úvalně.

Od začátku roku už byl na šesti podobných. Nikdy nezapomene na mezinárodní zimní táboření ve westernovém městečku ve Ściegnach v Polsku asi před dvanácti lety.

Vlezlého koně žena zahnala bleskem

„Bylo tam dvacet sedm pod nulou, že jsme se s malým synem museli v noci k sobě tulit. Někdo z opilých Poláků tam pustil večer koně, a tak pobíhali mezi stany. Kolegyni chtěli sežrat tepláky, tak se o ně s koněm prala. Zvítězila tak, že začala fotit koně bleskem, a tím ho zahnala. Má asi patnáct různých fotek kobylí hlavy,“ popisuje Kment.

Čtyřiašedesátiletý organizátor František Uma začínal jezdit na zimní táboření ještě před třicítkou, dnes už ale podle něj mladí o takové dobrodružství nemají zájem. „Kdysi jsme jezdili samí mladí, teď si připadáme trochu jak domov důchodců,“ říká.

Jím pořádaná akce se neoficiálně jmenuje Memoriál Oty Jureny, který byl z Lanškrouna. „Byl to takový můj turistický táta, měl před padesátkou a tehdy to pro mne byl už starý prďola. Jezdil s námi ale všude a potkal jsem ho na zimním táboření v Třinci, to měl na sobě maskáče z wehrmachtu,“ říká František Uma. A vzpomíná, jak mu Ota Jurena jednou málem na Kozlově umrzl. To byl už v pokročilém věku a v té době ještě nebyly mobily.

„Tehdy byla vánice, kupa sněhu a dědek chodil o francouzských holích. A měl jsem ho ubytovaného v budce u rozhledny, kde měl elektrické topítko. Říkal jsem, hlídejte ho, jestli nepůjde ven,“ vzpomíná organizátor. Jenže to se táborníkům nepodařilo a Ota Jurena místo, kde měl pobývat, opustil a vydal se do vánice. Při ní výpravě dokonce ulétly dva stany. Na pomoc se tak v jen v tričku musel vydat Uma sám.

„Našel jsem ho celého modrého, protože to je v takovém počasí hned. Tak jsem ho nacpal do té budky, strhal jsem z něho zasněžené šaty, pustil na něj topítko a začal ho masírovat. Musel jsem mu dát nitrák pod jazyk, aby mi nezkolaboval. Ten se nám nadělal takových problémů. Ale byl to skvělý chlap,“ dodává František Uma.

Autor:

Nejčtenější

Do křižovatky není vidět, čílí se řidiči. Podle silničářů je tak bezpečná

Řidičům kruhový objezd u pardubické záchranné služby sice slouží teprve pár...

Kruhový objezd u sídla záchranné služby slouží řidičům v Pardubicích teprve krátce, ale už se na něj snáší kritika...

Hasič odjel na dovolenou do Itálie, první den zachraňoval tonoucí dítě

Miloslav Vašák si užívá dovolenou v Itálii, na úvod zachraňoval topícího se...

Pardubický profesionální hasič Miloslav Vašák odjel na dovolenou do Itálie. Odpočinout si a relaxovat. Hned první den...

VIDEO: Dealer drog ujížděl před policií v obci 140kilometrovou rychlostí

Policisté naháněli ujíždějícího dealera drog, museli se u toho vyhýbat i...

Drogový dealer se pokoušel ujet svitavským policistům, honičku s nimi ale nezvládl a otočil auto na střechu....

Zuřivý dlužník bil exekutora pěstmi, chtěl ho shodit do montážní jámy

Ilustrační snímek

Nervy na uzdě neudržel dlužník, který v Moravské Třebové zaútočil na soudního exekutora. Nejprve na něj křičel, pak ho...

Čára nakreslená umělci se podobá dopravnímu značení, malování úřad zatrhl

Bílá čára v pardubických ulicích vzbudila u mnohých lidí zájem.

Streetartový počin kuriózně pojali umělci v pardubických ulicích. Bílé čáry nakreslené napříč ulicemi, které měl být...

Další z rubriky

Byl to boj a peklo, říká k plavbě na člunu po moři člen výpravy Monoxylon

Na vydlabané replice pravěkého člunu se dvacet mužů plavilo po řeckých...

Expedice Monoxylon III před nedávnem brázdila vody Egejského moře. Jiří Junek, jeden z členů osádky, ve vydlabaném...

Svitavské náměstí už není noclehárnou, bezdomovci začali pracovat

Starosta Svitav David Šimek se postavil do čela  protialkoholní kampaně.

Když před půl rokem u svitavského nádraží zahájilo provoz zařízení Šance, mnozí projektu, který má bojovat s...

Svitavy vylepší vjezd od Litomyšle, ulici zkrášlí květinovými záhony

Pásy zeleně kolem frekventované výpadovky na Litomyšl by se měly proměnit v...

Výpadovka z Litomyšle je pro řidiče i řadu turistů dnes hlavní vstupní branou do Svitav. Město ji chce nyní proměnit v...

Najdete na iDNES.cz