Výjev jako z přicházejícího jara. Tak to nyní vypadá na většině kamer, které nabízejí pohled na aktuální situaci v lyžařských střediscích. Zimu připomínají jen bílé pásy sjezdovek.
S umělým sněhem vyfoukaným na svazích si musí vystačit také na Dolní Moravě, v kraji nejvýše položeném lyžařském resortu s výškou 1 232 metrů nad mořem.
Kvůli odtávání sněhu uzavřeli na začátku týdne sjezdovky Malý Slon a Vyhlídková, druhá slouží jako hlavní propojovací cesta mezi horní stanicí lanové dráhy Sněžník a areálem U Slona.
Úplně rozdělené oba areály zatím nejsou, neboť je stále v provozu spojovací a sáňkařská trať uprostřed sjezdovky. Nic to však nemění na faktu, že nic podobného české hory dlouho nezažily.
„Loni obleva přišla zrovna tak, ale byla výrazně kratší. Tři dny vyloženě pršelo, ovšem poté opět přituhlo a byli jsme schopni během tří dnů kopce vysněžit. Dnes ta obleva trvá, vidíme všichni, jaké je datum v kalendáři. I proto nám nejvíc sněhu chybí v nejvyšších partiích, kde přes den fouká teplý vítr a svahy tam nejsou kryté lesem,“ říká obchodní ředitel horského střediska Dolní Morava Tomáš Drápal. Podle meteorologů podobná situace na vrcholcích hor panovala naposledy v lednu 1990.
I přesto jsou lyžařské podmínky na Dolní Moravě stále dobré. V provozu je 8,6 kilometrů z celkových 10,4 kilometrů sjezdových tratí.
Na velký návrat pravé zimy čekají i na Bukové Hoře, kde museli omezit provoz na svazích v Čenkovicích. Ačkoli sezona na horách s největší pravděpodobností ještě nekončí, v mnohem větší nejistotě jsou provozovatelé areálů ve středních polohách. Obleva na konci roku zastavila vleky i v příměstském středisku Peklák v České Třebové. Sezona tady letos trvala rekordně krátkou dobu, pouze deset dní.
„Sníh, který jsme před Vánocemi vyráběli, je ze tří čtvrtin pryč. Když nepočítáme covidové roky, kdy se nejezdilo vůbec, dá se říct, že šlo o nejkratší sezonu. Areál jsme otevřeli 20. prosince a den před silvestrem jsme zavírali,“ řekl vedoucí areálu Peklák Zdeněk Vávra.
Už teď tam vědí, že na to, aby mohli kopec znova dosněžit, budou potřebovat 70 hodin mrazu. Pokud ovšem meteorologové nepřijdou s nadějným výhledem, vidí zbytek sezony v tomto areálu černě. „Abychom to mohli znova rozjet, vzhledem k vysokým cenám energií půjde o velkou investici. Výhled na příští týden bohužel není takový, aby zasněžování dávalo smysl,“ dodal Vávra. Pak už je podle něj otázka, zda bude mít zasněžování někdy na přelomu ledna a února v areálu s nadmořskou výškou 395 až 545 metrů smysl.
Úplně stejně na tom jsou v Poličce, kde se vlek zastavil 3. ledna.
S vypětím všech sil se stále lyžuje na sjezdovce v Hlinsku, byť v omezeném režimu na modré sjezdovce. „Musíme otáčet každou korunu dvakrát a doufat, že ještě zamrzne a my svah dosněžíme. Takhle zatracenou zimu pamatuji naposledy na konci roku 2006, kdy jsme vybudovali lyžařský most, zkolaudovali, a ani jednou jsme se po něm nesvezli. Sezona trvala 26 dnů, dnes lyžujeme 24. den, a tak doufám, že smutný rekord alespoň trochu překonáme,“ řekl předseda výboru Ski klubu Hlinsko Robert Vokáč.