ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Železničáři zmodernizují přejezdy, kvůli hazardérům upraví sklápění závor

  • 3
Bezmála třicet železničních přejezdů letos hodlá upravit Správa železnic v Pardubickém kraji. Přestože u většiny křížení bude modernizace spočívat v náhradě starého zabezpečovacího zařízení a instalaci moderních technologií, někde se dočkají úplně nových světel či závor.

„Správa železnic prioritně přistupuje ke zvyšování stupně zabezpečení především u přejezdů, které jsou vyhodnoceny jako potenciálně rizikové,“ sdělila mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Ke zvýšení bezpečnosti jak na silnici, tak na železnici dojde třeba na silnici II/337 mezi Ronovem nad Doubravou a Třemošnicí, kde za posledních patnáct let došlo na přejezdu s výstražnými kříži ke třem srážkám vlaku a motorového vozidla. 

Nově bude přejezd zabezpečen světelnou signalizací a závorami. Nově bude světly doplněn i nechráněný přejezd na regionální trati v Moravanech. Kříže zmizí také na trati do Moravské Třebové.

Zejména preventivní význam bude mít pak doplnění kamerového systému pro detekci přestupků na rizikovém přejezdu hlavního železničního koridoru na ulici Dašická v Pardubicích. 

Ve dvou případech se železničáři domluvili na zrušení nevyužívaných přejezdů. Jeden z nich se nachází na hlavním koridoru v Přelouči v místní části Lhota, druhý trvale zavřený se nachází na trati z Letohradu do Vamberku v Záchlumí.

Úprav se dočkají také poměrně nedávno modernizované přejezdy ve Slatiňanech a Chrudimi, kde se bude závorové břevno blíž k řidiči sklápět dřív než to na druhé straně. 

„Úprava zajistí vyšší bezpečnost na přejezdech v souvislosti s hazardujícími řidiči, aby v případě, že na přejezd vjedou v době sklápění závor, mohli z druhé strany ještě vyjet a zabránilo se tak případnému střetu,“ dodala Friebová.

Letos Správa železnic zrekonstruuje v Česku na 200 přejezdů za téměř 2 miliardy korun. Loni jich prošlo úpravami 155.