Pátek 23. dubna 2021, svátek má Vojtěch
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. dubna 2021 Vojtěch

Stavba koridoru u Brandýsa omezí na dva roky provoz oblíbené cyklostezky

  16:44
Malebné údolí Tiché Orlice se začíná proměňovat ve velké staveniště. Na hlavní železniční trati mezi Ústím nad Orlicí a Brandýsem nad Orlicí začala příprava modernizace posledního „špuntu“ na koridoru mezi Prahou a Českou Třebovou. Neudělá však radost lidem, kteří si v posledních patnácti letech oblíbili cyklostezku přes Bezpráví.

Údolí Tiché Orlice | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Stavební práce do poloviny roku 2023 přinesou řadu výluk pro dálkové a regionální vlaky, výrazným způsobem zasáhnou i do života cyklostezky podél trati, která za pěkného počasí už patnáctým rokem přitahuje davy lidí.

Situační výkres plánované modernizace železničního koridoru mezi Brandýsem a Ústím nad Orlicí.

„Sice z toho nemáme radost, ale uvědomujeme si, že jde o páteřní trať a že kvůli naší cyklostezce se stavba za 3,4 miliardy nezastaví. Bude záležet na vzájemné ohleduplnosti a toleranci. Pokud nebude fungovat, jsme se zhotovitelem prací domluveni, že může přijít totální uzavírka cyklostezky. Přesto už dnes víme, že v rámci některých náročných stavebních činností bude cyklostezka kvůli bezpečnosti po dobu nezbytně nutnou kompletně uzavřena,“ uvádí manažer dobrovolného svazku obcí Region Orlicko–Třebovsko Karel Švercl.

Už při projektování cyklostezky železničáři obce upozorňovali, že jednou budou cestu k opravě trati potřebovat. K trati sevřené údolím a řekou se totiž těžká stavební technika jinak než po cyklostezce nedostane. V komplikovaných úsecích, kde ani cyklostezka stačit nebude, si stavbaři musejí vypomoct provizorními komunikacemi a dočasnými mosty. Jeden z nich například brzy překlene Tichou Orlici v chatové osadě Klopoty.

Koridor Ústí nad Orlicí – Brandýs nad Orlicí

Modernizace jednoho z nejpomalejších úseků hlavního koridoru mezi Ústím a Brandýsem nad Orlicí má trvat do října 2023 a vyjde na téměř 3,4 miliardy korun. V rámci stavby, během které bude vždy jedna kolej propustná, dojde na téměř 10 kilometrů dlouhém úseku k rekonstrukci železničního svršku a spodku, a to včetně hloubkové sanace násypového tělesa trati v nestabilních úsecích. Traťová rychlost se zvýší o 5 až 10 km/h. Modernizace se zaměří i na zabezpečovací a sdělovací zařízení, trakční vedení, silnoproudé technologie a mostní konstrukce. Jedná se celkem o 14 mostů a čtyři propustky, které čeká renovace různého charakteru. Kompletní přestavbou projde stanice Brandýs nad Orlicí. Nová nástupiště se přesunou blíže ke kolejovému rozvětvení ve směru na Ústí nad Orlicí. Pod kolejištěm vznikne nový podchod. Zastávka Bezpráví bude zrušena. V její blízkosti vznikne nová odbočka, která významným způsobem zvýší propustnost trati.

„Cyklisté i pěší si musejí uvědomit, že budou po následující dva roky projíždět de facto stavbou. Navíc už nyní víme, že cyklostezka bude stavbou hodně poškozena, ne-li totálně zničena,“ upozorňuje Marie Kršková, starostka Orlického Podhůří, pod které převážná část cyklostezky spadá.

Plánování cyklistických výletů s dětmi bude podle starostky nevhodné.

„Už dnes tam je velký pohyb stavební techniky, která pracuje na výstavbě provizorních cest. A objem nákladních aut po 4. květnu, kdy začnou stavební práce naplno, ještě stoupne,“ říká Marie Kršková.

V současnosti probíhá především kácení náletové zeleně, pasportizace komunikací a budov, které mohou být stavbou poškozeny, a výstavba provizorních komunikací ke stavbě.

„Už máme zadokumentovaný celý úsek cyklostezky, ze které po stavbě v některých úsecích zřejmě nic nezbude. Zhotovitel poté počítá s celoplošnými výspravami. Je si vědom, že není pro těžkotonážní auta stavěná,“ dodává za svazek obcí Karel Švercl.

Letos v květnu začne sdružení firem Eurovia, Chládek a Tintěra, Elektrizace železnic a GJW pracovat na úseku od Klopot do Ústí nad Orlicí. Prioritou bude především výstavba odbočky Bezpráví, která novými výhybnami zvýší propustnost trati mezi Brandýsem a Ústím nad Orlicí.

Cyklostezka bude stěží průjezdná, jakmile stavbaři začnou pracovat na rovném úseku od Kerhartic k Luhu, kde nákladní auta zaberou prakticky celý prostor mezi tratí a řekou. Doprava nákladních aut tam bude řízena semafory.

Práce na koridoru budou probíhat i v noci

A některé práce, například pažení na mostech nebo stavba základů pro trakční podpěry, budou probíhat i v noci.

„Noční stavební práce jsou plánovány především na konec května (23. 5. – 1. 6.), konec června (26. – 30. 6.), dále po téměř celý červenec a srpen. Noční výluka probíhá od 22.15 do 4.15,“ vyplývá z podkladů zhotovitele.

Relativní klid by mohl ještě letos panovat na stezce v úseku mezi Brandýsem a Bezprávím, tam by se stavbaři ve větší míře měli přesunout až napřesrok.

„Konkrétní termíny v tuto chvíli známé ještě nejsou. Harmonogram připravovaných prací však pravidelně zveřejňujeme na našich webových stránkách,“ říká starostka Orlického Podhůří, kterého se stavba dotkne nejvíc.

Od 6. dubna stavba zasáhne do provozu na hlavní koridorové trati. Velká část dálkových spojů totiž mezi Prahou a Brnem začne jezdit odklonem přes Havlíčkův Brod.

Co se týče regionálních vlaků, Pardubický kraj už oznámil, že od 4. května budou všechny regionální vlaky mezi Chocní a Českou Třebovou nahrazeny autobusy. První fáze této výluky je plánovaná do 4. prosince 2021.

Velká výluka přepíše jízdní řády

Kvůli modernizaci pardubického železničního uzlu, připravované modernizaci koridoru u Bezpráví a úsekům mezi Poříčany a Velimí se sníží kapacita hlavní tratě a začnou platit výlukové jízdní řády. 

„V souvislosti se sníženou kapacitou opravovaných traťových úseků plánujeme od 6. dubna odklony dálkových vlaků railjet a EuroCity linky Ex3 v úseku mezi Prahou a Brnem po trase přes Havlíčkův Brod a s úpravami jízdních řádů bude potřeba počítat i na expresních linkách Ex1 a Ex2 z Prahy na Ostravsko a Valašsko a na rychlíkových linkách R18 a R19 z Prahy přes Českou Třebovou do Brna a přes Olomouc na Slovácko,“ řekl ředitel Regionálního obchodního centra ČD v Pardubicích Tomáš Netolický. Současně s tím budou upraveny i jízdní řády přípojných regionálních vlaků nejen z Pardubic, ale i z Přelouče, Moravan, Chocně nebo Svitav.

„Od 4. května navíc budou všechny regionální vlaky mezi Chocní a Českou Třebovou nahrazeny autobusy. První fáze této výluky je plánována až do 4. prosince 2021, nicméně modernizace tratě bude pokračovat i v následujících letech.“

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

  • Nejčtenější

Sparta zuří kvůli vymyšlené penaltě. Zvážíme další kroky, řekl klub. Co dělal VAR?

Pokutový kop, jaký fotbalová liga dlouho neviděla. A ještě ke všemu s posvěcením videa. Poškozená Sparta zuří. „Trenér...

V kauze chlapce v kómatu státní zástupce obžaloval zdravotníky a nemocnici

Čtyři roky starý případ rutinní operace mandlí Adama Vyčítala, který v Pardubické nemocnici po masivním krvácení upadl...

Batole ujelo na odrážedle kilometr. Matka myslela, že si hraje na zahradě

Dvouletého syna nechala hrát si samotného na zahradě jeho matka v Pardubicích a sama šla pracovat do kuchyně. Syn však...

Pardubice - Sparta 2:2, hosté ztratili dvougólový náskok i druhé místo

Sparťanští fotbalisté vedli v poločase o dvě branky, utkání 28. kola Fortuna ligy na hřišti Pardubic měli pod...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič vybržďoval jiného, ten mu teleskopickým obuškem rozbil čelní sklo

Cizinec se při řízení u Pardubic pokusil vytlačit ze silnice jiné auto, které mu zřejmě překáželo a také jej nebezpečně...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Místo pardubického lihovaru naproti nádraží vyroste obří obchodní centrum

Společnost Redstone Real Estate představila své plány, které má na území bývalého pardubického lihovaru. Zřejmé je, že...

V kauze chlapce v kómatu státní zástupce obžaloval zdravotníky a nemocnici

Čtyři roky starý případ rutinní operace mandlí Adama Vyčítala, který v Pardubické nemocnici po masivním krvácení upadl...

Nová firma Metrostavu vyhrála neprávem, tvrdí konkurence. Obchvat Kojic je ohrožen

Krajští radní budou znovu posuzovat, kdo postaví obchvat Kojic u Přelouče. Před měsícem sice jako vítěze vybrali...

V Pardubicích je první nádražní testovací místo v zemi, bude dělat i PCR

Před pardubickým nádražím začalo fungovat centrum antigenního testování. Pardubice jsou prvním železničním uzlem v...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...