Neděle 9. května 2021, svátek má Ctibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 9. května 2021 Ctibor

Stavba koridoru u Brandýsa omezí na dva roky provoz oblíbené cyklostezky

  16:44
Malebné údolí Tiché Orlice se začíná proměňovat ve velké staveniště. Na hlavní železniční trati mezi Ústím nad Orlicí a Brandýsem nad Orlicí začala příprava modernizace posledního „špuntu“ na koridoru mezi Prahou a Českou Třebovou. Neudělá však radost lidem, kteří si v posledních patnácti letech oblíbili cyklostezku přes Bezpráví.

Údolí Tiché Orlice | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Stavební práce do poloviny roku 2023 přinesou řadu výluk pro dálkové a regionální vlaky, výrazným způsobem zasáhnou i do života cyklostezky podél trati, která za pěkného počasí už patnáctým rokem přitahuje davy lidí.

Situační výkres plánované modernizace železničního koridoru mezi Brandýsem a Ústím nad Orlicí.

„Sice z toho nemáme radost, ale uvědomujeme si, že jde o páteřní trať a že kvůli naší cyklostezce se stavba za 3,4 miliardy nezastaví. Bude záležet na vzájemné ohleduplnosti a toleranci. Pokud nebude fungovat, jsme se zhotovitelem prací domluveni, že může přijít totální uzavírka cyklostezky. Přesto už dnes víme, že v rámci některých náročných stavebních činností bude cyklostezka kvůli bezpečnosti po dobu nezbytně nutnou kompletně uzavřena,“ uvádí manažer dobrovolného svazku obcí Region Orlicko–Třebovsko Karel Švercl.

Už při projektování cyklostezky železničáři obce upozorňovali, že jednou budou cestu k opravě trati potřebovat. K trati sevřené údolím a řekou se totiž těžká stavební technika jinak než po cyklostezce nedostane. V komplikovaných úsecích, kde ani cyklostezka stačit nebude, si stavbaři musejí vypomoct provizorními komunikacemi a dočasnými mosty. Jeden z nich například brzy překlene Tichou Orlici v chatové osadě Klopoty.

Koridor Ústí nad Orlicí – Brandýs nad Orlicí

Modernizace jednoho z nejpomalejších úseků hlavního koridoru mezi Ústím a Brandýsem nad Orlicí má trvat do října 2023 a vyjde na téměř 3,4 miliardy korun. V rámci stavby, během které bude vždy jedna kolej propustná, dojde na téměř 10 kilometrů dlouhém úseku k rekonstrukci železničního svršku a spodku, a to včetně hloubkové sanace násypového tělesa trati v nestabilních úsecích. Traťová rychlost se zvýší o 5 až 10 km/h. Modernizace se zaměří i na zabezpečovací a sdělovací zařízení, trakční vedení, silnoproudé technologie a mostní konstrukce. Jedná se celkem o 14 mostů a čtyři propustky, které čeká renovace různého charakteru. Kompletní přestavbou projde stanice Brandýs nad Orlicí. Nová nástupiště se přesunou blíže ke kolejovému rozvětvení ve směru na Ústí nad Orlicí. Pod kolejištěm vznikne nový podchod. Zastávka Bezpráví bude zrušena. V její blízkosti vznikne nová odbočka, která významným způsobem zvýší propustnost trati.

„Cyklisté i pěší si musejí uvědomit, že budou po následující dva roky projíždět de facto stavbou. Navíc už nyní víme, že cyklostezka bude stavbou hodně poškozena, ne-li totálně zničena,“ upozorňuje Marie Kršková, starostka Orlického Podhůří, pod které převážná část cyklostezky spadá.

Plánování cyklistických výletů s dětmi bude podle starostky nevhodné.

„Už dnes tam je velký pohyb stavební techniky, která pracuje na výstavbě provizorních cest. A objem nákladních aut po 4. květnu, kdy začnou stavební práce naplno, ještě stoupne,“ říká Marie Kršková.

V současnosti probíhá především kácení náletové zeleně, pasportizace komunikací a budov, které mohou být stavbou poškozeny, a výstavba provizorních komunikací ke stavbě.

„Už máme zadokumentovaný celý úsek cyklostezky, ze které po stavbě v některých úsecích zřejmě nic nezbude. Zhotovitel poté počítá s celoplošnými výspravami. Je si vědom, že není pro těžkotonážní auta stavěná,“ dodává za svazek obcí Karel Švercl.

Letos v květnu začne sdružení firem Eurovia, Chládek a Tintěra, Elektrizace železnic a GJW pracovat na úseku od Klopot do Ústí nad Orlicí. Prioritou bude především výstavba odbočky Bezpráví, která novými výhybnami zvýší propustnost trati mezi Brandýsem a Ústím nad Orlicí.

Cyklostezka bude stěží průjezdná, jakmile stavbaři začnou pracovat na rovném úseku od Kerhartic k Luhu, kde nákladní auta zaberou prakticky celý prostor mezi tratí a řekou. Doprava nákladních aut tam bude řízena semafory.

Práce na koridoru budou probíhat i v noci

A některé práce, například pažení na mostech nebo stavba základů pro trakční podpěry, budou probíhat i v noci.

„Noční stavební práce jsou plánovány především na konec května (23. 5. – 1. 6.), konec června (26. – 30. 6.), dále po téměř celý červenec a srpen. Noční výluka probíhá od 22.15 do 4.15,“ vyplývá z podkladů zhotovitele.

Relativní klid by mohl ještě letos panovat na stezce v úseku mezi Brandýsem a Bezprávím, tam by se stavbaři ve větší míře měli přesunout až napřesrok.

„Konkrétní termíny v tuto chvíli známé ještě nejsou. Harmonogram připravovaných prací však pravidelně zveřejňujeme na našich webových stránkách,“ říká starostka Orlického Podhůří, kterého se stavba dotkne nejvíc.

Od 6. dubna stavba zasáhne do provozu na hlavní koridorové trati. Velká část dálkových spojů totiž mezi Prahou a Brnem začne jezdit odklonem přes Havlíčkův Brod.

Co se týče regionálních vlaků, Pardubický kraj už oznámil, že od 4. května budou všechny regionální vlaky mezi Chocní a Českou Třebovou nahrazeny autobusy. První fáze této výluky je plánovaná do 4. prosince 2021.

Velká výluka přepíše jízdní řády

Kvůli modernizaci pardubického železničního uzlu, připravované modernizaci koridoru u Bezpráví a úsekům mezi Poříčany a Velimí se sníží kapacita hlavní tratě a začnou platit výlukové jízdní řády. 

„V souvislosti se sníženou kapacitou opravovaných traťových úseků plánujeme od 6. dubna odklony dálkových vlaků railjet a EuroCity linky Ex3 v úseku mezi Prahou a Brnem po trase přes Havlíčkův Brod a s úpravami jízdních řádů bude potřeba počítat i na expresních linkách Ex1 a Ex2 z Prahy na Ostravsko a Valašsko a na rychlíkových linkách R18 a R19 z Prahy přes Českou Třebovou do Brna a přes Olomouc na Slovácko,“ řekl ředitel Regionálního obchodního centra ČD v Pardubicích Tomáš Netolický. Současně s tím budou upraveny i jízdní řády přípojných regionálních vlaků nejen z Pardubic, ale i z Přelouče, Moravan, Chocně nebo Svitav.

„Od 4. května navíc budou všechny regionální vlaky mezi Chocní a Českou Třebovou nahrazeny autobusy. První fáze této výluky je plánována až do 4. prosince 2021, nicméně modernizace tratě bude pokračovat i v následujících letech.“

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

  • Nejčtenější

Doplaťte nám odměny. Zdravotníci z covid oddělení po kraji žádají peníze

Někteří zaměstnanci Nemocnice Pardubického kraje si stěžují, že nedostali odměny za péči o covidové pacienty, které jim...

Vrak z pozůstalosti se prodal za stovku, dražba stála 17krát víc

Stařičký vrak tmavě modrého forda se dnes prodal v dražbě za 100 korun. Ovšem práce pardubického soudu, který musel...

U Moravské Třebové hořelo po výbuchu nádrže s bioplynem, tři zranění

Při požáru bioplynové stanice v Dětřichově u Moravské Třebové explodovala jedna nádrž s plynem a zranili se tři lidé....

Cíl: třetí místo. Dědek chce zpátky Radila, smlouvu nabídne i Musilovi

Titul chce sice až v roce 2023 ke stoletému výročí, i tak míří miliardář Petr Dědek a jeho Pardubice vysoko. V hokejové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dát poslední ránu je blaho jako při orgasmu, tvrdí bývalý biatlonista Moravec

Premium Vypláznutý jazyk a jízda na jedné lyži - takhle se dnes už bývalý biatlonista Ondřej Moravec (36) obvykle řítil do...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Sochy lákají tři návštěvníky denně, jiné využití muzea však radní nenašli

Muzeum barokních soch v Chrudimi bude fungovat i v příštích letech, přestože jsou radní dlouhodobě nespokojeni s jeho...

Vědci na hlavních tazích provrtávají mosty. Zkoumají, jak dlouho vydrží

Diagnostiky mostů jsou od pádu pražské Trojské lávky a průzkumu poškozených pilířů Libeňského mostu v popředí. Hned...

Souše uzavřely Toulovcovy maštale. Lesníci se je báli rozřezat

Turisté nemohou vyrazit do skalního útvaru Městské maštale u Proseče. Městské lesy Litomyšl tam totiž pokácely deset...

Na Orlickoústecku hořela firma na výrobu kloubní výživy, škoda je 20 milionů

Požár v sobotu ráno poškodil v Dolní Dobrouči na Orlickoústecku firmu, která vyrábí kloubní preparáty. Hořela lednice,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...