Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Trať údolím Orlice čeká modernizace, pomalý úsek koridoru zrychlí jen mírně

  8:46
Železničáři oprášili plány na modernizaci téměř desetikilometrové trati klikatící se údolím Tiché Orlice. Jeden z nejromantičtějších a zároveň nejpomalejších úseků hlavního koridoru mezi Ústím a Brandýsem nad Orlicí čeká zásadní přestavba. Začne na jaře.

Železniční trať vinoucí se údolím Tiché Orlice je sice malebná, ovšem na nejdůležitějším koridoru v zemi je úzkým hrdlem. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Když se stavbaři v 90. letech pustili do velkolepého budování hlavního železničního koridoru mezi Děčínem a Břeclaví, s několika málo úseky při modernizaci morálně zastaralé trati nepočítali. 

V propadlišti dějin měla skončit i trať zaříznutá do hlubokého údolí Tiché Orlice se zastávkou Bezpráví, aby ji nahradil ve zcela nové stopě napřímený koridor s dlouhým tunelem pod Oucmanicemi.

Podle aktuálního harmonogramu staveb Správy železnic (SŽ) vidina pětikilometrového tunelu, ve kterém budou vlaky projíždět možná až dvousetkilometrovou rychlostí, sahá za horizont roku 2030.

Dnes už je však přetížená dvojkolejka natolik zastaralá, že nelze dál čekat, nehledě na řadu problémů včetně velmi nákladné údržby s řadou výluk.

Železničáři proto v minulých letech urychlili přípravy na modernizaci úseku, který je na hlavní trati z Čech na Moravu nejužším hrdlem. Už letos v létě SŽ vypsala tendr na zhotovitele, který ještě není ukončen. 

„Cílem modernizace tohoto úseku je zvýšit kapacitu dopravní cesty, odstranit propady rychlosti a zvýšit bezpečnost, plynulost i spolehlivost provozu,“ uvedla mluvčí Správy železnic Nela Friebová k tendru za zhruba 2,7 miliardy korun, který bude částečně financovaný z úvěru Evropské investiční banky.

Kompletní rekonstrukce trati, při které bude kromě kolejí obměněno železniční podloží včetně hloubkové sanace tělesa, se zaměří na zabezpečovací zařízení, nové trakční vedení a další technologie. Úpravy čekají také přilehlé skalní svahy. Z pohledu prací budou náročné i rekonstrukce mostů, na které se po povodni v roce 1997 nedostalo.

„Jedná se celkem o 14 mostů a čtyři propustky, které čeká renovace různého charakteru,“ dodala mluvčí Friebová k modernizaci, která má vlaky ze současných 80 až 120 km/h zrychlit jen mírně o 5 až 10 km/h.

Brandýs se dočká nejen nových nástupišť

Kompletní přestavbou projde i nádraží v Brandýse nad Orlicí, které stavem trati a nástupišť připomíná staré časy. Například zabezpečovací zařízení tady slouží již od roku 1988.

Harmonogram prací

Realizace stavby se předpokládá v období květen 2021 až říjen 2023. Během nepřetržité výluky bude vždy jedna kolej propustná. V květnu 2021 se zahájí příprava, dále začnou práce na opevnění břehu Tiché Orlice ve stanici Brandýs nad Orl., poté dojde k vybudování odbočky Bezpráví. Dále je naplánovaná rekonstrukce 2. traťové koleje v úseku Ústí nad Orl. – odbočka Bezpráví. V roce 2022 budou pokračovat práce na opevnění břehu Tiché Orlice, probíhat bude také souvislá rekonstrukce (vč. rekonstrukce mostů a propustků) v úseku Ústí nad Orl. – Odb. Bezpráví – Brandýs nad Orl. a práce na zabezpečovacím zařízení. V roce 2023 jsou plánované práce s nasazením sanační linky a 3. podbití rekonstruované koleje. Zdroj: Správa železnic

Pod kolejištěm vznikne nový podchod, obě částečně posunutá nová nástupiště budou bezbariérová. Poblíž bytové zástavby vyrostou protihlukové stěny a jednoho z posledních výpravčích na trati nahradí obsluha z Centrálního dispečerského pracoviště v Praze. Stavba měla původně začít v listopadu, harmonogram se však posouvá až na jarní měsíce příštího roku.

„Předpokládaný termín zahájení realizace stavby je plánován na 1. května 2021,“ sdělila Friebová.

Na začátku října dal stavbě zelenou Drážní úřad a nepravomocné stavební povolení mají železničáři od konce října také od stavebního úřadu v Ústí nad Orlicí, který řešil vznik nových obslužných komunikací.

„Jde o dočasné přístupové komunikace pro stavbu jako takovou. Stavebník například počítá s dočasným mostem pro nákladní auta přes Tichou Orlici,“ sdělil Petr Kalášek ze stavebního úřadu orlickoústecké radnice.

Stavba naplánovaná na dva a půl roku zasáhne do života údolí nejen novými provizorními cestami.

Cyklisté, kteří si oblíbili trasu v údolí Tiché Orlice, se musejí připravit, že po určitou dobu bude v době stavebních prací uzavřena cyklostezka z osady Perná do Klopot.

Je jisté, že stavba omezí provoz na hlavním koridoru. I proto vznikne u osady Luh natrvalo nová odbočka Bezpráví, která zvýší propustnost trati nejen při stavbě, ale i do budoucna v případě mimořádných událostí.

V Bezpráví zastávka skončí

Již od nového jízdního řádu přestane lidem sloužit zastávka Bezpráví, se kterou se při modernizaci nepočítá. 

„Zrušení zastávky povolil Drážní úřad. Snažili jsme se tomu zabránit, ale bezúspěšně. Již tak přetíženou trať potřebují železničáři zrychlit. Navíc zastávka je v oblouku, což odporuje všem současným normám,“ vysvětlila starostka Orlického Podhůří. 

Zastávku využívali o víkendu hlavně chataři a výletníci, kteří bez dopravní obslužnosti do budoucna nezůstanou. SŽ jako náhradu za zrušenou zastávku zahájila projektovou přípravu pro rozšíření stávající silnice do chatařské oblasti Klopoty, kam by o víkendu zajížděl autobus.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Pardubickém kraji se volí v obvodech Pardubice a Ústí n. O.

Miluše Horská, Petr Šilar, Jakub Rychtecký, Štěpánka FraňkováMartin Charvát, Petr Fiala, Vladimír Ninger, Daniel Brýdl

  • Nejčtenější

Smršť stržených trolejí rozhýbala železnici, šéf SŽ slíbil nápravu

Několikahodinová zpoždění kvůli strženým trolejím koncem minulého týdne rozčílila cestující na hlavním tuzemském...

Vadná nabíječka mobilu zapálila dům, škoda se odhaduje na tři miliony

Střechu rodinného domu ve Vysokém Mýtě zachvátil ve středu dopoledne požár. Jeho příčinou byla nejspíš závada na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlaky mezi Čechy a Moravou jezdí, koridor stál kvůli poruše trakčního vedení

Provoz na železničním koridoru spojujícím Čechy a Moravu byl v sobotu zastaven na více než šest hodin. Před sedmou ráno...

Auto dostalo smyk na vrstvě hrachu, přistálo na boku v příkopu

Řidička osobního vozu Kia Soul havarovala na Chrudimsku do příkopu poté, co dostala smyk na vrstvě hrachu na vozovce....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dolní Morava si přeje dobudovat resort, zajistí to ekonomiku, říká starosta

Vedení Dolní Moravy podporuje další chystané investice horského resortu. Obec na Orlickoústecku si totiž přeje, aby...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Pardubický kraj konečně zahájil stavbu přivaděčů, přichází však pozdě

Po letech odkladů začíná v Pardubickém kraji stavba dálničních přivaděčů k novým úsekům D35. Už to není dálniční...

Auto dostalo smyk na vrstvě hrachu, přistálo na boku v příkopu

Řidička osobního vozu Kia Soul havarovala na Chrudimsku do příkopu poté, co dostala smyk na vrstvě hrachu na vozovce....

Dolní Morava si přeje dobudovat resort, zajistí to ekonomiku, říká starosta

Vedení Dolní Moravy podporuje další chystané investice horského resortu. Obec na Orlickoústecku si totiž přeje, aby...

Motorkář zřejmě nedal přednost náklaďáku, do nemocnice ho převážel vrtulník

Letecky museli záchranáři po střetu s nákladním autem transportovat do nemocnice motorkáře, který havaroval na silnici...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Pivo za 70, menší porce jídla. Budeme muset, říká šéf restauratérů

S růstem cen potravin a energií přichází zdražování v restauracích. Hospody kvůli krizi od základu mění obchodní...

Plyn pro Nord Stream spalují Rusové u hranic. Oheň je vidět z Finska

Rusko, které omezilo dodávky zemního plynu do Evropské unie, už několik týdnů spaluje plyn v kompresorové stanici...