Základem muzea bude expozice starých strojů, které členové brněnského sdružení kupují a oživují. "Bude to běh na dlouhou trať," řekl jednatel muzea Michal Bednář. V první řadě se ale musí nadšenci soustředit především na nutnou údržbu, opravy několik let chátrajícího areálu a vytvoření místa pro exponáty.
V relativně krátké době hodlá muzeum do Žamberka přesunout podstatnou část restaurátorské dílny. "Opravy i provoz budou stát dost peněz, a tak chceme touhle činností pokrýt alespoň část nákladů na rekonstrukci a postupné rozšiřování," dodal Bednář.
Továrnu muzejníci koupili vloni v prosinci. Dlouhodobým cílem je podle Bednáře vznik komplexního odpočinkového centra, které návštěvníkům vedle prohlídky historických strojů nabídne i možnost dalšího kulturního vyžití. Časem by se měly služby doplnit ještě o restauraci a ubytování.
V místě by mohli být i restaurátoři
"Hezky se to poslouchá. Taková odpočinková zóna by byla určitě pěkná a zajímavá a v Žamberku by se určitě uživila," myslí si Alena Břízová z nedaleké Líšnice.
Stále větší zájem o staré stroje podle jednatele Bednáře potvrzuje i skutečnost, že současné Muzeum starých strojů buď samo organizuje, nebo půjčuje své exponáty na výstavy po celé republice. V současné době funguje muzeum jako nezisková organizace, která je sdružením vlastníků starých strojů.
"Příjmy čerpáme jednak z příspěvků členů, ale i z komerční činnosti restaurátorské dílny v našem původním působišti v Brně," dodal Bednář.
Na jeho činnosti se velmi významně podílí také První českomoravská restaurátorská dílna, která se specializuje na záchranu a restaurování všech typů parních strojů, lokomobil či stabilních motorů.