Od léta 2020, kdy Nemocnice Pardubického kraje lékařskou pohotovost v krajském města zajišťuje, je současná situace na pohotovosti v Pardubicích nejhorší. V minulosti se počty ordinačních dnů v měsíci podle záznamů iDNES.cz nejčastěji pohybovaly kolem třinácti až dvaceti. Pouhé čtyři lednové dny je rekord.
Pacientům bude ordinace k dispozici v úterý 9. ledna, dále 16. a 17. ledna a nakonec se otevře poslední den v měsíci.
Vedení kraje i nemocnice to vysvětluje stejně jako v předchozích měsících a letech. Není dost praktických lékařů a ambulantních specialistů, kteří by byli ochotni sloužit.
„Ochota lékařů sloužit na pohotovosti časem klesá, nemáme žádný instrument, jak jim to nakázat,“ uvedla náměstkyně hejtmana Michaela Matoušková (STAN).
„Pokud služby neobsadíme praktickými lékaři, na které nemáme žádné páky, nemáme jinou variantu, než že pacienti budou využívat příjmových ambulancí klinik a oddělení Pardubické nemocnice,“ uvedla mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.
Beze změn hrozí zdravotnictví kolaps, varuje lídr protestů lékařů Jan Přáda |
Na druhou stranu přesvědčit lékaře lze. Dokazuje to fakt, že Orlickoústecká nemocnice nabízí na svém webu provoz lékařské pohotovostní služby pro dospělé každý den v týdnu. Ve Svitavách a v Litomyšli jsou ordinace pohotovosti otevřeny o víkendech, v Chrudimi navíc i v pátek.
Teoreticky by se situace mohla změnit na jaře, kdy Pardubická nemocnice otevře nový centrální urgentní příjem za dvě miliardy korun. „Až se otevře urgentní příjem, měla by být pohotovost tam,“ uvedla Semrádová. Pravdou je, že fungující ordinace lékařské pohotovostní služby má a dokonce musí být součástí centrálního příjmu. Nicméně zatím nikdo neodpověděl na otázku, kdo tam bude sloužit.
Ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald krajské zastupitele na podzim varoval, že sehnat lékaře neumí. „Podle mne není v silách ani nemocnice ani kraje zajistit nebo donutit ke službě praktické lékaře pro dospělé a také praktické lékaře pro děti a dorost,“ uvedl Gottvald.
Lékaři kvůli přesčasům podepisují dohody
Nemocnice Pardubického kraje oznámila, že po prosincovém protestu už obnovila původní rozsah péče.
„Po dohodě s odborovými organizacemi podepisují v současné době zdravotníci, kteří jsou ochotni se podílet na nepřetržitém provozu nemocnice, dvě dohody. Jedna se týká souhlasu se 24hodinovou přítomností na pracovišti, druhá ochoty sloužit přesčas až do limitu 416 hodin,“ uvedla Semrádová.
Návrat k předkrizovému stavu ovšem znamená, že pacienti narážejí na některá omezení, jež vyplývají z chronického nedostatku lékařů. Nadále například platí omezení na lůžkovém oddělení interny Chrudimské nemocnice, kde je v provozu osm z padesáti lůžek. Interny v Chrudimi a ve Svitavách se dlouhodobě potýkají s nedostatkem lékařů.
29. listopadu 2023 |