Závodiště opanuje hafling. Malí i velcí koně budou přes víkend v akci

  7:59aktualizováno  7:59
Na pardubickém závodišti se po celý víkend koná druhá nejvýznamnější akce po Velké pardubické - mezinárodní výstava Koně v akci. Návštěvníci se mohou těšit na rytířský turnaj nebo závod minikoní.
Alpské plemeno hafling obstará největší část víkendového programu na pardubickém závodišti. ilustrační snímek

Alpské plemeno hafling obstará největší část víkendového programu na pardubickém závodišti. ilustrační snímek | foto: Jens MeyerAP

Na travnaté ploše se objeví 350 koní různých plemen a velikostí. Jednadvacátý ročník výstavy Koně v akci nese podtitul Ve jménu krále.

Výstava Koně v akci

Přehlídka na výstavě Koně v akci.

Sobota

8 hodin - zahájení soutěží plemene hafling, Jezdecké hry pro děti

12 hodin - soutěže v orbě

14 hodin - hlavní program před tribunami

16 hodin - soutěže v tahu

20 hodin - večerní program

Neděle

8 hodin - zahájení soutěží plemene hafling, Jezdecké hry pro děti

12 hodin - hlavní program před tribunami s rytířským turnajem (ukončení programu cca v 16 hodin dostihem chladnokrevných koní)

14 hodin - závody minikoní

„Letos jsme se zaměřili na výročí Řádu templářů, který byl pravděpodobně založen před 900 lety v roce 1119. Vrcholem programu bude rytířský turnaj v podání brněnské divadelní a kaskadérské společnosti Štvanci,“ řekla tisková mluvčí pořádajícího Dostihového spolku Kateřina Nohavová.

Už v pátek začaly první soutěže plemene hafling, které obstarají největší část víkendového programu. Český svaz chovatelů tohoto plemene totiž připravil šampionát v sedlových soutěžích.

„V Rakousku, odkud hafling pochází, se říká, že je to zlatý kůň se zlatým srdcem. Lidé uvidí, že toto plemeno je absolutně univerzální a vhodné pro skokové soutěže, všestrannost, zápřež i western,“ řekl Pavel Studnička z Českého svazu chovatelů haflingů. Sportovní části se zúčastní haflingové a jezdci ze Slovenska i Rakouska.

Hafling pochází z rakouských Alp, z jižního Tyrolska. O původu se vedou spory. V Česku je evidováno kolem 1 500 koní tohoto plemene.

„V současné době se jeho využití mění, dříve byl hafling využíván jako nosič břemen po Alpách. Nyní je vyšlechtěný do lehčího typu, aby se na něm mohlo sportovat. Je to kůň charakterní, do rodiny, jeho výška se v nejvyšším místě na hřbetě pohybuje mezi 140 - 150 centimetry,“ popsal plemeno haflinga Studnička.

V chovatelských přehlídkách a šampionátech se představí i další plemena, například shetland nebo welsh pony. Rozsáhlý a tradiční program mají chladnokrevná plemena. 

„Svaz chovatelů norika, slezského norika a českomoravského belgického koně v České republice je dokonce spolupořadatelem výstavy,“ připomíná manažerka výstavy Kateřina Mandysová.

Chladnokrevná plemena kromě šampionátů a přehlídek klisen a hřebců své dovednosti předvedou také v soutěži v orbě, ovladatelnosti a tahu. To je jeden z nejzajímavějších bodů programu sobotního odpoledne.

„Opakem těchto velkých plemen budou malí koně – tradičně se totiž uskuteční i skokové závody minikoní. Tento seriál soutěží pak vyvrcholí v rámci Velké pardubické, kdy se poběží finále Malé Velké pardubické minikoní,“ dodává Mandysová.

Za doplnění stojí také Jezdecké hry pro děti, prezentace chovu španělských koní, dostih chladnokrevných plemen a ukázky různých typů zápřeže koní.

Bude se volit nejkrásnější kůň výstavy

V rámci doprovodného programu pak na diváky čeká například karneval na koních, soutěž o nejhezčího koně výstavy a především ukázky dovedností a pracovních i sportovních činností plemen.

Součástí výstavy bude také sobotní večerní koncert a country bál a také už tradiční vyhlašování regionální potraviny MLS Pardubického kraje.

K vidění bude také nedělní „voříškiáda“. „Kdo má doma nějakého voříška, může přijít na závodiště a vyhrát společně nějakou cenu. Budou soutěžit ve třech kategoriích rozdělených podle velikosti,“ popsala Mandysová.

Celé dění doplňuje hned několik výstav, a to obrazů malíře Emila Kotrby nebo fotografií dvorního historika Velké pardubické Martina Šabaty.

Vstupenky na výstavu lze koupit na místě, ale také v online předprodeji na www.zavodistepardubice.cz v sekci Vstupenky.

Základní vstupné na sobotu včetně večerního koncertu je 190 korun, na neděli 130 korun. V prodeji jsou také zvýhodněné dvoudenní permanentky, a to za 260 korun.

Mládež a studenti platí polovinu, děti do 140 cm, senioři nad 65 let a držitelé průkazů ZTP/ TP a ZTP/P mají vstup zdarma. 

Nejčtenější

Pardubická hokejová bída. Začalo to v roce 1995, tvrdí Pospíšil

Atmosféra v Pardubicích na barážovém utkání s Kladnem.

Bída už měla být pryč. Po baráži a těsně odvráceném sestupu z extraligy panoval v Pardubicích optimismus. Jenže...

Nechali krvácejícího chlapce chodit po chodbách, vytýká policie nemocnici

Adam Vyčítal

Kriminalisté se vyjádřili k případu devítiletého Adama Vyčítala z Pardubic, který upadl do kómatu po komplikacích...

Pes bez hlavy, výkaly, zápach. V bytě našli šokovaní strážníci i potkany

Strážníci museli v bytě odchytit dva vystresované psy.

Obraz hrůzy se tento týden naskytl strážníkům v Pardubicích, kteří hasičům a policistům asistovali při otevření bytu, z...

Řidič zaparkoval na nemocničním heliportu. Nebyla tam značka, tvrdil

Řidič zaparkoval na heliportu pardubické nemocnice.

Asi nejhorší možné místo k parkování zvolil při návštěvě pardubické nemocnice pětačtyřicetiletý řidič fiatu multipla. V...

Sliboval mi za to papoušky, řekla dcerka muže souzeného za znásilnění

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Krajský soud v Pardubicích začal projednávat případ devětatřicetiletého muže, který podle obžaloby rok pohlavně...

Další z rubriky

Řidič zaparkoval na nemocničním heliportu. Nebyla tam značka, tvrdil

Řidič zaparkoval na heliportu pardubické nemocnice.

Asi nejhorší možné místo k parkování zvolil při návštěvě pardubické nemocnice pětačtyřicetiletý řidič fiatu multipla. V...

Sliboval mi za to papoušky, řekla dcerka muže souzeného za znásilnění

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Krajský soud v Pardubicích začal projednávat případ devětatřicetiletého muže, který podle obžaloby rok pohlavně...

Nejlepšími dabéry jsou Bebarová a Novotný, u diváků vítězí Balzerová a Dyk

David Novotný a Tereza Bebarová získali Cenu Františka Filipovského za nejlepší...

Cenu Františka Filipovského pro nejlepší herečku v dabingu si z Přelouče odvezla Tereza Bebarová, a to za roli Enid...

Přivaděče k D35 se Česká Třebová asi nedočká, od plánu couvá ŘSD i kraj

Ilustrační snímek

Snaha České Třebové vyjednat za pět minut dvanáct přímé napojení města na chystanou dálnici D35 narazila. Ředitelství...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz