Zastupitel Pardubic podal trestní oznámení kvůli milionům pro hokejisty

  16:10aktualizováno  16:10
Od pátku se státní zastupitelství v Pardubicích zaobírá tím, jakou formou pomohla radnice hokejovému klubu řešit ekonomické potíže. Podle právníků se zastupitelé dopustili nedovolené podpory soukromé firmě.

Ján Kasič | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Bývalý starosta pardubické Dubiny a zastupitel Pardubic za ČSSD Ján Kasič minulý čtvrtek sepsal na papír body, ve kterých se podle něj město dopustilo nedovolené podpory hokejového klubu, a v pátek dokument zanesl na státní zastupitelství v Pardubicích.

Ti zastupitelé a radní, kteří před týdnem zvedli ruku pro poslání milionů korun do klubu Romana Šmidberského, mohou čekat pozvánku od policie.

"Předpokládám, že státní zastupitelství předá vyšetřování policii, která poté začne konat. Chci, aby smlouva byla zrušena. Nelíbí se mi, že pan Šmidberský bude podnikat za veřejné peníze od daňových poplatníků," uvedl zastupitel Ján Kasič.

Podle názoru hned několika právníků má šanci na úspěch. Politici totiž prý pomocí klubu porušili zákon o veřejné podpoře soukromému subjektu.

Za peníze musí přijít ekvivalentní protiplnění

"Usnesení přijaté na mimořádném jednání zastupitelstva zakládá závažné porušení zákona. Pokud se bude naplňovat, dojde bez pochybností k poskytnutí zakázané veřejné podpory soukromému subjektu z prostředků veřejnoprávní korporace a k porušení unijního práva," uvedl pardubický právník Libor Malý.

Dohoda města a klubu

1. Základní kapitál klubu bude zvýšen o částku pět milionů.

2. Nájemné za halu bude sníženo o částku 4,5 milionu korun ročně.

3. Město uzavře s klubem čtyřletou reklamní smlouvu s ročním plněním ve výši 4 milionů.

4. I v roce 2014 Služby města složí do banky sedm milionů jako garanci za extraligovou licenci.

5. Závazky klubu vůči majiteli haly budou řešeny splátkovými kalendáři na období maximálně 44 měsíců

Další právník Lukáš Kulhánek z advokátní kanceláře Jelínek dokonce politiky varoval už před jejich hlasováním, že mohou narazit na zákon. Ti však nakonec návrh opatření, ve kterém nechybí ani zaplacení reklamy ze strany města na dresech klubu za čtyři miliony ročně, těsně schválili.

"I reklamní plnění, které má být objednáno městem či třetí osobou, může mít charakter veřejné podpory, pokud za finanční plnění poskytnuté městem nebude poskytnuto ekvivalentní protiplnění," uvedl Lukáš Kulhánek.

Primátorka Štěpánka Fraňková usnesení schválila i díky významné pomoci opozičních stran ODS a KSČM.

A právě zástupce modré strany Petr Klimpl má za to, že zákon, alespoň co se týče reklamy, porušen nebude. "Plnění reklamy nebude těžké dokázat. Na dresech, mantinelech či v klubových novinách bude prostě logo města, za což radnice zaplatí. V tom nevidím problém," uvedl Klimpl, který pro návrh také hlasoval.

Sám však přiznává, že Evropská unie zpřísňuje podmínky nalévání veřejných peněz do soukromých firem a že s tím mohou být problémy.

"Je to skutečně čím dál přísnější. Myslím si ale, že cesta reklamy je dovolená. Otevřená dotace do klubu by ovšem neprošla," dodal Petr Klimpl s tím, že podle něj policie celou věc odloží.

Ján Kasič

Kontroverzní zastupitel Pardubic, bývalý starosta pardubické Dubiny, kterému soud potvrdil vinu a dal pokutu 108 tisíc korun. Podmíněný trest odnětí svobody na pět měsíců dostal za to, že se pokusil uplatit reportéry televize Prima, aby nedali do vysílání reportáž o jeho minulosti u komunistické policie SNB. Kasič ve službách SNB proslul  brutálním zásahem v roce 1983, když nechal obušky rozehnat muzikanty na koncertu na Kunětické hoře.

Ti politici, kteří pro návrh ruku zvedli, se oháněli tím, že jim nic jiného nezbývalo. Klub, který ještě loni dokázal pod Zbyňkem Kusým vyhrát titul a navíc vydělat zhruba šest milionů po zdanění, se letos nedostal pod novým manažerem Ondřejem Šebkem do play-off a navíc prodělal 20 milionů.

Ztráta je vyšší než základní jmění

Kumulovaná ztráta klubu je tak vyšší než základní jmění společnosti. To podle zákona znamená, že by klub měl putovat do insolvence. Tomu se ovšem šéfové radnice logicky brání.

"Stáli jsme nad propastí. Hrálo se o další existenci klubu. Něco jsme prostě udělat museli. Na druhou stranu třeba s placením garance za licenci mám také problém," uvedl náměstek primátorky František Brendl, který už na jednání zastupitelstva uvedl, že případná zakázaná podpora je problémem příjemce.

S tím ovšem nesouhlasí další právník Libor Malý, podle kterého je to přesně naopak. "V daném případě se nelze schovat ani za ustanovení upravující podporu de minimis, neboť klub je tzv. 'podnikem v potížích' a takovému se nesmí poskytnout žádná podpora," dodává Malý.

Všechny schválené body jsou však přísně podmíněny. Pokud klub nezačne už letos vydělávat, penězovod od města náhle vyschne. "Pak bychom byli opět na startu, vše je podmíněno ekonomickým zdravím klubu," dodal Brendl.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Parašutisty nikdo neudal. Pardubice mohou být hrdé, říká historik Stehlík

Pietní setkání na bývalém popravišti pardubického Zámečku

Již po jedenácté si pamětníci, jejich rodiny a další lidé připomněli tento týden okolnosti operace Silver A. Na setkání...

Další z rubriky

Lanovka je v pořádku, potvrdil úřad. Na Bukové hoře se opět začne lyžovat

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Provozovateli lyžařského areálu Buková hora se podařilo opravit a zprovoznit lanovou dráhu, na kterou spadl ve čtvrtek...

Okresní nemocnice si dají s investicemi pauzu. Menší špitál má přednost

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Rozhodnutí krajských politiků postavit novou nemocnici následné péče v Moravské Třebové s sebou nese i jednu...

Pardubické politiky čeká klíčová bitva o pozemky pro autobusové nádraží

V prázdném činžáku u pardubického nádraží budou dvěma zbylým partajím dělat...

Pardubičtí zastupitelé mají před sebou první velké rozhodnutí v novém volebním období. Už ve čtvrtek budou hlasovat o...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTOVÝ MANAŽER S AJ - AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz