Kvůli prohnutým stropům nemohli žáci do tříd, někteří hned dostali volno

  15:29aktualizováno  15:29
Dost neobvykle začal školní rok pro některé žáky pardubické Základní školy Studánka. Kvůli špatnému stavu betonových stropů je učitelé místo ve třídách vítali ve školní jídelně a v tělocvičnách. Děti z prvního stupně se učí, jejich starší spolužáci dostali do pátku volno.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Nepříjemnou zprávu škola narychlo zveřejnila na konci minulého týdne na webových stránkách. Podle ředitele žádné nebezpečí dětem ani zaměstnancům školy nehrozí.

„Je to pro všechny šok, že tomu došlo takhle narychlo. Spíše jde ale o preventivní opatření. Omezený provoz je vždy lepší, než kdyby došlo k nějakému průšvihu. Opatrnost je na místě,“ uklidňoval ředitel pardubické Základní školy Studánka Filip Patlevič.

Doplnil, že uzavřené první patro ovlivní výuku žáků na druhém stupni. V přízemí školy nikomu nic nehrozí, proto zde bude výuka prvních až čtvrtých tříd normálně pokračovat.

Na špatný stav stropních konstrukcí v prvním patře přišli stavaři, kteří od května modernizují odborné učebny.

„Po obnažení vrchní vrstvy betonu zjistili, že není dostatečně silná. Navíc jim přišlo, že monolitická deska je mírně prohnutá. Pak se kontrolovaly i ostatní pavilony. Čekáme na statika, který stav konstrukcí zhodnotí. Podle předběžného stanoviska bychom neměli zatěžovat stropy v prvním patře, proto děti nesmějí do tříd ve druhém patře. V odborných učebnách už stropní konstrukce podepírají traverzy. Stejně se bude zřejmě postupovat i v dalších učebnách. Na řadu přijdou možná i zatěžkávací zkoušky,“ popsal aktuální situaci ředitel Patlevič.

Ještě není jasné, jak dlouho budou děti bez tříd

Více podrobností o stavu všech pavilonů školy bude mít její vedení ve středu, kdy bude známé oficiální stanovisko statika.

Vzhledem k tomu, že na stropech se dosud žádné praskliny neobjevovaly a s monolitickou železobetonovou stavbou z roku 1963 žádné problémy nebyly, se dá očekávat, že stropy jsou v tomto stavu pravděpodobně od svého vzniku.

Jak dlouho se však děti nebudou moci učit ve svých třídách, není v tuto chvíli jasné. Ředitel školy Filip Patlevič odhaduje, že v provizorním stavu škola pojede minimálně rok. Výpadek několika učeben bude mít dopad hlavně na druhý stupeň.

Už teď je jasné, že po dohodě se zřizovatelem, kterým je pardubický magistrát, budou muset žáci navštěvovat Základní školu Dubina. „V pátek jsme tuto možnost konzultovali s paní ředitelkou, která by nám dvanáct tříd případně uvolnila. Od příštího týdne tam bude v případě potřeby probíhat běžná výuka s učiteli ze ZŠ Studánka,“ řekl Filip Patlevič.

Děti z druhého stupně zahájí školní rok ředitelským volnem

Náměstkyně primátora Helena Dvořáčková zodpovědná za územní plánování k vyřešení nenadálé situace dodala, že se nabízí dvě varianty.

„Na základě rozhodnutí statika mohou být stropy dočasně podepřeny konstrukcí a v jednotlivých pavilonech postupně opraveny během příštích letních prázdnin. Pokud by statik konstatoval havarijní stav, musela by výuka probíhat v náhradních prostorách a rekonstrukce stropů by musela být zahájena neprodleně,“ sdělila Dvořáčková.

Vedení školy přijalo taková opatření, aby omezení provozu dolehlo na děti a jejich rodiče v tomto týdnu co možná nejméně. Pro žáky druhého stupně škola od 4. do 7. září vyhlásila ředitelské volno. Pokud rodiče budou potřebovat zajistit dohled nad těmito dětmi, škola pro ně zajistí náhradní program.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

ZVOLNĚNÍ: Když se bortí hokejová tradice. A kde sídlí „umělé kluby“?

Pardubický brankář Ondřej Kacetl likviduje šanci Pavola Skalického z Mladé...

Alkoholové a kokainové jízdy členů trenérského týmu utnuté policií, hlavní kouč s notně pošramocenou minulostí,...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Skončil i u reprezentace. Svoboda pyká za bouračku pod vlivem alkoholu

Gólman Svoboda boural opilý.

O další hokejový džob během pár dní přišel někdejší vynikající brankář Adam Svoboda. Po konci v extraligových...

Další z rubriky

VIDEO: Hasiči ukázali, jak tahali vrtulníkem desítky lyžařů z lanovky

Záchrana uvězněných lyžařů z Bukové hory

Hasiči zveřejnili záběry ze záchrany sedmi desítek lyžařů z lanovky ve skiareálu Buková Hora, na kterou minulý čtvrtek...

Hejtman Netolický se za „gaunera“ omlouvat nemusí, rozhodl odvolací soud

Martin Netolický

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický by si v budoucnu měl dávat větší pozor na to, co říká, a nepoužívat...

Město stálo na místě, změním to, říká starosta Moravské Třebové

Starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop.

Nový starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop ze sdružení Srdcem Třebováci má dlouhé vlasy, je mu čtyřicet let a občas ho...

Najdete na iDNES.cz