VIDEO: Výstava ukáže zabalený most nebo muzeum z pardubické Prokopky

  13:30aktualizováno  13:30
Most obalený jako kokon, otevřený areál Prokopky s originální noční čajovnou nebo molo na počest filosofa Thaleta na Chrudimce.To jsou některé z uměleckých počinů, které jsou nyní k vidění po Pardubicích.

Výstava se jmenuje PrázdnoXNaplnění. Není to však jen výstava v interiéru na Příhrádku, expanduje do širšího prostoru.

Fotogalerie

„Protože je léto, přišlo nám trefné, aby lidi vystoupili nejen z galerie, ale i ze svých domů a začali zkoumat okolní prostor trochu jinak. Uměleckým způsobem se snažíme upozornit na zajímavá místa ve veřejném prostoru v architektuře města,“ říká kurátorka výstavy Šárka Zahálková.

Ta si spolu s umělci vytipovala prázdná místa po Pardubicích, která v sobě mají potenciál být umělecky uchopena. O vyzdvižení těchto míst usiluje celkem 11 umělců, kteří do veřejného prostoru umístí svá díla. Ta vzniknou kolem řeky Chrudimky, v prostoru bývalé plovárny Na Vinici. Dalším styčným bodem bude areál bývalé Prokopky, dnes brownfieldu, který je skrytý za vysokým plotem.

„Je naplněn divočinou, ale na první pohled je prázdný. Říkali jsme si, co to prázdno vlastně znamená, když je plné nejrůznějších vzpomínek a odkazů, ale i budoucnosti, co toto místo čeká,“ přibližuje Zahálková.

Obě místa propojí městská galerie na Příhrádku, kde bude část nazvaná Prázdno. „Každá galerie je prázdná, než se naplní, my jsme to prázdno chtěli zhmotnit. Tady nikdy galerie nebyla, jsou tu klenby, pozvali jsme sem architekty, kteří nám pomohli vybudovat prázdné vyčištěné galerie,“ řekl kurátor výstavy Ondřej Teplý.

Chtějí ukázat, že výstava o architektuře se dá dělat i jinak než vystavět plány a modely, ale představit abstraktnější umění. „Člověk třeba cítí pocit prázdnoty a při bližším zkoumání zjistí, že Prokopka není prázdná, ale naplněná spoustou věcí,“ říká Zahálková.

Prázdné místo? Je to jen pocit, říkají umělci

Právě z bývalého průmyslového areálu, kde by mělo vzniknout nové sídlo ČSOB pojišťovny, čerpala pro své dílo podněty Marta Fišerová Cwiklinski, která do Prokopky docházela a sbírala zde předměty, ale i rostliny. Její instalace je jakýmsi kabinetem kuriozit.

„U lidí tak chceme vzbudit námět na přemýšlení, jestli pocit prázdnoty není spíše jen pocit. Prázdno můžete pociťovat i ve velkoměstě plném lidí,“ řekla Zahálková.

Artur Magrot zase převlékl most, který znají Pardubáci jako „Zeleňák“ do bílého zámotku kokonu. „Autor si vybral k zakuklení vojenskou maskovací síť, ale nikoli zelenou, jak by se dalo očekávat, ale bílou. Most se stane viditelnějším a dopadající světlo bude s bílou barvou barevně pracovat,“ říká kurátorka.

Richard Loskot zase představí projekt, který bude viditelný jen v noci. Půjde o světelnou vycházku, která půjde od Mlýnů až k Zeleňáku a návštěvníci s mapkou pomocí čelovky budou moci vidět obrazce, které přes den vidět nebudou.

Propojení Prokopky, galerie na Příhrádku naznačovala i nakreslená bílá čára, která ale musela být z nařízení odboru dopravy odstraněna. Povolení k akci vydala radnice městského obvodu Pardubice I. Podle úředníků například čáry neměly být širší než 10 centimetrů, neměly být zaměnitelné s vodorovným dopravním značením a barva měla být na bázi křídy, kterou lze lehce smýt.

„Realizátoři však tyto podmínky nedodrželi, a proto je ve středu odbor dopravy magistrátu vyzval k okamžitému odstranění kreseb. Požadoval také, aby do doby, než se tak stane, ukončili další činnost. V případě neodstranění výše zmíněných čar, které jsou zaměnitelné s vodorovným dopravním značením, bude magistrát nucen nechat odstranit kresby a náklady pak organizátorům bude fakturovat,“ uvedl mluvčí magistrátu města Pardubice Radim Jelínek.

Doprovodným programem akce pak budou například filmové projekce dokumentů o umění moderní doby nebo workshopy.

Nejčtenější

Stavba D35 zničí silnice v okolí, cena oprav se odhaduje na dvě miliardy

Začátek stavby další etapy dálnice D35 z Časů do Ostrova

Chystaná stavba dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem do Ostrova bude znamenat obrovskou zátěž pro silnice i pro...

POHLED: Pár kliků na Twitteru a (ne)hrajete za Pardubice extraligu?

Generální manažer HC Dynamo Pardubice Martin Sýkora.

Ještě před pár lety by taková anketa snad nikoho nenapadla. Současná společnost žijící v zajetí sociálních sítí ovšem...

Na příjezdu do Pardubického kraje vítají řidiče hrboly a propadlé krajnice

Velký rozdíl v kvalitě silnic je patrný na silnici II/298 mezi Býští a...

Že právě přijeli do Pardubického kraje, poznají řidič na silnicích II. třídy okamžitě. Za cedulí na ně čeká v drtivé...

Druhá liga: Dukla přehrála Brno, Jihlava klopýtla a vedou Pardubice

Momentka ze zápasu Jihlava - Dukla.

Fotbalisté Dukly Praha zvítězili ve šlágru 5. kola druhé ligy nad Brnem 2:1. Jediný sestupující z minulé sezony...

Muž stanoval v kukuřičném poli, proud bral z lampy veřejného osvětlení

Stanoviště v kukuřičném poli s načerno nainstalovanou přípojkou.

Komfortní obydlí i s elektřinou si v kukuřičném poli u Pardubic zřídil muž bez domova. Hlídka strážníků si podezřelého...

Další z rubriky

Po pádu sochy, která zabila dítě, Svitavy zrušily letošní setkání řezbářů

Již ukotvené a nainstalované sochy z minulých ročníků.

Jubilejní desátý ročník setkání řezbářů se letos ve Svitavách neuskuteční. Muzeum a město akci zrušily kvůli loňské...

Polička čeká na nové investory, vysoké napětí po letech konečně dorazilo

Vysokonapěťové vedení z Hlinska je v Poličce svedeno do nové rozvodny za 200...

Jedna z hlavních bariér rozvoje na Poličsku padla. V regionu, ve kterém žije více než 30 tisíc lidí, energetici novým...

Hulvát schválně rozdělal oheň, aby sousedce vyudil právě vyprané prádlo

Mužem založený oheň rychle podnítila neznámá látka.

Zdánlivě banální sousedský spor museli ve středu řešit strážníci v Pardubicích. Jablkem sváru bylo právě vyprané prádlo...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz