VIDEO: Výstava ukáže zabalený most nebo muzeum z pardubické Prokopky

  13:30aktualizováno  13:30
Most obalený jako kokon, otevřený areál Prokopky s originální noční čajovnou nebo molo na počest filosofa Thaleta na Chrudimce.To jsou některé z uměleckých počinů, které jsou nyní k vidění po Pardubicích.

Výstava se jmenuje PrázdnoXNaplnění. Není to však jen výstava v interiéru na Příhrádku, expanduje do širšího prostoru.

Fotogalerie

„Protože je léto, přišlo nám trefné, aby lidi vystoupili nejen z galerie, ale i ze svých domů a začali zkoumat okolní prostor trochu jinak. Uměleckým způsobem se snažíme upozornit na zajímavá místa ve veřejném prostoru v architektuře města,“ říká kurátorka výstavy Šárka Zahálková.

Ta si spolu s umělci vytipovala prázdná místa po Pardubicích, která v sobě mají potenciál být umělecky uchopena. O vyzdvižení těchto míst usiluje celkem 11 umělců, kteří do veřejného prostoru umístí svá díla. Ta vzniknou kolem řeky Chrudimky, v prostoru bývalé plovárny Na Vinici. Dalším styčným bodem bude areál bývalé Prokopky, dnes brownfieldu, který je skrytý za vysokým plotem.

„Je naplněn divočinou, ale na první pohled je prázdný. Říkali jsme si, co to prázdno vlastně znamená, když je plné nejrůznějších vzpomínek a odkazů, ale i budoucnosti, co toto místo čeká,“ přibližuje Zahálková.

Obě místa propojí městská galerie na Příhrádku, kde bude část nazvaná Prázdno. „Každá galerie je prázdná, než se naplní, my jsme to prázdno chtěli zhmotnit. Tady nikdy galerie nebyla, jsou tu klenby, pozvali jsme sem architekty, kteří nám pomohli vybudovat prázdné vyčištěné galerie,“ řekl kurátor výstavy Ondřej Teplý.

Chtějí ukázat, že výstava o architektuře se dá dělat i jinak než vystavět plány a modely, ale představit abstraktnější umění. „Člověk třeba cítí pocit prázdnoty a při bližším zkoumání zjistí, že Prokopka není prázdná, ale naplněná spoustou věcí,“ říká Zahálková.

Prázdné místo? Je to jen pocit, říkají umělci

Právě z bývalého průmyslového areálu, kde by mělo vzniknout nové sídlo ČSOB pojišťovny, čerpala pro své dílo podněty Marta Fišerová Cwiklinski, která do Prokopky docházela a sbírala zde předměty, ale i rostliny. Její instalace je jakýmsi kabinetem kuriozit.

„U lidí tak chceme vzbudit námět na přemýšlení, jestli pocit prázdnoty není spíše jen pocit. Prázdno můžete pociťovat i ve velkoměstě plném lidí,“ řekla Zahálková.

Artur Magrot zase převlékl most, který znají Pardubáci jako „Zeleňák“ do bílého zámotku kokonu. „Autor si vybral k zakuklení vojenskou maskovací síť, ale nikoli zelenou, jak by se dalo očekávat, ale bílou. Most se stane viditelnějším a dopadající světlo bude s bílou barvou barevně pracovat,“ říká kurátorka.

Richard Loskot zase představí projekt, který bude viditelný jen v noci. Půjde o světelnou vycházku, která půjde od Mlýnů až k Zeleňáku a návštěvníci s mapkou pomocí čelovky budou moci vidět obrazce, které přes den vidět nebudou.

Propojení Prokopky, galerie na Příhrádku naznačovala i nakreslená bílá čára, která ale musela být z nařízení odboru dopravy odstraněna. Povolení k akci vydala radnice městského obvodu Pardubice I. Podle úředníků například čáry neměly být širší než 10 centimetrů, neměly být zaměnitelné s vodorovným dopravním značením a barva měla být na bázi křídy, kterou lze lehce smýt.

„Realizátoři však tyto podmínky nedodrželi, a proto je ve středu odbor dopravy magistrátu vyzval k okamžitému odstranění kreseb. Požadoval také, aby do doby, než se tak stane, ukončili další činnost. V případě neodstranění výše zmíněných čar, které jsou zaměnitelné s vodorovným dopravním značením, bude magistrát nucen nechat odstranit kresby a náklady pak organizátorům bude fakturovat,“ uvedl mluvčí magistrátu města Pardubice Radim Jelínek.

Doprovodným programem akce pak budou například filmové projekce dokumentů o umění moderní doby nebo workshopy.

Nejčtenější

Kometa srazila Spartu, v derby slaví Hradec. Kladno má první bod

Sparťanský brankář Jakub Sedláček (uprostřed) kapituluje v utkání s Kometou...

Karlovy Vary ve 4. kole Tipsport extraligy poprvé prohrály - v Olomouci 2:3 - a na prvním místě tabulky je vystřídal...

Pardubická hokejová bída. Začalo to v roce 1995, tvrdí Pospíšil

Atmosféra v Pardubicích na barážovém utkání s Kladnem.

Bída už měla být pryč. Po baráži a těsně odvráceném sestupu z extraligy panoval v Pardubicích optimismus. Jenže...

Nechali krvácejícího chlapce chodit po chodbách, vytýká policie nemocnici

Adam Vyčítal

Kriminalisté se vyjádřili k případu devítiletého Adama Vyčítala z Pardubic, který upadl do kómatu po komplikacích...

Pes bez hlavy, výkaly, zápach. V bytě našli šokovaní strážníci i potkany

Strážníci museli v bytě odchytit dva vystresované psy.

Obraz hrůzy se tento týden naskytl strážníkům v Pardubicích, kteří hasičům a policistům asistovali při otevření bytu, z...

Řidič zaparkoval na nemocničním heliportu. Nebyla tam značka, tvrdil

Řidič zaparkoval na heliportu pardubické nemocnice.

Asi nejhorší možné místo k parkování zvolil při návštěvě pardubické nemocnice pětačtyřicetiletý řidič fiatu multipla. V...

Další z rubriky

Vlaky na koridoru naberou zpoždění, u Pardubic se jezdí po jedné koleji

Nová jednotka InterPanter při průjezdu místem, kde je podloží koridoru...

Až dvacet minut zpoždění mohou do 2. října na hlavní trati mezi Pardubicemi a Přeloučí nabírat některé vlaky kvůli...

Sliboval mi za to papoušky, řekla dcerka muže souzeného za znásilnění

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Krajský soud v Pardubicích začal projednávat případ devětatřicetiletého muže, který podle obžaloby rok pohlavně...

Vysokorychlostní vážení kamionů je na spadnutí, kraj vytipoval 16 míst

Řidiči to ani nemusí zaregistrovat, že na kraji Velkého Meziříčí přejeli přes...

Ředitelství silnic a dálnic už dlouho plánuje zavést v Pardubickém kraji vysokorychlostní vážení kamionů. Krajští...

Pardubice vybírají firmu pro MHD tři roky, neúspěšná se stále odvolává

Celkem 18 nízkopodlažních plně klimatizovaných trolejbusů vyjede na všechny...

Šlendrián, byrokracie, neschopnost. Pardubičtí politici se rozčilují, že stát jim už tři roky znemožňuje vybrat firmu,...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz