Dětské hřiště v centru Pardubic nahradí byty a parkoviště

  13:00aktualizováno  13:00
Jeden z nejčastějších cílů rodin s malými dětmi v centru Pardubic zmizel. Dětské hřiště s lanovkou za hospodou Myslivna, které těsně sousedilo s restaurační zahrádkou, nahradilo bahno a ocelový plot. Hřiště i se zahrádkou má ustoupit činžovnímu domu s 25 byty a parkovištěm.

Místo dětského hřiště u restaurace Myslivna je parkoviště. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Stavební firma Stakvo si na bývalém hřišti udělala dočasné parkoviště při opravě objektu. Ovšem dětmi hojně využívaná lanovka, houpačky, prolézačky a písek se nevrátí, ani po dokončení rekonstrukce Myslivny. Na místě má vyrůst bytový dům s obchody a parkoviště.

Vadí vám, že zmizelo hřiště?

Souhlasíte, aby místo něj vyrostl činžovní dům? Napište svůj názor do diskuse pod tímto článkem.

"Už mám za sebou jednání s projektantem, který zastupuje firmu, jíž patří zmíněný pozemek. Mají představu, že tam postaví dům se zhruba 25 byty a obchody v suterénu. K tomu má vzniknout parkování pro 35 aut. Moc se mi celý nápad nelíbí. Hřiště i zahrádka, která má ustoupit stavbě také, budou lidem chybět," uvedl starosta prvního obvodu Jaroslav Menšík.

Jeho obavy jsou na místě. Hřiště a přilehlá restaurační zahrádka byly hlavně během slunečných dní beznadějně zaplněné. Rodiče malých dětí si na ní užívali výjimečné chvilky klidu u sklenice piva nebo šálku kávy.

"Zrušení hřiště je pro mě špatnou zprávou. Bylo to jedno z mála míst, kde se dalo v létě sednout na zahrádku a děti vypustit na hřiště. Mohla jsem v klidu sedět a měla jsem je pod dohledem. Další podobné místo je snad jen u restaurace Rybárna u Maťáku," uvedla Lenka Stejskalová, která bydlí v centru Pardubic se dvěma malými dětmi.

Náměstek primátorky: Odpor lidí z okolí se dá očekávat

Přímo na sídlišti Karlovina bydlí i náměstek pardubické primátorky Jiří Rozinek. I on hřiště rád navštěvoval s ratolestí a nebyl zdaleka sám.

Co se změní za restaurací Myslivna

Dětské hřiště, na kterém byla i unikátní lanovka, je už pryč. Časem má zmizet i restaurační zahrádka. Místo hřiště zatím parkují auta firmy Stakvo a jejich dělníků, kteří opravují objekt Myslivny. Později má v této části sídliště Karlovina vyrůst činžovní dům se zhruba 25 byty, obchody a parkováním v suterénu. Další místa (celkem 35) pak mají být u kuželny a hospody. Projekt zatím nemá povolení.

Už jen samotná demontáž hřiště mezi jeho sousedy prý vyvolala velkou pozornost spojenou s nevolí. Podle něj se dají čekat i protesty ze strany veřejnosti.

"Už se mě na to dost lidí ptalo, co se tam děje. Logicky to v lidech vyvolává odpor. Byli na to hřiště i zahrádku zvyklí. Teď když se dozvědí, že se tam má stavět, mám pocit, že může dojít i na nějaké petice či něco podobného. Rozhodně to žádné nadšení nevyvolá," uvedl náměstek Rozinek.

Lidem totiž nebude vadit jen další likvidace zeleně v centru města spojená s demolicí hřiště a zahrádky, ale také obava o možnost zaparkování svého vozu.

Už nyní je hlavně večer na Karlovině kumšt odstavit auto v aspoň rozumné vzdálenosti od bydliště. Po dostavbě domu se vše nejspíš ještě zhorší.

"Z toho mám docela obavu. Investor sice myslí na parkování v suterénu a také podél kuželny a Myslivny, ale dostatečný počet míst těžko vznikne. Už jsem projektantovi také navrhl, aby přišel s nějakým řešením parkování v lokalitě," uvedl starosta Menšík.

Na stavbu domu zatím nejsou vydaná žádná povolení

Nutno poznamenat, že soukromý investor zatím nemá žádná potřebná povolení a celý proces se teprve rozjíždí. Vyřešení parkování může být jedním z bodů, který jejich vydání bude komplikovat.

"Podle norem by na každý byt měla vzniknout dvě parkovací místa. To zatím v plánech není," uvedl Menšík, kterého trápí i současný vzhled bývalého hřiště.

Z jeho trosek i z okolní louky, na které je několik vzrostlých stromů, si totiž dělníci opravující Myslivnu už několik měsíců dělají parkoviště. Výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat.

Místo trávníku je na místě oraniště, ze kterého auta vozí bahno na chodníky i do Hronovické ulice. Navíc se možnosti zastavit auta zadarmo v centru města chytli i další řidiči, kteří na trávníku nemají co dělat.

"Trávník je soukromým pozemkem, takže těžko něco zmůžeme. Ten stav byl ale skutečně hodně tristní. Požádali jsme proto alespoň firmu, aby tam dala provizorní plot. Lidé si tam totiž začali jezdit, jak se jim zachtělo. Navíc si obyvatelé okolních domů začali stěžovat na nepořádek a bahno na chodnících," poznamenal starosta prvního městského obvodu Menšík.

Podle něj ale alespoň existuje šance, že hřiště se do lokality jednou vrátí. "Mohlo by být na druhé straně chodníku, kde je také volný trávník," dodal Menšík. Poznamenal, že není jasné, jestli třeba ještě letos přes léto zahrádka fungovat bude. Dá se totiž čekat, že firma nezíská územní a stavební povolení za pár týdnů.

Nejčtenější

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Hejtman svolal zaměstnance do jídelny a vyptával se na ředitelku

Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad...

Kvůli stížnostem zaměstnanců Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí na ředitelku Michaelu Tomanovou, manželku...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Čeští basketbalisté zdolali Bosnu, ještě mohou vyhrát skupinu

Vít Krejčí (25) z českého výběru se dere k bosenskému koši kolem Obrada Tomiče...

Čeští basketbalisté se rozloučili s domácím prostředím v úspěšné kvalifikaci o mistrovství světa výhrou nad Bosnou a...

Čelní střet dvou aut v Pardubicích nepřežil třiadvacetiletý spolujezdec

Dopravní nehoda na silnici I/37 u Pardubic skončila tragicky.

Tragicky skončila čtvrteční dopravní nehoda na silnici I/37 v Pardubicích. Čelní střet dvou osobních aut nepřežil...

Další z rubriky

Mladík dostal za rvačku v baru čtyři roky, opilý bil lidi opakovaně

Jaroslav Švejda se svou obhájkyní.

Krajský soud v Pardubicích poslal na čtyři roky do věznice s ostrahou jednadvacetiletého Jaroslava Švejdu, který v...

Hejtman svolal zaměstnance do jídelny a vyptával se na ředitelku

Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad...

Kvůli stížnostem zaměstnanců Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí na ředitelku Michaelu Tomanovou, manželku...

Chvaletická elektrárna chce výjimku na škodliviny, hlasuje se ve čtvrtek

Elektrárna Chvaletice

Firma miliardáře Pavla Tykače Sev.en EC požádala pardubický krajský úřad o výjimky, aby po roce 2020 mohla vypouštět...

Advantage Consulting, s.r.o.
STROJNÍ ZÁMEČNÍK

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz