Zamilovaného Shakespeara pohltí láska i na jevišti Východočeského divadla

  7:53aktualizováno  7:53
Co dělat, když má autor napsat na zakázku text, a přitom nemá žádný nápad ani inspiraci? S tímto problémem poradí již v sobotu v 19 hodin inscenace Zamilovaný Shakespeare, kterou Východočeské divadlo uvede jako svou první premiéru 109. sezony.

Zamilovaný Shakespeare. Divadelní adaptace stejnojmenného filmu se Východočeské divadlo Pardubice ujme na podzim. | foto: archiv MF DNES

„Vznik dramaturgických počinů bývá někdy komplikovaný, ale někdy i naprosto banální, kdy stačí vidět úžasné představení. A to se mi stalo. Za titulem Zamilovaný Shakespeare jsem jela kvůli Festivalu smíchu nejprve do Divadla F. X. Šaldy Liberec, pak do ostravského Národního divadla moravskoslezského a nakonec do Městského divadla Brno,“ uvedla dramaturgyně Jana Uherová s tím, že na všech místech viděla hlediště plné nadšených lidí, kteří měli radost z toho, co vidí, a svým hercům fandili. A hlavně si uvědomila, o jak krásný text jde.

„Proč tedy nedopřát všem našim divákům šanci tento titul vidět, zvlášť když máme vhodné herce na hlavní postavy?“ vysvětluje jednoduchou volbu novinky v repertoáru Jana Uherová.

Příběh o nejslavnějším dramatikovi všech dob, který napsali Marc Norman a Tom Stoppard, je známý zejména z filmu z roku 1998. Na jeviště se jeho divadelní adaptace dostala až v roce 2014 - v londýnském Noël Coward Theatre.

Vypráví o Williamu Shakespearovi, který se zasekl při psaní hry na objednávku. Z tvůrčí krize ho ale probere nečekaná láska k lady Viole a navzdory všem problémům vzniká nesmrtelná tragédie Romeo a Julie.

„Viola je nejen půvabná, ale i kurážná - její nadšení pro divadlo ji přiměje ucházet se o roli Romea a zkoušet ji v mužském přestrojení, a to v době, kdy všechny ženské postavy hrávali výhradně muži. Láska Violy a Williama však netrvá dlouho, ji čeká domluvený sňatek s nemilovaným mužem a jeho další práce, psaní a hraní,“ naznačuje Uherová. 

Ačkoli je děj filmu, respektive divadelní adaptace z velké části smyšlený, objeví se v něm řada reálných historických postav a jejich osudů, jako byli vedle Shakespeara třeba dramatikové Marlowe a Webster, herec Ned Alleyn, divadelní podnikatel Philip Henslowe či dokonce královna Alžběta I.

Jde o milostný a zároveň radostný příběh, říká režisér scény

„Je tam všechno - láska, šermířské souboje, humor, trocha sentimentu a dojetí, muži v ženských rolích a také pes,“ vypočítává Jana Uherová.

Inscenaci nastudoval kmenový režisér pardubické scény Petr Novotný. „Je to hra, která má mnoho vrstev, je nesmírně anglicky chytrá, přináší situace, u nichž se divák královsky baví. Kromě jiných zobrazuje téma, které je pro mě asi nejpodstatnější. A tím je žena v mužském světě,“ řekl Petr Novotný, jenž tento motiv v současné době vnímá jako velmi živý.

„Viola je děvče, které se rozhodne, že překročí svůj vlastní stín, do kterého ji usadila společnost, a vkročí do jiného světa. Tímto krokem se osvobodí a uvědomí si o sobě mnoho dalších věcí. Fandit jí budou hlavně divačky, které si při pohledu na ni promítnou vlastní zkušenosti a pocity, které jsou svým způsobem stejné, jaké měly ženy před několika stoletími,“ uvažuje Petr Novotný, jehož na inscenaci navíc fascinovalo téma love story.

„Je to vyprávění milostného příběhu a je to taková sranda a zároveň je to tak dojímavé, že i mě, starého chlapa, začne bavit,“ přiznává režisér Novotný.

Hlavní role Williama a Violy ztvární Josef Láska a Jana Ondrušková. Vedle nich příběh oživí téměř celý herecký soubor divadla, například Josef Pejchal, Jindra Janoušková, Jiří Kalužný, Martin Mejzlík, Dáša Novotná, Petr Borovec, Veronika Malá a řada dalších herců i hostujících externistů.

Inscenace bude výjimečná rekordním množstvím dobových kostýmů, které navrhl výtvarník Roman Šolc.

Sobotní premiéře bude ve foyer předcházet vernisáž výstavy obrazů Miloše Chromka.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Parašutisty nikdo neudal. Pardubice mohou být hrdé, říká historik Stehlík

Pietní setkání na bývalém popravišti pardubického Zámečku

Již po jedenácté si pamětníci, jejich rodiny a další lidé připomněli tento týden okolnosti operace Silver A. Na setkání...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Další z rubriky

VIDEO: Výtržníci pomazali auto strážníků výkaly, natočila je kamera

Auto putovalo do myčky.

Nechutný pozdrav poslali na Silvestra dva výtržníci městským policistům v Heřmanově Městci na Chrudimsku. Poslední den...

Hejtman Netolický se za „gaunera“ omlouvat nemusí, rozhodl odvolací soud

Martin Netolický

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický by si v budoucnu měl dávat větší pozor na to, co říká, a nepoužívat...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Najdete na iDNES.cz