Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice...

Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice František Liška na archivním snímku | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Propuštěný primář gynekologie má dostat miliony. A chce se vrátit zpět

  • 31
Chrudimská nemocnice prohrála první fázi sporu s bývalým primářem gynekologie Františkem Liškou. Ten byl v březnu roku 2010 kvůli vzpouře podřízených propuštěn. Okresní soud v Chrudimi zatím nepravomocně rozhodl, že neprávem.

Buď on, nebo my!

Všichni lékaři a dvaadvacet zdravotních sester na gynekologicko-porodnickém oddělení Chrudimské nemocnice v roce 2010 hrozilo odchodem, pokud nebude odvolán primář František Liška. Důvody odmítali říct. Vedení nemocnice jim vyhovělo a tehdejší ředitel Tomáš Vondráček předal Liškovi výpověď.

Teď se ukazuje, že tato výpověď může přijít nemocnici hodně draho.

Okresní soud v Chrudimi 19. září rozhodl, že výpověď podaná 31. března 2010 byla neplatná. Pokud by byl rozsudek pravomocný, Liška de facto zůstal primářem a bude mít nárok na ušlou mzdu ve výši průměrného výdělku.

Nemocnici by to podle informací MF DNES přišlo na částku, která se blíží k deseti milionům. Nemocnice se ovšem může proti rozhodnutí soudu odvolat.

Porodník František Liška rozsudek bere jako velkou satisfakci.

"Trvalo to hrozně dlouho, záměrně jednání soudu prodlužovali. Je to samozřejmě pro mne zadostiučinění, byla to sviňárna a obrovský podraz od nového ředitele a mého zástupce," řekl Liška.

Podle svých slov čeká, až dostane rozsudek písemně. "Pak vedení nemocnice vyzvu, aby mi sdělili termín, kdy nastupuju. Nikdy jsem nepřestal být primářem, budu pokračovat v práci, já jsem to oddělení vybudoval. Je mi 64 let, ještě mne čeká deset patnáct let práce," uvedl Liška, který po odchodu z Chrudimi pracuje v kolínské nemocnici.

Nemocnice: Čekáme na písemný rozsudek

Vedení nemocnice nechce rozsudek komentovat. "Rozsudek nenabyl právní moci, nebyl doručen v písemné podobě. Do doručení rozsudku v této záležitosti nemohu dát svoje stanovisko," uvedl ředitel Chrudimské nemocnice Vladimír Ninger.

Ve sporu jde o překvapivě velkou sumu. Sám bývalý primář odhaduje, že nemocnice zaplatí přes devět milionů korun, třetina z toho půjde podle něj na pojištění a na zaplacení nákladů na vedení sporu.

"Pro mne osobně to bude 41 platů, tedy přes 6 milionů korun hrubého, čistého kolem čtyř milionů," uvedl.

Z těchto čísel vyplývá, že Liška jako primář měl na poměry okresní nemocnice velmi nadstandardní příjmy.

"Bylo to 130 tisíc korun měsíčně, přičemž základní plat byl padesát tisíc a za služby jsem měl 80 tisíc. Mladí lékaři nechtěli moc sloužit, a tak jsem musel já. Měl jsem dvanáct služeb do měsíce, vycházelo mi to pak na 2,2 úvazku," uvedl Liška.

Sestřičky jednaly proti své vůli, lékaři mohou jít

Liška už podle svých slov zaregistroval názory, že by bylo nemravné si miliony ponechat, když má chrudimská nemocnice finanční problémy.

"Pokud tu existuje rozsudek soudu, pokud se něco děje podle zákona, není to nemravné. Nemravné a nezákonné bylo rozhodnutí členů tehdejšího představenstva. A ti za svá rozhodnutí ručí majetkem," uvedl Liška.

Chrudimská nemocnice se proti rozhodnutí soudu může odvolat, nicméně existuje riziko, že spor opět prohraje a bude pak muset bývalému primáři zaplatit ještě vyšší sumu.

Na druhou stranu jeho návrat zpět mezi lékaře a zdravotní sestry, kteří jej vyhnali, by mohl způsobit mírně řečeno komplikace. Porodník František Liška si to ovšem nepřipouští.

"Celá věc byla vyvolaná uměle, jedna sestřička zbuntovala dvacet sester, že musejí podepsat kolektivní výpověď. Jestliže někteří lékaři říkali, že se mnou nemohou pracovat, mohou jít. Ale sestřičky do toho byly zataženy proti své vůli," uvedl Liška.