Vzít, či nevzít statisíce od elektrárny? Primátor za ODS by bral

  10:56aktualizováno  10:56
Kandidáti na pardubického primátora už by měli mít vyřešenou otázku, kterou řada obyvatel města považuje za morální dilema. Brát, nebo se vzdát statisíců korun ročně za členství ve vedení Elektráren Opatovice? Alexandr Krejčíř z ODS by si je nechal, ostatní tvrdí, že by je odevzdali charitě.

Majitelé Elektráren Opatovice si politiky hýčkají, potřebují dobré vztahy s městy. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Elektrárny už dvanáct let velmi dobře platí primátory Hradce Králové, Pardubic a starostu Chrudimi za práci v představenstvu a dozorčí radě. A to i přesto, že ani jedno město nemá ve firmě podíl. Společnost totiž do všech tří měst dodává teplo.

Odstupující primátor Pardubic Jaroslav Deml z ODS dostal loni na své konto z Opatovic 634 tisíc, což označil za příjemné přilepšení. Tím spíš, že se účastní maximálně pěti zasedání za rok.

Pokud bude jeho nástupcem lídr ODS Alexandr Krejčíř, peníze také neodmítne. "Nevím kolik, nevím za co a nevím, jestli tam usednu. Za každou práci ale patří nějaká odměna," říká kandidát na primátora.

JAK PLATÍ ELEKTRÁRNY

Kolik dostával od Opatovic primátor Pardubic Jaroslav Deml:

2007 ... 243 tisíc

2008 ... 584 tisíc

2009 ... 634 tisíc

Kdo byl nebo je na výplatní listině Elektráren Opatovice: Primátoři Pardubic: Libor Slezák, Jiří Stříteský, Jaroslav Deml
Starostové Chrudimi: Jiří Nový, Ladislav Libý, Jan Čechlovský
Primátoři Hradce Králové: Oldřich Vlasák, Otakar Divíšek

Za co dostávají peníze: Primátor Jaroslav Deml, starosta Chrudimi Jan Čechlovský a primátor Otakar Divíšek pracují s Danielem Křetínským v dozorčí radě a. s. Elektrárny Opatovice.

Jeho soupeř, lídr ČSSD Jindřich Tauber, jde do voleb s tím, že by si peníze z Opatovic nenechal. "Použil bych je na charitu a další bohulibé akce ve prospěch občanů Pardubic," uvedl.

Štěpánka Fraňková ze Sdružení pro Pardubice už nechce vyhlašovat žádné podobné sliby dopředu. "Když jsem všeobecně dopředu deklarovala, že při souběhu veřejných funkcí poslankyně a náměstkyně své poslanecké platy daruji do rozpočtu města, tak jsem se dozvěděla, že jsem tunelovala rozpočet, že asi práci poslankyně nevykonávám dobře," uvedla (více o jejím předchozím počinu čtěte zde).

Držíme ceny při zemi, tvrdí politici

Hradec Králové, Pardubice i Chrudim sice před dvanácti lety prodaly své akcie opatovické elektrárny, ovšem firma si politiky ze všech tří měst ve statutárních orgánech podržela.

Přítomnost zástupců měst tehdejší britští majitelé dříve zdůvodnili zájmem mít dobré vztahy s městy a regionem. A nic na tom loni nezměnil ani nový majitel, skupina J&T.

Politici placení elektrárnami tvrdí, že drží na uzdě cenu tepla a lépe se jim s firmou jedná.

"Úspěchem je především to, že je cena tepla stále na velmi rozumné úrovni," řekl před časem starosta Chrudimi a člen dozorčí rady elektráren Jan Čechlovský.

Ovšem politici po celou dobu čelí kritice, že si peníze nechávají. "Je to velice nestandardní, protože Chrudim ve společnosti nemá majetkový podíl," řekl lídr chrudimských sociálních demokratů Jaroslav Trávníček s tím, že on sám by takové peníze dal na charitu.

VYJÁDŘETE SE!

Co by měli politici udělat s penězi z elektráren? Pište na redpa@mfdnes.cz

Kandidát ODS na chrudimského starostu Martin Pilař MF DNES řekl, že nad svým případným působením v Opatovicích neuvažoval. "O téhle otázce jsem ještě nepřemýšlel. Za práci odměna náleží, otázka je, jak s ní naloží," uvedl.

Jeho soupeř Petr Řezníček, kandidující za SNK Evropští demokraté, si nedovede představit, že by bez vědomí zastupitelů seděl v soukromé firmě a dostával odměny.

"Není to organizace, kde má město nějaký majetkový podíl, ale vždy bych tam byl jako zástupce města. Pokud by taková nabídka přišla, chtěl bych, aby o tom rozhodlo zastupitelstvo. A neměl bych problém ji směřovat na účet města," řekl Řezníček.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Neoprávněný vyhazov primáře přijde nemocnici na 11 milionů

Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice...

František Liška byl sedm let primářem chrudimské porodnice jen na papíře. Pracoval v Kolíně a soudil se s nemocnicí, že...

Další z rubriky

Okresní nemocnice si dají s investicemi pauzu. Menší špitál má přednost

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Rozhodnutí krajských politiků postavit novou nemocnici následné péče v Moravské Třebové s sebou nese i jednu...

VIDEO: Hrozba evakuace v Pardubicích pominula, železo v zemi nebyla puma

Pod zemí pyrotechnici našli náboj a střelu z dvacetimilimetrového...

Lidé z pardubické čtvrti Svítkov se na víkend nebudou muset stěhovat. Pyrotechnici prozkoumali železný předmět objevený...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz