Návrh od ateliéru Med Pavlík architekti patřil mezi dva nejlépe hodnocené. Má tak šanci, aby se nakonec podle něj i stavělo. | foto: Ateliér Med Pavlík architekti

Porota vybrala nejlepší návrhy na stavbu umělecké školy za 220 milionů

  • 3
Porota architektonické soutěže rozhodla o výběru nejvhodnějších návrhů na novou budovu Základní umělecké školy v pardubických Polabinách. Budova má nabídnout prostory pro výuku 1 200 žáků. Začátek stavby však záleží na tom, zda se radním podaří sehnat dotace.

Už je to hodně dávno, co se v Pardubicích postavila nová škola. A tak není divu, že si pardubičtí politici na přípravě stavby nové umělecké školy dávají záležet. Vyhlásili dokonce architektonickou soutěž a porota vybírala nejprve ze 12 žádostí o účast od architektů z České republiky i ze zahraničí.

„Nejvýše porota ocenila práci od dvou architektonických kanceláří Studio Perspektiv a Grido a návrh od ateliéru Med Pavlík architekti. Třetí cenu získala společnost ‚Tři. Čtrnáct architekti‘,“ uvedla mluvčí pardubické radnice Iveta Koubková.

A nabídka byla pestrá. Pokud radní seženou peníze, v Polabinách vyroste reprezentativní stavba. „Výběr nejvhodnějšího návrhu, respektive zpracovatele všech stupňů projektové dokumentace stavby vzejde z navazujícího jednacího řízení bez uveřejnění, které připravujeme na první čtvrtletí příštího roku,“ řekl náměstek primátora zodpovědný za oblast školství Jakub Rychtecký, podle kterého by škola měla vyjít na zhruba 220 milionů korun.

„Město se tak bude snažit hledat dotační podporu na výstavbu nového objektu ZUŠ,“ doplnil politik z ČSSD.

Již od dob vzniku polabinské základní umělecké školy se mluví o její nedostatečné kapacitě a špatnému členění.

„Škola bohužel nikdy neměla jedno společné pracoviště pro všechny obory, a je tak více než 50 let rozeseta po celém sídlišti Polabiny. Tato situace velice komplikuje spolupráci mezi jednotlivými obory i pedagogy a přirozený rozvoj školy. Proto jsme jako škola velmi vděčni zřizovateli městu Pardubice, že spolu s námi vnímá tuto silnou potřebu nové společné budovy ZUŠ Pardubice – Polabiny,“ uvedl ředitel školy Jiří Kabát.

Základní umělecká škola Lonkova v současnosti nedisponuje vlastní budovou. Nejenže má několik odloučených pracovišť, její hlavní sídlo je navíc umístěno v objektu s komerčním nájemným, které musí škola platit.

Radnice se proto rozhodla vybudovat zcela novou základní uměleckou školu na pozemku města v ulici Stavbařů, kde v současné době sídlí Základní škola a Praktická škola Svítání, která se zavázala v návaznosti na rekonstrukci budovy v ulici Klášterní objekt v Polabinách opustit.

„Na demolici stávajícího technicky a dispozičně nevyhovujícího objektu a výstavbě nové budovy se v rámci architektonické soutěže shodli všichni architekti vyjma jednoho, jelikož by to pro město mělo být ekonomicky výhodnější než rekonstrukce. Nový objekt bude vyhovovat parametrům a potřebám základní umělecké školy tak, aby bylo možné sem přesunout odloučená pracoviště,“ řekl Rychtecký.

Nová budova a s ní i budoucí zuška by se měla stát novým přirozeným kulturním a společenským centrem Polabin, nejen školou určenou pouze k výuce.

„Škola by měla být otevřená a přátelská pro rodiny i s malými dětmi, ne uzavřená, plná restrikcí a nutící maminky s malými dětmi čekat na sourozence venku v zimě. Měla by poskytovat komfort a možnost vyučovat i vystupovat s velkými soubory,“ uvedl ředitel Kabát, podle jehož slov všechny tyto atributy oceněné soutěžní návrhy projekčních kanceláří naplňují.

„Věřím, že na základě výsledků architektonické soutěže a z následného jednacího řízení vzejde projekt a následně i stavba funkční základní umělecké školy, která bude odpovídat významu krajského města Pardubic a trendům ve vzdělávání 21. století,“ dodal Rychtecký.