Dílny a laboratoře pro žáky. Mlýny mají konkrétní plán své budoucnosti

  13:59aktualizováno  13:59
Nový majitel Gočárových mlýnů v Pardubicích se s radními shodl na prvním projektu, který by měl památku v budoucích letech vyplnit. Budou se v nich budovat dílny a laboratoře pro základní i střední školy a také veřejnost. Na projekt lze získat peníze z Unie.

Pardubické Automatické mlýny jsou jednou z prvních realizací slavného architekta Josefa Gočára. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Zdá se, že z bývalých mlýnů na břehu Chrudimky další pardubický brownfield nebude. Alespoň to vyplývá z memoranda, které sepsal majitel unikátní stavby architekt Lukáš Smetana a primátor města Martin Charvát. Oba dva se shodli na tom, že by v části historických budov měly být dílny a laboratoře.

„Už máme potvrzené, že na tento projekt lze získat dotace od Evropské unie,“ řekl Smetana, který zároveň přiznává, že zatím netuší, co si počne se zbytkem areálu měřícího deset tisíc metrů čtverečních.

„Na to je stále brzy. Dal jsem si za úkol během prázdnin jezdit po Evropě a studovat, jak lze podobné stavby využít,“ doplnil Smetana.

Jisté ale je, že v Gočárově stavbě nebude tzv. kulturfabrik, jak si část pardubické umělecké veřejnosti slibovala. Podle Smetany by kultura těžko tak velký areál sama zaplnila. Navíc je to obor, který se velmi těžko financuje. „Tímto směrem nepůjdeme. Když přijde krize, je kultura první odvětví, které přijde o peníze,“ uvedl Smetana.

Jasným limitem je totiž při všech úvahách právě financování velmi náročné stavby, která jistě půjde do desítek milionů korun.

„Vzhledem k tomu, že objekt je národní technickou památkou, mohou majitelé uvažovat o využití evropských dotací, které již zachránily mnoho historických budov. Existuje i možnost získat finance ze státního rozpočtu, ministerstvo kultury vypisuje celou řadu dotačních projektů,“ uvedl při nedávné návštěvě Pardubic ministr kultury Daniel Herman.

A právě vzdělání Unie zatím štědře podporuje. Nabízí se tak možnost postavit v mlýnech jakési centrální dílny, které by sloužily všem pardubickým školám. „Ideální by bylo, kdyby do mlýnů chodili žáci všech základních škol a odpoledne je využívali i středoškoláci či veřejnost,“ řekl Charvát.

Radní si od projektu slibují, že pomůže opět rozvíjet technické vzdělání dětí, které se v posledních letech značně zanedbávalo. „Umím si představit, že děti třeba dopoledne rozpracují nějaký projekt v rámci školní výuky a pak se do mlýnů vrátí odpoledne třeba s dědou a celou věc dodělají,“ uvedl primátor.

Při tomto plánu sází i na to, že Pardubice byly a jsou centrem chemického či elektrotechnického průmyslu a řada bývalých pracovníků ráda ratolestem ukáže, čím se celý život zabývali. „Proto budou na místě i chemické a biologické laboratoře,“ dodal Martin Charvát.

Majitel vidí budoucnost ve spolupráci s firmami

Lukáš Smetana pak vidí i možnost spolupráce s pardubickými firmami, které by v mlýnech mohly vychovávat své potenciální pracovníky.

„Celý projekt může prospět tomu, že šikovní lidé nebudou chodit jen do Prahy, ale že si je firmy udrží tady v Pardubicích,“ uvedl Smetana, který se pomalu v areálu zabydluje. „Když mi bývalí majitelé předávali budovy, tak mě přivedli ke skříni, ve které viselo asi 300 klíčů. Je to tady vážně veliké. Jako první jsem musel zastavit dodávky energií, které roky běžely na prázdno a stály poměrně dost peněz,“ dodal Smetana.

Gočár mlýny projektoval pro bratry Egona a Karla Winternitze. Stavěly se v letech 1909 až 1911. Ve 20. letech k nim přibylo nové silo, se starší částí ho pojí přemostění. Některé části objektů zdobí atika připomínající hradní cimbuří. V 60. letech minulého století levé nábřežní křídlo prodloužila čtyřpatrová přístavba.

Svůj účel mlýny přestaly plnit před třemi lety, kdy firma Goodmills ukončila jejich provoz.

Nejčtenější

Šachista si chtěl na památku vyfotit soupeře, partii okamžitě prohrál

Na letošním šachovém festivalu Czech Open se odehraje na osm tisíc šachových

Kuriózní situaci řešil rozhodčí během šachového turnaje na festivalu Czech Open, který se v těchto dnech hraje v...

Piloti během loňské nehody Boeingu v Pardubicích nebyli pečliví

Boeing, který si cestovní kancelář Travel Service pronajala od americké letecké...

Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod uzavřel případ z loňského srpna, kdy na pardubickém letišti vyjel...

V rybníku Buňkov je opět herpes virus, desítky tun ryb míří do kafilerie

Rybáři na Buňkově opět likvidovali ryby zasažené herpes virem. (19. července...

V rybníku Buňkov ve Břehách na Pardubicku se opět objevil pro ryby smrtelný herpes virus. Navíc jej veterináři odhalili...

Hasič odjel na dovolenou do Itálie, první den zachraňoval tonoucí dítě

Miloslav Vašák si užívá dovolenou v Itálii, na úvod zachraňoval topícího se...

Pardubický profesionální hasič Miloslav Vašák odjel na dovolenou do Itálie. Odpočinout si a relaxovat. Hned první den...

Rychlou silnici z Pardubic do Hradce zasypala hlína z nákladního auta

Hlína se vysypala do obou jízdních směrů.

Frekventovanou rychlostní silnici mezi Pardubicemi a Hradcem Králové částečně zablokovala u Opatovic nad Labem hlína z...

Další z rubriky

Dělník kradl železo ze stavby. Netušil, že to bude policejní budova

Zloděj kradl stojky přímo z policejní stavby.

Dvaadvacetiletý muž z Chrudimska kradl od loňského listopadu materiál ze stavby, kde pracoval. U výslechu zjistil, že...

V Pardubicích po prázdninách otevře nová onkologie za sto milionů

V Pardubicích se chystá nová onkologie.

Po prázdninách se bude moci areál pardubické nemocnice pochlubit další novostavbou, která začne sloužit pacientům. Na...

Štafetu festivalu České hrady přebírá Kunětická hora u Pardubic

Rybičky 48 na festivalu České hrady pod Kunětickou horou (24. 7. 2015)

Páteční program patnáctého ročníku festivalu Hrady CZ nabídne koncerty Arakainu a Lucie Bílé, Anny K. či kapely Rybičky...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR AUTOMATIZACE S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz