Choceň si připomíná místní výrobu letadel, nechybějí ani moderní

  10:05aktualizováno  10:05
Přestože některá města v Pardubickém kraji mají svá letiště či bohatou historii létání, jen Choceň proslula výrobou letadel. Karosář Josef Sodomka sice také v sousedním Vysokém Mýtě výrobu létajících strojů zkoušel, soustředil se však především na bezmotorové kluzáky vyráběné v licenci.

Výstavu 100 let československého letectví pořádá Městské muzeum Choceň spolu s Klubem letců veteránů a modeláři. | foto: Petr Broulík, 5plus2.cz

Parta nadšenců, která se historii výroby letounů v Chocni věnuje, přichystala v místním Orlickém muzeu připomenutí této historie. Zvalo na ni při vernisáži před zadním vchodem do zámku i moderní ultralehké letadlo, které mělo upozornit, že letouny se v tomto městě konstruují v menším objemu dál a výroba letadel tu svým způsobem pokračuje.

Jeden z organizátorů výstavy, nadšenec do historie létání v Chocni Jan Ráček upozorňuje, že ve městě vzniklo několik typů letadel, která mají své významné místo v historii výroby letadel v českých zemích.

„Vznikaly tu zajímavé letouny, byli tu šikovní lidé, kteří je uměli vymyslet a zkonstruovat. Ať už v prvorepublikové firmě Beneš-Mráz či v podniku Orličan v době minulého režimu. Bohužel politika zavinila, že vývoj a výroba letadel skončila. Kdyby nebylo komunistického režimu, mohli jsme mít možná dodnes v Chocni hodně významnou fabriku na výrobu letadel,“ míní Jan Ráček a připomíná, že v Chocni se vyrobila i spousta kluzáků a větroňů a v jednu dobu pracovali choceňští konstruktéři i na vývoji vrtulníku, dokud jej nezmařila RVHP soustředěním této výroby do Polska.

Návštěvníci na výstavě uvidí řadu dokumentů a fotografií z historie výroby letadel, kterou založil v Chocni podnikatel Jaroslav Mráz.

„Ten sice začal podnikat s chladicí technikou, ale toužil vyrábět i letadla. Neměl však licenci, proto zlanařil do společného podniku konstruktéra Pavla Beneše a založili společnou firmu Beneš-Mráz, která začala za první republiky v továrně ČKD v Chocni vymýšlet a konstruovat sportovní letouny,“ říká Ladislav Šalý, který opatruje bohatý fotografický archiv výroby letadel v Chocni

Letouny měly dřevěné i kovové konstrukce

Muzeum vystavuje i komponenty z letadel, které se v Chocni vyráběly.

„V době slávy firmy Beneš-Mráz měly letouny dřevěné konstrukce, kovové letouny byly tehdy výsadou především armády. Byla to dvou maximálně čtyřmístná letadla s minimálním výkonem motoru, který byl ale tehdy postačující. Jednotlivé typy se vyráběly v malých sériích, maximálně kolem šedesáti kusů,“ představuje historickou výrobu Jan Ráček.

„Ale po válce se už i v Chocni začaly vyrábět kovové letouny. Firma za protektorátu musela samozřejmě vyrábět pro Němce, například německé letouny Storch, a svou pobočku měla i v Nitře, tedy v tehdejším Slovenském štátu,“ vysvětluje Ráček.

Jeden z předválečných letounů Beneš-Mráz, konkrétně typ Be-50 Beta-Minor, se dočkal před třemi lety i postavení dokonalé repliky, která se stala atrakcí různých leteckých akcí. Bohužel se tento letoun, který vznikal téměř čtvrtstoletí, v srpnu při leteckém dni na Prachaticku zřítil i s letcem, který v něm zahynul. V Chocni mohli lidé repliku vidět letos na červnovém Choceňském nebi.

Nadšenci upozorňují také na to, že letouny firmy Beneš-Mráz byly přihlášené do mnoha leteckých soutěží. Hojně se jich účastnil i zalétávací letec choceňské firmy Josef Koukal, který po vzniku protektorátu emigroval a za války sloužil v britské RAF. ¨¨

Fotogalerie

„Při bitvě o Británii dostal v letounu Hurricane přímý zásah a v hořícím stroji se zřítil. Pilot Josef Koukal s rozsáhlými zraněními přežil a po válce se do choceňské firmy vrátil do doby, než mu komunisté znemožnili létání,“ říká další z organizátorů výstavy Jan Mračno.

Výstava připomene i poválečnou éru firmy Beneš-Mráz, kdy choceňští výrobci letadel pracovali například na československém motorovém letounu L-40 Meta Sokol. Jeho vývoj započal už tajně v továrně na Slovensku, po válce byl letoun zdokonalován a vyráběn v Chocni.

Čtyřmístný letoun létá dosud nejen u nás, ale i v Německu, Rakousku, Anglii či v Austrálii a je držitelem několika mezinárodně platných rekordů. Zajímavý je třeba mezinárodní rekord, kdy v srpnu roku 1959 letoun vyrobený v Chocni nalétal ve své kategorii na trojúhelníku Letňany - Benátky nad Jizerou - Říp bez přistání celkem 4 756 km během 27 hodin letu.

Za komunistického režimu však výroba letounů v Chocni postupně stagnovala a nahradila ji výroba chladicích návěsů.

Výstava, kterou doplní i padesát malých modelů československých letadel, potrvá do 10. října.

Autor:
  • Nejčtenější

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Premium

Za dvacet hodin se nám změnil život, líčí otec miminka s poškozeným mozkem

Místo čtyřměsíční zdravé holčičky má Jaroslav Mráček doma dceru s těžce poškozeným mozkem. Je mentálně na úrovni...

Matka dítěte s pozdě danými léky jela do tří porodnic. Kraj chce vysvětlení

Vedení kraje chce zjistit, jaké okolnosti předcházely porodu ženy na začátku června v pardubické nemocnici, po němž má...

VIDEO: Chlapec se nerozhlédl a srazil ho trolejbus, záznam má varovat

Městská policie v Pardubicích zveřejnila záběry nehody, při které dvanáctiletého chlapce srazil trolejbus. Stala se...

Další chyba pardubické nemocnice. Novorozenec nedostal včas antibiotika

Pardubická nemocnice přiznala pochybení tamních zdravotníků v péči o novorozené dítě. Pozdní podání antibiotik po...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Most spojující Svítkov a Rosice je na tom zle, uzavírka zkomplikuje dopravu

Řidiči v západní části Pardubic budou muset mít od nového pracovního týdne až do začátku prosince o něco pevnější...

Ředitelku pardubické nemocnice odvolali kvůli případu postiženého novorozence

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje jednomyslně odvolalo ředitelku Pardubické a Chrudimské...

Kvůli novorozenci s poškozeným zdravím dostal primář a lékaři výtky

Primář dětského a novorozeneckého oddělení nemocnice v Pardubicích Marian Šenkeřík a lékaři z jeho oddělení dostali od...

Při honu zastřelil na Pardubicku jeden myslivec druhého. Hrozí mu šest let

Při honu u obce Kojice na Pardubicku zastřelil v září jeden z myslivců druhého. Policie ho obvinila z usmrcení z...

Najdete na iDNES.cz