Nová průhledná pardubická galerie má navázat na centrum města

  12:20aktualizováno  12:20
Za dva roky bude Winternitzovy mlýny, které pro bratry Karla a Egona navrhl architekt Josef Gočár, připomínat už jen název. Pardubický kraj změní část, kterou odkoupil od manželů Smetanových, na galerii.

Vchody do galerie budou z tmavých keramických obkladů. | foto: vizualizace Pardubický kraj

Takřka před rokem posvětili odkup nejstarší části Winternitzových mlýnů krajští zastupitelé. Nyní hejtmanství představilo, jak bude nové sídlo Východočeské galerie vypadat.

„Na jednu stranu musíme ctít podobu, kterou dal tehdy průmyslové stavbě slavný architekt, a na druhou stranu by zde měla vyrůst moderně vybavená kulturní instituce, která dokáže využít industriální prvky původní budovy,“ řekl náměstek hejtmana pro majetek, kulturu a investice Roman Línek.

Fotogalerie

„Mohl by to být takový protějšek Pernštýnského náměstí v podobě 21. století,“ řekl autor návrhu architekt Petr Všetečka. Budova má pět podlaží, nelze však zapomenout ani na to šesté, tedy střechu, kde se nabízí vcelku neobvyklý pohled na rovinaté Pardubice shora.

Vchody do galerie od Chrudimky budou hned dva. Návštěvníky uvítá vstupní hala s recepcí a přes ochoz budou stoupat do výstavních prostor.

„Vždy se prochází minimálně přes dvě patra, pracuje se s vertikálním pojetím. Z recepce se prochází do prvního patra, poté se dál postupuje do knihovny, kterou disponuje Východočeská galerie a která bude prosklená,“ popisuje budoucí sídlo Východočeské galerie Línek.

Ve třetím nadzemním podlaží bude uzavřená samostatná expozice a poté budou lidé stoupat dvěma patry, které propojí desetimetrová výstavní plocha. Proto bude horní sál jen dvoutřetinový. V nejvyšším patře vznikne společenský sál a tvůrčí ateliér, který budou využívat hlavně školy, ale bude také k dispozici pro všechny zájemce.

Týmu kolem architekta Všetečky trvalo skoro rok, než vznikla finální podoba galerie.

„My jsme s tím zápasili moc. U památek je to vždy velká výzva. Pomalu jsme přicházeli na to, jak Gočár pracoval. Dostal technologické zadání od mlynářů a zároveň měl ambici vytvořit velkou architekturu. Takže dvojznačnost budovy navenek a dovnitř je na tom obtížná. Galerie bude najednou průhledná, návštěvníci se totiž všude dostanou. Musíme usilovat o daleko větší soulad exteriéru a interiéru. Až na obřím modelu jsme viděli, jak postupovat, že návštěvníci vlastně projdou jedním velkým řezem,“ popsal Všetečka, který podobně navrhoval umístění galerie, knihovny a muzea do nevyužitých továrních budov ve Zlíně.

Budovy jsou industriální, ale nesrovnatelné

Obě přestavby ale vidí jako nesrovnatelné, i když je spojuje industriální charakter areálů. Jenže zatímco budovy ve městě Tomáše Bati stojí v kopcovitém terénu, Gočárova stavba je umístěna v rovině.

Stavět, bourat a měnit by se mohlo příští rok. Kraj nyní dokončuje dokumentaci pro stavební povolení, na konci roku by mohl vybrat zhotovitele.

„Přeměna na Východočeskou galerii nás vyjde na 300 milionů korun, necelou třetinu pokryjí peníze z Evropské unie, ještě však zvažujeme, jak získat větší podporu z unijních prostředků,“ řekl Línek.

Veřejnost se s modelem budoucí galerie i s některými výkresy a vizualizacemi bude moci seznámit na výstavě Východočeské galerie v Pardubicích s názvem Proměna mlýnů, a to v Domě U Jonáše od 8. dubna do 9. června.

„Naše galerie se tímto krokem bude moct přiřadit k dalším institucím ve světě, které vznikly v bývalých továrnách a průmyslových areálech, jako jsou třeba Tate Modern v Londýně, Baltic Centre ve Velké Británii, nebo Museokeskus Vapriikki v Tampere ve Finsku. Po sedmdesáti letech své existence se zároveň dočká důstojného zázemí,“ řekla ředitelka Východočeské galerie Hana Řeháková.

Od majitelů Automatických mlýnů, manželů Smetanových, si část areálu koupilo také město Pardubice. Vybuduje zde městskou galerii a Centrální polytechnické dílny, které budou sloužit školám i veřejnosti.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Sedmiletý řidič vzal kamaráda na projížďku autem, ujeli tři kilometry

Kluci mladší deseti let sebrali rodičům ve Svitavách auto, další nabourali.

Sedmiletý chlapec sebral rodičům klíčky od auta, se kterým boural hned při výjezdu z parkoviště ve Svitavách. S ještě...

Pardubický kraj klame. Opravu přivaděče vydává za stavbu nového

V samotné Litomyšli vede silnice II/358 po kostkách hned vedle zámeckých budov.

K plánované dálnici D35 budou řidiči od České Třebové a Litomyšle pořád jezdit stejnou trasou, jako jsou zvyklí nyní....

Další z rubriky

Nebezpečí na silnicích v kraji číhá podle expertů u Lanšperka a Skutče

Silnice mezi Předhradím a Krounou je známá svými zrádnými serpentinami.

Dopravní experti Besipu vytipovali tento týden na dopravně-bezpečnostní konferenci dva nebezpečné úseky silnic v...

Inspiroval Foglara při psaní Rychlých šípů, teď vydal knihu hlavolamů

Chemik Ing. Jindřich Hojer, CSc. inspiroval spisovatele Jaroslava Foglara k...

Čtyřiadevadesátiletý Jindra Hojer, který byl pro Jaroslava Foglara inspirací pro jednu z postav komiksového seriálu...

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz