Automatické mlýny v Pardubicích | foto: Michal Klíma, MAFRA

Stěhování obrazů ze zámku do mlýnů vedení kraje podporuje, lávka by pomohla

  • 1
Východočeská galerie v Pardubicích by se už nemusela přetahovat o místo s muzeem. Krajští politici chtějí odkoupit část Gočárových Automatických mlýnů od jeho majitele a do nich přemístit Východočeskou galerii. Nákup bude schvalovat za dva týdny krajské zastupitelstvo.

Peníze na adaptaci opuštěné průmyslové budovy by chtěl kraj získat od Evropské unie. Hlavní slovo v tom, jak by galerie vypadala, ale bude mít majitel mlýnů architekt Lukáš Smetana.

Východočeská galerie doposud sídlí v domě U Jonáše na Pernštýnském náměstí a také v hospodářské části zámku. Krajští radní ji chtějí ale přesunout, mimo jiné i proto, že plánují velké změny na zámku, kde má zůstat jen muzeum.

Nejvýhodnější by podle nich bylo přestěhovat obrazy do Automatických mlýnů, které před rokem koupil pražský architekt Lukáš Smetana.

Ten s návrhem souhlasí a už má k dispozici návrh, jak by mohla galerie vypadat. Vizualizace architekta Petra Všetečky ukazuje, že by přes řeku mohl vést most pro pěší. Lidé by pak z nábřeží rovnou vstoupili do galerijních prostor.

„Zatím je to vize. Jestli povede ke Gočárovým mlýnům lávka, jak je na vizualizaci, je zatím otázkou,“ řekl majitel Gočárových mlýnů Lukáš Smetana.

Podle něj je vizualizace prvním krokem ke společné spolupráci mezi jeho rodinou a Pardubickým krajem.

Podobu galerie musí odsouhlasit Smetanovi

„Je pro nás nejlepší partner. Naší podmínkou je, že budeme s manželkou souhlasit s tím, jak bude galerie vypadat, i když její prostory prodáme,“ řekl Smetana.

Bližší vizi, podmínky obchodu a spolupráce nyní ladí s krajskými politiky. Dvanáctého prosince s nimi seznámí také krajské zastupitele. Do té doby se nechce o budoucích plánech moc šířit. Jasno má ale v tom, že by měly Gočárovy mlýny sloužit kultuře.

Kraj o lávku přes Chrudimku stojí. „Chceme, aby most byl hezký a funkční, aby se tam lidé šli rádi podívat. Máme studii, vlastní projekt může dopadnout jinak. Ale architekti to vidí jako zajímavou myšlenku,“ řekl náměstek hejtmana Roman Línek.

V blízkosti plánovaného mostu již jeden most je, ale jezdí po něm auta, dva protijedoucí vozy se stěží na silnici vejdou. Na okrajích jsou velmi úzké chodníky.

Na rekonstrukci národní kulturní památky Winternitzovy automatické mlýny je nyní možné získat evropskou dotaci.

„Rada kraje záměr podpořila a nyní se povedou jednání o podmínkách odkupu budovy. A to jak z pohledu ceny, tak i v souvislosti s technickými záležitostmi a potřebami dalších investic do okolního veřejného prostoru,“ řekl Línek.

Haly Automatických mlýnů nabídnou obrazům důstojnější zázemí. „To, že se naskytla možnost majetkově se domluvit s majitelem, je výborné. Ve stávajících prostorách galerii dobře není. Ta je z podstaty věci otevřenou institucí, potřebuje víc prostoru. Sevření mezi valy slouží muzeu více,“ řekl Všetečka.

Sám považuje Gočárovu stavbu za mimořádné dílo. „Jsou narostlé, navrstvené. Pro mě jako pro mimopardubického jsou Gočárovy mlýny fascinující. Jako architekt jsem stál s otevřenými ústy. Nevěřil jsem, že to tak mladý mohl vůbec postavit,“ řekl Všetečka.