Online reportáž

Události po výbuchu nitroglycerinu v továrně Explosia
Vážení čtenáři, vzhledem k útlumu záchranářských prací v Explosii končíme on-line reportáž. Vývoj, včetně ohlášené tiskové konference firmy, nadále sledujeme v článích. Děkujeme za pozornost. - souhrnný článek najdete zde
15:46
Česká inspekce životního prostředí čeká, až místo neštěstí bude bezpečné, uvedla agentura ČTK. "Nechci své pracovníky vystavovat zbytečnému riziku," řekla Jana Samková z královéhradeckého inspektorátu. Inspektoři budou zjišťovat dodržení integrovaného povolení k výrobě a technologických postupů.
15:03
Podle mluvčí hasičů Venduly Horákové na místě výbuchu zůstali hasiči a policisté. "Je tam několik jednotek a právě probíráme další kroky," upřesnila Horáková. Kvůli vysokým koncentracím nitroglycerinu v místě stále hrozí další výbuch.
14:12
Podle zdroje blízkého vyšetřování z místa odjeli kynologové a hasiči se štěrbovou kamerou. Psi se nadýchali nitroglycerinu a nebyli schopní pracovat. Vyšetřování pro ně bude pokračovat zítra. Těla pohřešovaných se zatím stále nenašla.
14:01
Výbuch nastal v jednom z objektů mimo hlavní budovy, ve členitém terénu plném zákopů, valů a zídek. Podle vedoucího záchranářů Pavla Svobody vypadalo po nehodě místo jako po náletu. Ze Semtína právě odjíždějí pražští kynologové se psy.
13:49
Podle informací společnosti Explosia stoupl počet lehce raněných ze sedmi na devět.
13:34
"Podle vyšetřovací komise byl vyloučen únik nebezpečných látek. Povýbuchový hřib obsahoval pouze zplodiny výbuchu a rozptýlené zdivo. Výroba v okolí nehody byla zastavena, ve vzdálených částech areálu pokračuje. Zaměstnanci i rodiny pohřešovaných zaměstnanců jsou o vývoji situace průběžně informováni," sdělila společnosti Explosia.
13:16
"Byli jsme tam se všemi dostupnými sanitkami, čekali jsme celé dopoledne, ale k místu nehody je stále nebezpečné se přiblížit. Ošetřili jsme všechny raněné a protože nepředpokládáme, že by výbuch někdo přežil, z místa jsme odjeli," řekl iDNES.cz ředitel krajské záchranné služby Pavel Svoboda.
12:46
Podle mluvčí hasičů Venduly Horákové mohou záchranné práce trvat až do večera nebo do čtvrtka.
12:16
Zničená železobetonová tovární budova stála na kopci, z jedné strany byl volný prostor, z druhé strany byly další budovy. "Prolítlo to střechou ven. Stromy zůstaly stát, objekty kolem mají rozbitá skla. Vrátnice je zdemolovaná," řekl ČTK náměstek hejtmana Roman Línek, který se byl na místě podívat.
11:30
Na některá místa zdemolované budovy byli vpuštěni kynologové se psy a začali prohledávat trosky.
11:12
"Hasiči provádějí ochlazování výbuchem zničeného objektu," sdělila mluvčí Vendula Horáková. Není jasné, zda může dojít k dalšímu výbuchu.
10:45
Záchranáři stále nemohou pátrat přímo v troskách poničené budovy. Krizový štáb zjišťuje, kolik nitroglycerinu uniklo a zda hrozí další exploze.
10:01
Počet ošetřených lidí stoupl na sedm. "Ozvala se nám paní, která se nechala ošetřit u obvodního lékaře, ošetřovali jsme také lidi se stresovou reakcí," uvedla mluvčí. Sanitky stále zůstávají na místě a čekají na vyproštění pohřešovaných.
  • Sanitka před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

    Sanitka před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011) / Autor: Michal Klíma, MAFRA

9:45
Hasiči prohledali okolí zdemolovaného objektu, přímo do něj zatím nemohou vstoupit. Na místo míří kamera na prohledávání trosek.
Tlaková vlna poškodila výlohy i ve čtyři kïlometry vzdálených Lázních Bohdaneč. Pocítili ji i na okraji Hradce Králové, který leží dvacet kilometrů od továrny.
8:24
"Ošetřili jsme čtyři lehce zraněné pořezané od skla, ale máme hlášeny čtyři potenciálně zavalené," řekla mluvčí krajské záchranky Helena Škuligová.
Výbuch zdemoloval objekt o rozměrech 10x10 metrů, v jeho troskách zřejmě zůstali čtyři zaměstnanci, které firma pohřešuje.

Najdete na iDNES.cz