Centrum výcviku NATO těší fandy, děsí obyvatele u pardubického letiště

  13:27aktualizováno  13:27
Rozhodnutí NATO trénovat v Pardubicích piloty ruských vrtulníků z celé Aliance potěšilo letecké odborníky. Vidí v tom prestiž české armády, na své si přijdou i fandové. Obavy ale mají obyvatelé nejbližšího okolí pardubického letiště, kteří se bojí dalšího zvýšení hluku.

Centrum leteckého výcviku v Pardubicích bude učit americké piloty létat na ruských strojích. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Snaha vybudovat v Pardubicích špičkové výcvikové centrum trvala několik let. "Jenom o to, abychom sem dostali piloty z NATO, jsme usilovali dva roky. Američané vypsali výběrové řízení na výcvik na ruských strojích, nakonec došli k názoru, že jsme nejlepší," řekl před časem instruktor leteckého výcviku Petr Hladík.

Čeští instruktoři skutečně dokáží školit na ruských strojích dokonce lépe než Rusové, kteří by také rozhodně nebyli proti tomu, aby získali lukrativní zakázku od Severoatlantické aliance.

Jenomže lidé, kteří bydlí na Dukle nebo v jiných čtvrtích blízko letiště, se už připravují na to, že se zvýší hlučnost nad jejich hlavami.

Fotogalerie

"Dlouhodobě chceme, aby armáda dodržovala hygienické limity pro hlučnost. Ty se vůbec nedodržují. Mají povoleno maximálně třicet letů za den, vrtulníky však klidně startují po čtyřech minutách," řekl Radovan Šmahel, který se už v minulosti snažil dosáhnout toho, aby armáda dodržovala platné normy.

Teď podle něj budou muset opět následovat protestní kroky. "Ze zřízení nového střediska nemáme radost, určitě podnikneme další kroky, abychom dosáhli nápravy, tohle je šílený," dodal Šmahel.

Radnice s armádou mluví, letiště jí ale nepatří

Že budou vrtulníky létat nad hlavami lidí, si uvědomuje i radnice. "Naše letiště leží nedaleko hustě zastavěných částí města. Proto je pro město nepřijatelné, aby případné zapojení Pardubic do projektu znamenalo nějaký výrazný nárůst leteckého provozu," uvedla primátorka Štěpánka Fraňková.

Centrum leteckého výcviku

Pardubické výcvikové středisko vzniklo v roce 2004 s dvěma vrtulníky Mi-2. V listopadu 2006 CLV dostalo do nájmu od armády tři vrtulníky Mi-17. Loni se tady cvičila skupina dvanácti afghánských příslušníků vojenského letectva. Členové armády a policie absolvovali v Centru dvouměsíční výcvik na vrtulníku Mi-17. Skupinu tvořilo osm pilotů a čtyři palubní technici, kteří už měli za sebou základní výcvik v USA. Po nich už středisko školilo i americké piloty. Ti získávali zkušenosti na ruských strojích Mi - 17, které se ukázaly jako nepřekonatelné v hornatých oblastech, například v Afghánistánu.

Dodala, že je radnice s ministerstvem obrany dlouhodobě v kontaktu a bude sledovat i situaci kolem výcviku pilotů Aliance. "Prioritou v každém případě zůstává dodržování všech zákonných norem a ochrana občanů města," ujistila primátorka.

Je otázkou, co v tom radnice podnikne za kroky. Když se na ni totiž před časem obrátili lidé nespokojeni s hlukem, dostali jen odpověď, že radnice nemůže armádě mluvit do toho, jak a kdy mají jejich piloti létat.

Nejméně rok se navenek nic nezmění

Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška jsou jakékoliv obavy zatím předčasné. "Rozhodně to není tak, že by do Pardubic prvního června vtrhly desítky pilotů. Jenom přípravy projektu zaberou minimálně rok," řekl mluvčí.

Na základně, kde se už cvičí afghánští a američtí piloti pro létání na strojích ruské výroby, během dvou až tří další let vznikne centrum pro přípravu pilotů i personálu ostatních členských států NATO.

Školit se v Pardubicích nebudou jen posádky vrtulníků, ale také pracovníci, kteří mají na starost údržbu strojů nebo pozemní personál. Zatím není jasné, kolik lidí se tu za rok vystřídá.

Výcvik zahraničních pilotů přitom není pro Českou republiku běžná věc. Zahraniční vojáci se tu naposledy hromadně cvičili koncem čtyřicátých let minulého století. Tehdy československá armáda zajišťovala výcvik izraelským vojákům.

Autor:

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Neoprávněný vyhazov primáře přijde nemocnici na 11 milionů

Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice...

František Liška byl sedm let primářem chrudimské porodnice jen na papíře. Pracoval v Kolíně a soudil se s nemocnicí, že...

Další z rubriky

Nehoda čtyř aut blokovala tah na Moravu, silnici zasypaly součástky

Řidiči vyvázli s lehkými zraněními.

Hromadná nehoda dvou osobních a dvou nákladních aut blokovala několik hodin dopravu v Opatovci na Svitavsku. Silnici...

Město stálo na místě, změním to, říká starosta Moravské Třebové

Starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop.

Nový starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop ze sdružení Srdcem Třebováci má dlouhé vlasy, je mu čtyřicet let a občas ho...

Okresní nemocnice si dají s investicemi pauzu. Menší špitál má přednost

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Rozhodnutí krajských politiků postavit novou nemocnici následné péče v Moravské Třebové s sebou nese i jednu...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz