Staré vrty jsou časovanou bombou, města se bojí o kvalitní podzemní vodu

  8:59aktualizováno  8:59
Litomyšl, Vysoké Mýto, Polička i Pardubický kraj chtějí přesvědčit stát, aby se postaral o staré vrty, které ohrožují kvalitu podzemní vody ve Vysokomýtské synklinále. Zatím se rozhodly prozkoumat 25 vrtů, které jsou v havarijním stavu. Poté budou žádat, aby je stát dal do pořádku.

Nepoužívané vrty by mohly ohrozit kvalitu vody v okolí. | foto: Petr Broulík, MAFRA

Staré průzkumné vrty, které za socialismu vyhloubili hydrogeologové prakticky ve všech vodárensky významných oblastech na území České republiky, jsou zpravidla neudržované a ve špatném stavu. 

Města na východě kraje teď po státu chtějí, aby staré vrty zlikvidoval nebo opravil.

„Je to po právní a majetkové stránce komplikovaný úkol. Co dělat s vrtem, který vám nepatří a je na pozemku, který vám také nepatří? Správně by to měl řešit stát. Původně to totiž byly hydrogeologické vrty, které dělal státní podnik,“ uvedl místostarosta Vysokého Mýta Martin Krejza.

Vysoké Mýto spolu s dalšími městy leží na Vysokomýtské synklinále. Rozprostírá se na rozsáhlém území od Poličky po Vraclavský hřbet a od Ústí nad Orlicí až do Proseče. Vysoce kvalitní vody z ní čerpají desítky tisíc lidí.

Státní podnik Vodní zdroje ve své době hloubil vrty kvůli monitorování stavu podzemní vody. To, co mělo přispět k ochraně pitné vody, ji nyní paradoxně ohrožuje.

„Máme tu několik vrstev vody a monitorovací vrt jimi prochází. Kvůli špatnému stavu vrtů by se mohlo stát, že se jednotlivé vrstvy propojí,“ uvedl starosta Litomyšle Daniel Brýdl. To by ohrozilo kvalitu podzemní vody, neboť vrchní části jsou už zasaženy dusičnany.

Fotogalerie

Vedle kontaminace je tu i jiné nebezpečí. „Zejména u artéské vody pak hrozí, že tlak vystřelí zhlaví vrtu a bude se z něho valit nekontrolované množství vody pryč do potoků a řek. V některých případech to mohou být až stovky vteřinových litrů,“ řekl před časem místostarosta Vysokého Mýta Martin Krejza.

Už v roce 2017 Vysoké Mýto s pomocí státu nechalo udělat průzkum všech vrtů v okolí. Likvidaci dvou starých průzkumných vrtů podpořil Státní fond životního prostředí, který poskytl dotaci ve výši 371 tisíc korun.

Celkově odborníci našli 1 130 hydrogeologických vrtů, z nichž velká většina však byla už zasanována v minulosti a nepředstavuje žádné ohrožení. Více než dvacet vrtů je ale v havarijním stavu.

Města si přejí vytvořit systém, jak chránit zásobárny vody

Podle Daniela Brýdla už není možné získat od státu další peníze na nutné zásahy při zabezpečení starých vrtů. Teď jde městům o to, aby se vytvořil jasný systém, jak staré vrty dát do pořádku.

„Pardubický kraj uhradí kontrolu pětadvaceti vrtů, prozkoumají se kamerami a my pak budeme tlačit na to, aby si stát vrty převzal zpátky,“ popsal Brýdl.

„Právě těchto dvacet pět vrtů je v nejhorším stavu a hrozí, že by tam mohlo docházet k únikům vody, anebo naopak by něco mohlo pronikat dovnitř. Některé by měly být zrušeny, jiné by měly být opraveny, aby mohly dál sloužit pro monitorování,“ uvedl Krejza.

Starostové si plánují, že s výsledky průzkumu půjdou naministerstvo životního prostředí a budou požadovat, aby stát začal podnikat k ochraně podzemní vody účinné kroky.

Zajistit staré vrty přitom technicky nepředstavuje velký problém. Některé je možné ucpat, jiné uzavřít a ponechat pro nějaký případ v rezervě, další lze opravit.

  • Nejčtenější

Majitel musel s elektromobilem na emise. Nikdo nic neměřil, usmíval se

S rostoucím počtem elektromobilů v běžném provozu přibývá také netradičních zážitků jejich majitelů, a to nejen ze...

Že to nedává smysl? Pardubický manažer o záhadách Rolinkova konce

Hlavně, aby Dynamo neničily aféry podobné těm v minulé sezoně. S takovým cílem nastupoval na pozici generálního...

Velkou pardubickou vyhrál Theophilos s Bartošem. Obhájce spadl na Taxisu

Do cílové rovinky vbíhal na prvním místě, těsně za ním ale spěchali Stretton a Chicname de Cotte. Theophilos však...

Ředitelku pardubické nemocnice odvolali kvůli případu postiženého novorozence

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje jednomyslně odvolalo ředitelku Pardubické a Chrudimské...

V Japonsku by za tu dobu měli dálnici, vítali v Brandýse vysněný bankomat

Jen málokteré město v zemi nemá na náměstí nebo jinde v centru bankomat. Tento přístroj ale dosud chyběl v Brandýse nad...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Při srážce na Pardubicku začala hořet felicie, její řidič zemřel

Na silnici č. 35 z Vysoké na Ostřetín na Pardubicku se v úterý v podvečer srazila u obce Vysoká u Holic felicie se...

Dealer přiznal výrobu 18 kilo marihuany, soud mu dal trest pod sazbou

Šest let ve věznici s ostrahou vyměřil Krajský soudu v Pardubicích devětadvacetiletému Jakubu Horáčkovi. Ten od roku...

Při honu zastřelil na Pardubicku jeden myslivec druhého. Hrozí mu šest let

Při honu u obce Kojice na Pardubicku zastřelil v září jeden z myslivců druhého. Policie ho obvinila z usmrcení z...

Řidič dodávky v pěší zóně porazil hydrant, kamufláž mu nevyšla

Smůlu měli dva zásobovači rychlého občerstvení v Pardubicích, kterým se na třídě Míru ve čtvrtek vymstily hned dva...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz