Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pardubický lídr ODS se vzpírá, ale jeho kolegové chtějí do koalice s ANO

  8:21
Dva týdny po volbách se zdá, že koaliční jednání v Pardubicích směřuje ke konci. ODS totiž výrazně nakročila ke spolupráci s ANO, a to i proti vůli svého lídra Karla Haase.

Vyjednávací tým lídrů. Zleva stojí primátor Martin Charvát (ANO), Ludmila Ministrová (KpP), Tomáš Pelikán (SPP), Jakub Rychtecký (ČSSD) a Karel Haas (ODS). | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Dokázali jsme odblokovat některé zásadní spory. Dá se říct, že jsme nalezli cestu k tomu, abychom se domluvili,“ byl po čtvrteční schůzce s ODS mírně optimistický primátor a lídr ANO Martin Charvát.

Potom stejně jako další političtí hráči ve městě čekal na to, jak dohodnutý scénář přijme zastupitelský klub ODS. Sám lídr modré strany Karel Haas před jednáním přiznal, že je pod tlakem svých kolegů, kteří by se už rádi domluvili s ANO.

„V klubu se lišíme v názoru na to, jakou cenu by ANO mělo platit za koalici s námi,“ řekl Haas s tím, že ho nejtěžší boj čeká právě na půdě ODS. A v pátek večer se ukázalo, že ho nejspíše prohraje.

Podle několika na sobě nezávislých zdrojů klub ODS o možné spolupráci s Babišovým ANO hlasoval následovně: pět pro, jeden se zdržel, jeden byl proti. Haas zůstal ve své straně sám.

„Byl to drsný střet politického idealismu s velkou touhou ostatních získat co nejdříve nabízené funkce,“ komentoval hlasování jeden z jeho účastníků.

Sám Haas je ze situace rozčarovaný. Jediným jeho úspěchem je, že přesvědčil kolegy, aby měli na ANO ještě jeden požadavek.

Výsledky voleb v Pardubicích najdete zde

„Klub ODS odmítl nabídku ANO s tím, že se nám nelíbí hlavně personální obsazení rady. Nejde přitom ani tak o konkrétní jména, jako spíše o rozdělení gescí. S ANO tak budeme v pondělí dál jednat,“ uvedl Haas.

„Schválili jsme, že půjdeme s ANO, ale ne za těch podmínek, co jsou na stole,“ dodal zastupitel za ODS Petr Klimpl.

Podle informací MF DNES chce modrá strana získat do své správy odbory hlavního architekta i majetku a investic. Jeden od ANO už získala, o druhý si řekne.

Duhová koalice je připravená

Otázka je, jestli na tom může jednání dvou nejsilnějších stran ještě selhat. Proti mluví ochota lídra ANO Charváta debaty rychle uzavřít, a podržet si tak primátorský řetěz.

Pro zase velká ochota Pardubáků a Pirátů získat ODS do duhové koalice. Při její přípravě se politici už domluvili na všem důležitém, a navíc ostatní dali ODS velmi dobré podmínky.

„Piráti se vzdali postu náměstka, takže ODS by brala post primátora pro Karla Haase a pozice náměstků pro Petra Kvaše a Petra Klimpla,“ popsal velkorysou nabídku zastupitel za Pardubáky Milan Košař.

Dohoda však už téměř dva týdny naráží na jeden zásadní problém. Duhová koalice disponuje pouze 19 hlasy a jeden jí chybí k většině.

Na druhé straně totiž stojí trojspolek ANO, Koalice pro Pardubice, kterou tvoří TOP 09 a lidovci, a také ČSSD.

„Jsme na všem zásadním v rámci duhové koalice domluvení. Vlastně jsme si ani nestanovili další termín schůzky, protože nyní je klíčové najít dalšího partnera,“ uvedl lídr Pirátů Ondřej Karas.

A právě v hledání možných přeběhlíků vidí problém pragmatické křídlo v ODS. Haas se tak dostává do nepříjemných kleští. Na jedné straně vyjednal vynikající podmínky v duhové koalici, do které ho navíc třeba na Facebooku tlačí drtivá většina jeho voličů a sympatizantů, kteří nechtějí, aby občanští demokraté vládli s Babišovým týmem.

Na protipólu stojí vidina jasné většiny v zastupitelstvu a také ideální napojení na velké městské obvody, které si mezi sebe rozebraly právě koalice ANO a ODS.

„Řekl bych, že Karel Haas by raději šel s duhovou koalicí, se kterou jednal vždy velmi věcně a dokázal se domluvit. To naopak s ANO a jejich lídrem Charvátem taková chemie nefunguje,“ zhodnotil situaci politik, který se účastní jednání o koalici, ale nechce být jmenován.

ANO nabídlo ODS ústupky

Nebezpečí zvratu je si dobře vědom i primátor Charvát, který už ODS nabídl slušné ústupky. Na poslední schůzce se ANO vzdalo postu radního pro Dušana Salfického s tím, že by křeslo v rámci pětikoalice ANO, ODS, Koalice pro Pardubice, Sdružení pro Pardubice a ČSSD připadlo ODS. Obě největší strany by tak měly po třech radních.

Rychlý závěr vyjednávání může však komplikovat fakt, že se v pátek na soudu sešlo hned několik námitek na výsledek voleb v Pardubicích a ten má 20 dní na to, aby rozhodl, jak s nimi naložit. V krajním případě se mohou přepočítávat všechny okrsky.

Pokud by se tak stalo, je ve hře možnost, že přepočítání změní počet mandátů pro jednotlivé strany. To by ale nemělo zásadní dopad na sílu chystané koalice ANO, ODS, KPP, SPP a ČSSD.

  • Nejčtenější

Sedm metrů za hodinu. Mostaři začali na D35 vysouvat půlkilometrovou estakádu

Po více než roce od zahájení stavby dálnice D35 mezi Litomyšlí a Svitavami běží práce na téměř dvanáctikilometrovém úseku na plné obrátky. Kromě odtěžování zeminy ze zářezů a dokončování násypů se...

15. července 2024  17:50

Friis: Krasniqi mohl být králem Prahy, ale hlavní je výhra. Ocenil výkon zálohy

Svůj první soutěžní zápas na lavičce Sparty zvládnul, takže na tiskovou konferenci přišel v dobrém rozmaru. „Jsem tu potřetí a zase se mě ptáte, jak se cítím. Ale bylo to fantastické,“ řekl usměvavý...

20. července 2024  6:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Legendy ustoupily, ale Červenka s „10“ hrát nebude. Respektuji tradici, vzkázal

Když po oznámení příchodu Romana Červenky zaznělo, že by mohl hrát s desítkou, leckoho to zaskočilo. Vždyť Pardubice tradiční číslo vyřadily na počest Jiřího Šejby a Josefa Palečka. Ač klubové...

18. července 2024  13:24

Most na vytíženém tahu na Moravu je ve špatném stavu, čeká se na dostavbu D35

Přes 30 let stará estakáda, která je součástí obchvatu Moravské Třebové, vykazuje dle expertního posouzení vady. Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) však bezpečnost provozu na mostě ohrožena...

18. července 2024  7:35

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První střelec Sparty v sezoně: Chci do reprezentace, udělám pro to všechno

Za minulý ligový ročník dal jediný gól. „Svou normu“ sparťanský fotbalista Matěj Ryneš splnil hned v úvodním dějství nové sezony. Proti Pardubicím v nastavení první půle vyrovnal na 1:1, po přestávce...

19. července 2024  22:13

Na D11 „tankodromem“. Kraj nestíhá opravy, peníze někdy nerozděluje správně

Část krajských silnic je v hrozném stavu. Politici tvrdí, že opravy nestíhají, není na ně dost peněz a kapacit. Případ zničené cesty III/32728 z Přelouče k dálnici D11 však ukazuje, že způsob výběru...

21. července 2024  8:36

Do Sportovního parku se vrací olympiáda, nabídne přenosy z Paříže

Ve Sportovním parku Pardubice se na začátku srpna představí 60 klubů z krajského města a okolí. Letošní ročník navíc nabídne také přenosy z letní olympiády v Paříži přímo v parku Na Špici.

20. července 2024  9:33

Friis: Krasniqi mohl být králem Prahy, ale hlavní je výhra. Ocenil výkon zálohy

Svůj první soutěžní zápas na lavičce Sparty zvládnul, takže na tiskovou konferenci přišel v dobrém rozmaru. „Jsem tu potřetí a zase se mě ptáte, jak se cítím. Ale bylo to fantastické,“ řekl usměvavý...

20. července 2024  6:59

První střelec Sparty v sezoně: Chci do reprezentace, udělám pro to všechno

Za minulý ligový ročník dal jediný gól. „Svou normu“ sparťanský fotbalista Matěj Ryneš splnil hned v úvodním dějství nové sezony. Proti Pardubicím v nastavení první půle vyrovnal na 1:1, po přestávce...

19. července 2024  22:13

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...