Všichni dobří rodáci pořád chodí do hospody, kde Jasný natáčel svůj film

  8:54aktualizováno  8:54
Před padesáti lety filmový festival v Cannes ocenil jeden z nejlepších českých snímků Všichni dobří rodáci. Zásadní scény natáčel režisér Vojtěch Jasný v obci Trpín na Svitavsku. Na limonádu nebo pivo se mohou zájemci dodnes zastavit v hostinci U Kozáků.

Snímek Všichni dobří rodáci se natáčel také v Trpíně. Podoba hospody, která je dodnes otevřená, se příliš nezměnila. | foto: Petr Broulík, 5plus2.cz

Hostinec U Kozáků je trochu utajený turistický cíl. Přitom nabízí originální atmosféru a zejména milovníci kinematografie zde najdou i po padesáti letech téměř nezměněnou podobu míst, kde se natáčel snímek Všichni dobří rodáci.

Fotogalerie

V usedlosti se točila třeba scéna, v níž komunistický funkcionář v podání Václava Lohniského nadšeně cválá na „zestátněném“ koni nebo ta, v níž Waldemar Matuška pomáhá statkáři naložit koňský povoz nábytkem a kočíruje ho z jeho zabraného statku. Tehdy však už v usedlosti nebyla hospoda, současný majitel František Kozák ji obnovil až po roce 1989. 

Dnes je vyhlášená široko daleko skvělými utopenci, které si zájemci musejí objednávat dopředu a pro něž se sjíždějí do této malé obce ze široka daleka.

Hostinec patří Františku Kozákovi, který si se svou o dva roky starší sestřenicí Hanou Staňkovou pamatuje natáčení filmu v roce 1968 jako třináctiletý kluk. Oba také byli jako děti na jeho předpremiéře v Bystrém, než skončilo toto dnes už klasické dílo Vojtěcha Jasného na dvacet let v trezoru. Kdo dvůr navštíví, zjistí, že zůstal téměř stejný jako v době natáčení filmu.

„V Bystrém a okolních vsích se film točil asi tři čtvrtě roku, tady v chalupě se to dlouho připravovalo. Filmaři udělali ve statku všelijaké úpravy. Ponatírali třeba hlinkou všechny dveře, aby statek vypadal jako starý. Ale natáčeli tu asi jen pět dní. V té době byla ale hospoda zavřená, filmaři vždycky seděli támhle na terase a čekali, až vyleze slunko. A popíjeli,“ vzpomíná František Kozák.

Ve filmu si také zahrál jeden místní člověk. „Jmenoval se Pepík a byl to takový střízlík. Ve filmu měl v maličké roli postaršího pacholka v JZD nosit koš s bramborami,“ vzpomíná.

Koš s bramborami museli filmaři vycpat senem

Jenže když filmaři naložili Pepíkovi koš bramborami, nezdvihl ho. Tak mu prý do půl koše nasypali slámu a doplnili bramborami. 

„A on koš zase nedokázal zvednout. Dopadlo to tak, že mu filmaři naplnili celý koš senem a vrch posázeli bramborami. Pepík měl prostě co dělat, aby koš utáhl. Oni mu totiž dali vysoký velký proutěný pletený koš, takzvaný pohrabkáč. Třeba po žních se do nich sbíraly klásky z polí. Ty byly pořádně těžké. Ve filmu je vidět, jak se s tím košem i tak moří,“ uvádí František Kozák, který ale sám ve filmu nehrál. 

Všichni dobří rodáci

Český film, který natočil v roce 1968 režisér Vojtěch Jasný. Legendární snímek vydržel v kinech jenom čtyři měsíce, poté byl více než dvacet let zavřený v trezoru. I tak jej vidělo více než 900 tisíc lidí. Obnovenou premiéru měl snímek až po listopadu 1989. Na Mezinárodním filmovém festivalu v roce 1969 v Cannes získal cenu za nejlepší režii, dále cenu Trilobit 1968 za režii a Trilobit 1968 za herecký výkon Vladimíru Menšíkovi. Tentýž herec byl v roce 1969 za svůj výkon oceněn Malým zlatým sluncem na FFM Trutnov a Výroční cenou Karel 69 časopisu Kino. Volným pokračováním filmu byl česko-americký Návrat ztraceného ráje.

Vojtěch Jasný (1925) je česko-americký scenárista, režisér, fotograf a vysokoškolský pedagog. Natočil 61 filmů. Z období před odchodem do exilu v roce 1970 patří k jeho nejznámějším filmy Zářijové noci, Přežil jsem svou smrt, Touha či Až přijde kocour.

„Hráli v něm spíše starší chlapi z okolních vesnic, většina už nežije. My, místní kluci, moc ne. I když tři krále ve filmu hráli tři bratři Kubáskovi, prostřední Karel tady v listopadu slavil u nás v hospodě šedesátku. A jeho syn dělá sporťáka v brněnském studiu České televize a komentuje třeba dostihy. Ten nejstarší už zemřel a nejmladší prodává elektromateriál v Poličce.“

Hostinec U Kozáků je starý asi sto padesát let, vypadá jako před lety, ale v době natáčení nefungoval. 

„Moje babička tu ale v hospodě dělala čtyřicet let. Od roku 1925 do roku pětašedesát. Pak šla do důchodu a Jednota chtěla chalupu koupit, vedle v ní měla totiž obchod. Nabízeli tehdy za stavení 40 tisíc, za to se tehdy dal postavit malý domek. Ale bydlely tu dvě rodiny a naši hospodářství odmítli prodat. Hospoda v pětašedesátém skončila a otevřel jsem ji já až v roce 1991. Lidé sem chodí ale hlavně v létě a o víkendech. Dnes je tady provozovat hospodu trochu obtížnější, v okolí už bývalé hospody nefungují,“ říká František Kozák.

V centru hospody je i starý originální stůl pro hráče taroků. „Je to tu jako v době, kdy hospodu vedla babička. Jen jsou tu nové židle. Támhle je třeba babiččino zrcadlo, a její obrazy také ve filmu hrají,“ ukazuje na stěnu Hana Staňková, která, když babička potřebovala něco udělat v hospodářství, točila v hospodě jako mladá dívka i pivo. Jezdila sem často z Chocně, kde s rodiči bydlela.

Prapradědeček hospodářství založil, když jezdil v 19. století s koňskými povozy i s dalšími místními povozníky obchodovat do Prahy, do Drážďan, do Itálie, do Terstu a dalších zemí, třeba do pozdější Jugoslávie. Měl na různých štacích v hostincích koně, které na cestách vyměňoval, aby byli na další pouť čerstvé. V jižních zemích většinou v přístavech kupoval sůl a všelijaké cizokrajné koření. Sám tam s dalšími obchodníky z kraje vozil tkané výrobky.

„Tady byla v každé druhé vsi, od Svitav přes Brněnec, nějaká textilní výroba. Ostatně můj prapradědeček postavil tuhle velkou usedlost, v níž měla být i tkalcovská manufaktura. On přijel jednou za pár měsíců, zkontroloval stavbu a zase odjel s plným povozem do světa,“ říká prapravnuk.

„Jenomže, když to postavil, tak mu stavení vyhořelo. A před poutí, když u sousedů smažili koblihy. Nějak jim to při smažení chytlo, z komína létaly jiskry a ty zapálily nově postavenou usedlost. Tak stavěl znovu a musel kvůli tomu rozprodat hodně polí,“ vypráví Hana Staňková a František Kozák, který si také jako dítě pamatuje jeden z prapradědečkových povozů. 

„Byl už prohnilý, říkalo se mu rakušák a visel na stropě ve stodole. Měl těžké železné nápravy,“ říká František Kozák.

Autor:

Nejčtenější

Vlak ráno usmrtil v Pardubicích muže, strojvedoucí si srážky nevšiml

V pondělí dopoledne srazil vlak chodce na přechodu přes železniční trať v...

Smrt muže vyšetřují od brzkých ranních hodin policisté v Pardubicích. Jeho tělo našli v kolejišti u vlakové stanice ve...

Řidič kamionu na Orlickoústecku předjížděl autobus, ke srážce chyběly centimetry

Řidič kamionu riskoval při předjíždění autobusu

Neuvěřitelný hazard s účastníky silničního provozu předvedl zatím neznámý řidič na Orlickoústecku. Na úzké silnici se...

Opilý řidič naboural v Pardubicích sedm aut, pak se oháněl známostmi

Opilý řidič v pardubickém městském obvodu Dubina naboural při noční jízdě se...

Sedm aut naboural v noci na středu v pardubických ulicích opilý muž v terénním BMW. V jednom z vozů zranil dítě. Při...

Na tahu I/35 zemřel další člověk, osm lidí včetně batolete se zranilo

Po srážce Volkswagenu Passat a Volkswagenu Tiguan u Týnišťka zemřel jeden...

Jednoho mrtvého a osm zraněných včetně dvou dětí si vyžádala nehoda u Týnišťka na Orlickoústecku. Na silnici I/35 do...

U pardubického nádraží zhoustne doprava, Asko postaví u Labe nákupní centrum

Na hobby market Uni Hobby naváže nábytkářské Asko.

Pardubice se dočkají nových obchodů, ale i dalšího zesílení dopravy v okolí nádraží. Na dvou hektarech pozemků mezi...

Další z rubriky

Ze školy vyšli loni tři zedníci, kraj jim navýšil prospěchová stipendia

Zedník Jan Pánek při stavbě bungalovu ve westernovém městečku v Boskovicích

Až sedm set korun měsíčně dostane za výborný prospěch na praxi každý učeň z oboru zedník. I tak Pardubický kraj bude...

Zlodějky se vetřely do domu, staré paní sebraly tři čtvrtě milionu

Policisté zajistili majetek ve výši zhruba 68 milionů korun (23. srpna 2019)

Důvěřivosti devadesátileté ženy zneužily neznámé podvodnice ve Svitavách. Pod záminkou doplatku se vetřely do jejího...

Návštěvníci pardubické arény si připlatí za parkování, na průtahu skončí

Cena 20,- Kč na den u zimního stadionu již neplatí.

Pardubice změnily systém parkování v okolí pardubické enteria areny. V době konání sportovních nebo kulturních akcí již...

Advantage Consulting, s.r.o.
STROJNÍ ZÁMEČNÍK

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz