„Hlášení o pozorování vlků, zejména ze severní části CHKO, se začala objevovat už loni koncem roku. S jistotou potvrdit se je podařilo díky fotopastem až letos na podzim. Podle všeho se na území chráněné krajinné oblasti pohybuje zatím jen jeden vlk,“ sdělil k výskytu zvířete Vlastimil Peřina z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Ve vnitrozemí Česka nejde o první výskyt vlka. V roce 2017 se podařilo živou šelmu vyfotografovat v CHKO Žďárské vrchy, které s Železnými horami sousedí. Nyní je tam podle agentury už stálá populace s minimálně dvěma teritorii.
Vlci založili na Žďársku rodinu. Snad se nepřemnoží, doufají místní farmáři![]() |
Už loni se tam objevil samec vlka, který přišel s telemetrickým obojkem z Polska a ve Žďárských vrších se usadil a založil smečku. Bylo tak jen otázkou času, kdy se začnou vlci objevovat i v Železných horách.
Ochranáři teď uvítají jakékoli další informace o výskytu nebo pohybu vlka. „Velmi užitečné mohou být především fotografie nebo snímky z fotopastí. Informace zejména z vlkem nově osídlených oblastí nám umožňují jednat s farmáři o včasném zabezpečení stád,“ uvedl Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, ředitel regionálního pracoviště Vysočina.
Nedostatečně zabezpečená hospodářská zvířata, zejména stáda ovcí jsou totiž snadnou kořistí vlků. Kdy, kde a na koho vlci zaútočili, i o nálezech těchto uhynulých psovitých šelem Agentura ochrany přírody informuje na speciálním webu, který se návratu vlků věnuje.
Vlk se člověku obvykle vyhýbá a zaregistruje ho díky výbornému čichu i sluchu daleko dřív, než člověk jeho. Více než 90 procent potravy vlků tvoří přemnožená spárkatá zvěř, přesto ale může dojít k útoku na zvířata chovaná člověkem.
![](https://1gr.cz/data/mapy/8B/49_81368338776747-15_722192382812521-10-560x315.png)
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
„Pokud se o výskytu vlků dozvíme včas, můžeme oslovit chovatele hospodářských zvířat a navrhnout jim vhodný způsob zabezpečení stád. Víme, že přítomnost vlků pro chovatele znamená komplikaci, stát jim proto poskytuje podporu,“ dodal Hlaváč.
Ve Žďárských vrších se několik takových setkání již uskutečnilo, ochranáři na 22. ledna plánují setkání i v Železných horách.
Chovatelé mohou na zabezpečení hospodářských zvířat získat dotace, je také možné žádat o náhradu újmy za ztížené zemědělské hospodaření v důsledku opakovaného výskytu vlka. Ta představuje částečnou kompenzaci zvýšených nákladů na jinou organizaci pastvy – tedy například plat pro pastevce, údržbu účinných preventivních opatření, náročnější manipulaci se stádem či péči o pastevecké psy. Chovatelé mají také nárok na náhradu škod v případě vlčího útoku.
9. srpna 2023 |