Evangelíci oslaví v Pardubicích výročí ztišením, plochodrážníci rámusem

  11:42aktualizováno  11:42
Pardubice očekávají o prodlouženém svatováclavském víkendu tisíce návštěvníků ze všech koutů republiky i zahraničí. Ve městě se koná festival k oslavě sto let od založení Českobratrské církve evangelické, zároveň se na plochodrážním stadionu pojede jubilejní 70. Zlatá přilba.

Zlatá přilba je trofej, která láká do Pardubic každoročně desítky světových plochodrážníků a tisíce milovníků tohoto sportu. Pro 70. ročník závodu ji opět připravil pardubický klenotník Pavel Lejhanec. | foto: ČTK

Největší tuzemská protestantská církev bude slavit v otevřeném společenství století existence už od čtvrtka.

„Oslavy jsou také spojeny s každoročním evangelickým sjezdem mládeže, od čtvrtka do neděle bude ve městě spousta mladých lidí z celé republiky,“ říká pardubická evangelická farářka Hana Ducho.

Zatímco mladých se očekávají stovky, starších mohou být tisíce, protože do Pardubic zamíří výpravy z evangelických sborů z celé republiky.

Lidé se mohou těšit na program v Ideonu i dalších menších prostorách, v sobotu navíc přibude i program na Pernštýnském náměstí. Vedle přednášek a besed čekají zájemce i koncerty, filmy, představení, výstavy, chvíle ztišení i programy pro děti. Vstupy na všechny programy, a je jich během čtyř dnů více než padesát, jsou volné.

„Jen si to představte! Město plné známých tváří vaši přátelé z někdejších mládežnických setkání, ze společných dovolených, z blízka i z druhého konce republiky. Ti všichni se sejdou na jednom místě a vy u toho rozhodně nesmíte chybět. Přes den se sály, parky i náměstí rozezní bohoslužbami, zpěvem, diskusemi i divadlem, navečer se pak potkáme při skleničce vína nebo u dobrého jídla,“ zvou pořadatelé na svém webu.

Podle Moniky Voženílkové ze sekretariátu evangelické církve očekávají pořadatelé v hlavní den oslav až tři tisíce lidí.

„Na Pernštýnském náměstí budou dva cateringové stánky s občerstvením, jinak je tam a v okolí hodně restaurací,“ přiblížila zázemí akce, která vyvrcholí bohoslužbou právě na historickém náměstí od deseti hodin.

Tahákem stadionů budou Kometa a plochodrážníci

Pardubice budou o víkendu patřit také sportu. Tradiční mimořádnou návštěvu nejen domácích, ale i hostů, slibuje v sobotu odpoledne hokejové utkání Dynama s Kometou Brno.

Domácí se potřebují konečně odpíchnout ode dna tabulky, hosté zase potvrdit, že o žádné jiné než první příčce jako obhájci titulu ani neuvažují. Trasy fandů s šálami přicházejících na utkání od brněnských rychlíků by se s trasami protestantů střetnout neměly, ovšem cestu zpátky budou mít někteří zřejmě společnou.

O tom, že fandové Komety jezdí do Pardubic v hojném počtu, svědčí i to, že tvořili nemalou část těch, kteří před sedmi lety sledovali historicky první zápas hokejové extraligy pod širým nebem na plochodrážním stadionu ve Svítkově. Tehdy se ho zúčastnilo přes 17 tisíc diváků a obdobný počet může dorazit i na třídenní „Pardubický plochodrážní víkend“, jehož vrcholem bude 70. ročník Zlaté přilby.

Fotogalerie

„V současnosti je nejstarším pravidelně pořádaným závodem tohoto druhu na světě. Každoročně láká do hlediště stadionu ve Svítkově více jak deset tisíc příznivců, kterým nabízí atraktivní podívanou na šestici jezdců jedoucích bezmála stokilometrovou rychlostí po ovále na strojích, které nemají brzdy,“ uvádějí pořadatelé na svém webu.

Stadion s kapacitou dvacet tisíc diváků, z toho dvanáct tisíc sedících, bude alespoň v neděli z větší části zaplněn, dorazí i příznivci ploché dráhy z dalších zemí.

Tím spíš, že zájem o start v jubilejním ročníku je ze strany jezdců obrovský. Diváci na oválu svítkovského stadionu budou moci vidět více než polovinu z patnáctky stabilních účastníků prestižního seriálu Grand Prix mistrovství světa.

Na startu bude i nejlepší český plochodrážník posledních let Václav Milík, jemuž se podařilo loni jako prvnímu českému jezdci po 21 letech tradiční podnik s pomocí „dopingu“ v podobě řevu tisíců fanoušků konečně vyhrát.

Pokud se ovšem někomu bude zdát neděle v Pardubicích příliš hlučná, může zamířit na Kunětickou horu, kde ho čeká dopoledne i odpoledne hudební a přednáškový program s názvem „Od parforsních honů k Velké pardubické. Historie slavných honů na Kunětické hoře“.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Parašutisty nikdo neudal. Pardubice mohou být hrdé, říká historik Stehlík

Pietní setkání na bývalém popravišti pardubického Zámečku

Již po jedenácté si pamětníci, jejich rodiny a další lidé připomněli tento týden okolnosti operace Silver A. Na setkání...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Další z rubriky

Nehoda čtyř aut blokovala tah na Moravu, silnici zasypaly součástky

Řidiči vyvázli s lehkými zraněními.

Hromadná nehoda dvou osobních a dvou nákladních aut blokovala několik hodin dopravu v Opatovci na Svitavsku. Silnici...

VIDEO: Výtržníci pomazali auto strážníků výkaly, natočila je kamera

Auto putovalo do myčky.

Nechutný pozdrav poslali na Silvestra dva výtržníci městským policistům v Heřmanově Městci na Chrudimsku. Poslední den...

Lanovka je v pořádku, potvrdil úřad. Na Bukové hoře se opět začne lyžovat

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Provozovateli lyžařského areálu Buková hora se podařilo opravit a zprovoznit lanovou dráhu, na kterou spadl ve čtvrtek...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROVOZNÍ MISTR

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz