Evangelíci oslaví v Pardubicích výročí ztišením, plochodrážníci rámusem

  11:42aktualizováno  11:42
Pardubice očekávají o prodlouženém svatováclavském víkendu tisíce návštěvníků ze všech koutů republiky i zahraničí. Ve městě se koná festival k oslavě sto let od založení Českobratrské církve evangelické, zároveň se na plochodrážním stadionu pojede jubilejní 70. Zlatá přilba.

Zlatá přilba je trofej, která láká do Pardubic každoročně desítky světových plochodrážníků a tisíce milovníků tohoto sportu. Pro 70. ročník závodu ji opět připravil pardubický klenotník Pavel Lejhanec. | foto: ČTK

Největší tuzemská protestantská církev bude slavit v otevřeném společenství století existence už od čtvrtka.

„Oslavy jsou také spojeny s každoročním evangelickým sjezdem mládeže, od čtvrtka do neděle bude ve městě spousta mladých lidí z celé republiky,“ říká pardubická evangelická farářka Hana Ducho.

Zatímco mladých se očekávají stovky, starších mohou být tisíce, protože do Pardubic zamíří výpravy z evangelických sborů z celé republiky.

Lidé se mohou těšit na program v Ideonu i dalších menších prostorách, v sobotu navíc přibude i program na Pernštýnském náměstí. Vedle přednášek a besed čekají zájemce i koncerty, filmy, představení, výstavy, chvíle ztišení i programy pro děti. Vstupy na všechny programy, a je jich během čtyř dnů více než padesát, jsou volné.

„Jen si to představte! Město plné známých tváří vaši přátelé z někdejších mládežnických setkání, ze společných dovolených, z blízka i z druhého konce republiky. Ti všichni se sejdou na jednom místě a vy u toho rozhodně nesmíte chybět. Přes den se sály, parky i náměstí rozezní bohoslužbami, zpěvem, diskusemi i divadlem, navečer se pak potkáme při skleničce vína nebo u dobrého jídla,“ zvou pořadatelé na svém webu.

Podle Moniky Voženílkové ze sekretariátu evangelické církve očekávají pořadatelé v hlavní den oslav až tři tisíce lidí.

„Na Pernštýnském náměstí budou dva cateringové stánky s občerstvením, jinak je tam a v okolí hodně restaurací,“ přiblížila zázemí akce, která vyvrcholí bohoslužbou právě na historickém náměstí od deseti hodin.

Tahákem stadionů budou Kometa a plochodrážníci

Pardubice budou o víkendu patřit také sportu. Tradiční mimořádnou návštěvu nejen domácích, ale i hostů, slibuje v sobotu odpoledne hokejové utkání Dynama s Kometou Brno.

Domácí se potřebují konečně odpíchnout ode dna tabulky, hosté zase potvrdit, že o žádné jiné než první příčce jako obhájci titulu ani neuvažují. Trasy fandů s šálami přicházejících na utkání od brněnských rychlíků by se s trasami protestantů střetnout neměly, ovšem cestu zpátky budou mít někteří zřejmě společnou.

O tom, že fandové Komety jezdí do Pardubic v hojném počtu, svědčí i to, že tvořili nemalou část těch, kteří před sedmi lety sledovali historicky první zápas hokejové extraligy pod širým nebem na plochodrážním stadionu ve Svítkově. Tehdy se ho zúčastnilo přes 17 tisíc diváků a obdobný počet může dorazit i na třídenní „Pardubický plochodrážní víkend“, jehož vrcholem bude 70. ročník Zlaté přilby.

Fotogalerie

„V současnosti je nejstarším pravidelně pořádaným závodem tohoto druhu na světě. Každoročně láká do hlediště stadionu ve Svítkově více jak deset tisíc příznivců, kterým nabízí atraktivní podívanou na šestici jezdců jedoucích bezmála stokilometrovou rychlostí po ovále na strojích, které nemají brzdy,“ uvádějí pořadatelé na svém webu.

Stadion s kapacitou dvacet tisíc diváků, z toho dvanáct tisíc sedících, bude alespoň v neděli z větší části zaplněn, dorazí i příznivci ploché dráhy z dalších zemí.

Tím spíš, že zájem o start v jubilejním ročníku je ze strany jezdců obrovský. Diváci na oválu svítkovského stadionu budou moci vidět více než polovinu z patnáctky stabilních účastníků prestižního seriálu Grand Prix mistrovství světa.

Na startu bude i nejlepší český plochodrážník posledních let Václav Milík, jemuž se podařilo loni jako prvnímu českému jezdci po 21 letech tradiční podnik s pomocí „dopingu“ v podobě řevu tisíců fanoušků konečně vyhrát.

Pokud se ovšem někomu bude zdát neděle v Pardubicích příliš hlučná, může zamířit na Kunětickou horu, kde ho čeká dopoledne i odpoledne hudební a přednáškový program s názvem „Od parforsních honů k Velké pardubické. Historie slavných honů na Kunětické hoře“.

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Dítě v Pardubicích zemřelo násilnou smrtí, podezřelého zadržela policie

Ulice v pardubické čtvrti Studánka, kde zemřelo dítě násilnou smrtí. (13....

Kriminalisté vyšetřují smrt násilnou smrt dítěte v pardubické čtvrti Studánka. Podle neoficiálních informací bylo oběti...

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Slušný člověk a milující otec, nechápou lidé vraždu dítěte v Pardubicích

Ulice v pardubické čtvrti Studánka, kde zemřelo dítě násilnou smrtí. (13....

Po fasádě vícegenerační oranžové vilky se pne víno. Před garáží stojí osobní auto. Je to ale jen zdání poklidného...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Další z rubriky

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Za smrt dvou lidí při nehodě pod vlivem alkoholu a drog dostal muž šest let

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Šesti lety vězení a devítiletým zákazem řízení potrestal Okresní soud v Pardubicích třiadvacetiletého Jana Heřmanského,...

Inspiroval Foglara při psaní Rychlých šípů, teď vydal knihu hlavolamů

Chemik Ing. Jindřich Hojer, CSc. inspiroval spisovatele Jaroslava Foglara k...

Čtyřiadevadesátiletý Jindra Hojer, který byl pro Jaroslava Foglara inspirací pro jednu z postav komiksového seriálu...

Najdete na iDNES.cz